Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Zabawa klockami – Rozwijamy wyobraźnię dziecka

Portrait of cute infant girl playing with toy blocks at floor background.

Pierwsze urodziny dziecka to szczególny czas w życiu rodziców i malucha. Za tą magiczną granicą dziecko zdobędzie nowe umiejętności ruchowe, manualne, rozwinie się jego zdolność koncentracji, logicznego myślenia, czy bardziej precyzyjnego wykonywania różnych czynności. Jest to także czas, kiedy dziecko z zainteresowaniem będzie potrafiło zaangażować się w nieco dłuższą zabawę z rodzicami niż do tej pory. Doskonałym pomysłem takiej wspólnej aktywności jest zabawa klockami.

Dlaczego klocki?

Pomiędzy 12 a 14 miesiącem życia dziecku trudno jest się skupić na jednej wykonywanej czynności, bądź obserwacji jednego obiektu. Z czasem zmienia się to jednak, zwłaszcza pod wpływem wykonywania precyzyjnych czynności. Budowanie z klocków ma również duży wpływ na rozwój wyobraźni, ponieważ rosnąca sprawność ruchowa i nieustannie zaspakajana ciekawość świata, sprawiają, ze maluch w ramach zabawy rozwija swoje zdolności manualne i grafomotoryczne.

Jak bawić się klockami z dzieckiem?

Coraz precyzyjniejsze i bardziej świadome ruchy paluszków dziecka, sprawiają, że maluch uczy się trzymać w dłoni niewielkie przedmioty, wkładać je w inne i wyjmować, dopasowywać kształtami, kolorami, łączyć w większe grupy czy ustawiać  na sobie. Poprzez wykonywanie tych czynności rozwija się mała motoryka dziecka i kształtują się zdolności manualne, dzięki którym za chwilę dziecko będzie w stanie samodzielnie utrzymać w dłoni kredki, odpowiednio je naciskać i dzięki temu będzie mogło  rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze klocków.

Klocki dla rocznego dziecka powinny być duże, tak aby nie istniało ryzyko połknięcia małych elementów. Ważne, aby można było je łatwo ze sobą złączyć i rozdzielić, ponieważ maluch nie potrafi włożyć jeszcze tak dużo siły w spajanie ze sobą elementów układanki. Dobrze zadbać również o to, aby miały ciekawe kolory, które przypadną go gustu maluszkowi. W ofercie Silmy Play znajdziemy klocki z naklejkami w kształcie zwierzątek do samodzielnego przymocowania. Dzięki takiej personalizacji zabawka bez wątpienia znajdzie uznanie małych odkrywców.