Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Jak wybrać pierwszą książeczkę dla dziecka?

książeczka

Już kilkumiesięczne dziecko może z zainteresowaniem oglądać książeczki – pod warunkiem, że będą dopasowane do jego wieku i umiejętności. Taka zabawa wspiera wszechstronny rozwój malucha: stymuluje zmysły, ćwiczy motorykę i budzi ciekawość świata. Zobacz, jakie książeczki sprawdzą się najlepiej w przypadku półrocznego dziecka.

Zwróć uwagę na kolory

Wybierając książeczkę dla niemowlaka, powinniśmy zwrócić uwagę na kolorystykę. Musimy pamiętać, że wzrok tak małego dziecka jest o wiele słabszy niż w przypadku osoby dorosłej. Dlatego w przypadku najmłodszych poleca się tak zwane książeczki kontrastowe – czarnobiałe lub z dodatkiem czerwieni, która także jest przez maluchy dobrze rozpoznawana. Następnie warto wyposażyć się w książeczki z nasyconymi, wyrazistymi kolorami, które będą skupiać uwagę dziecka, stymulować jego zmysły, a przede wszystkim – będą wystarczająco atrakcyjne, aby zainteresować naszą pociechę.

Odpowiednia tematyka

Chociaż nawet małe dzieci mogą zainteresować się obrazkami w książce przeznaczonej dla starszaka, to jednak najwięcej skorzystają z książki, której tematyka i forma będzie dopasowana do ich wieku. Na początku najlepiej sprawdzają się książeczki z samymi obrazkami, ewentualnie z krótkimi opisami; później mogą dochodzić do nich proste i krótkie historyjki. Jaka tematyka będzie odpowiednia? Dla małych dzieci atrakcyjne są na przykład zwierzęta, ale także przedmioty codziennego użytku, z którymi ma na co dzień styczność. Pamiętajmy, że obrazki powinny być proste i wyraźne.

Książeczki stymulujące wszystkie zmysły

Najbardziej atrakcyjne dla dziecka, a jednocześnie najbardziej stymulujące jego rozwój, są książeczki posiadające różne faktury, elementy szeleszczące i wydające dźwięki, czy też różnego rodzaju świecidełka i lustereczka. Dzięki temu wszystkie zmysły malucha są pobudzone i może on ćwiczyć różnego rodzaju umiejętności. Doskonałym przykładem są tutaj miękkie książeczki z serii Smily Play: np. „Zwierzątka” lub „Dzień dobry Michasiu”. Książeczki są miękkie i bezpieczne dla niemowlaka, posiadają różnorodne faktury, efekty dźwiękowe czy lusterka. Dzięki prostej tematyce i wyrazistym rysunkom wpasowują się w umiejętności najmłodszych i zapewniają im atrakcyjną oraz rozwijającą rozrywkę.