Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Duża motoryka u dziecka – Jak zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny malucha?

Smiling baby child crawling on nursery room floor

Pierwsze miesiące życia dziecka upływają pod znakiem intensywnego rozwoju fizycznego. To właśnie wtedy maluch zaczyna samodzielnie podnosić główkę, przewracać się z boku na bok i z coraz większym zaciekawieniem obserwować otoczenie. Jak powszechnie wiadomo, dzieci są leniuszkami i za wszelką cenę starają się unikać czynności, które są dla nich nieprzyjemne. Jak zatem zachęcić malucha do leżenia na brzuszku i częstych zmian pozycji?

Dlaczego to takie ważne?

Od 4 miesiąca życia dziecko robi duże postępy w zakresie sprawności fizycznej. Ponad to wyostrzają mu się zmysły, a szczególnie zmysł wzroku. W tym okresie maluch nabywa także nowych umiejętności poznawczych i emocjonalnych. Kilka tygodni później dziecko zaczyna próbować już swoich sił w opieraniu się na rączkach i kolanach, dzięki czemu zaczyna podnosić tułów. Wszystkie wyżej opisane aktywności stanowią wstęp do nauki pełzania, które pozwala najmłodszym rozpocząć odkrywanie świata na własną rękę. Aby ten etap rozwoju dziecka przebiegł z jak największym pożytkiem dla niego, nie należy wykonywać tych ćwiczeń za nie, tylko zachęcać, aby robiło to samo, ponieważ wtedy o wiele lepiej przyswoi sobie umiejętności, niezbędne w dalszym rozwoju motorycznym.

Jak to zrobić?

Aby zachęcić dziecko do aktywności ruchowej, dobrze jest dostarczyć mu bodziec wzrokowy, np. grzechotkę w intensywnych kolorach o ciekawym kształcie. Położona w pewnej odległości od malucha, ale znajdująca się w zasięgu jego wzroku na pewno znajdzie zainteresowanie u malca i sprawi, że sam po nią sięgnie. O wiele łatwiej będzie mu to zrobić leżąc na  brzuszku, dlatego najpierw samodzielnie zmieni pozycję, a później sięgnie rączką po upragnioną zabawkę.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując produkty zachęcające dzieci do przekręcania się z boku na bok, podnoszenia główki, rączek lub pełzania, warto jest zatroszczyć się o to, aby wybrana zabawka była atrakcyjna dla dziecka. Dobrze, jeżeli wykonana jest z materiałów o różnych fakturach, szeleszczącym wypełnieniu, posiada wystające metki, albo jest wyposażona w lusterko lub gryzak. Dzięki takiej różnorodności, nie tylko pozwolimy dziecku na małą gimnastykę, ale również zadbamy o rozwój jego zmysłu dotyku.