Przejdź do treści
Motoryka duża u dziecka – jak zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny niemowlaka?

Motoryka duża u dziecka – jak zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny niemowlaka?

Pierwsze miesiące życia dziecka upływają pod znakiem intensywnego rozwoju fizycznego. To właśnie wtedy maluch zaczyna samodzielnie podnosić główkę, przewracać się z boku na bok i z coraz większym zaciekawieniem obserwować otoczenie. Jak powszechnie wiadomo – dzieci są leniuszkami i za wszelką cenę starają się unikać czynności, które są dla nich nieprzyjemne. Jak zatem zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny niemowlaka?

Motoryka duża – dlaczego jest tak ważna?

Od 4 miesiąca życia dziecko robi duże postępy w zakresie sprawności fizycznej (dowiedz się więcej). Ponadto wyostrzają mu się zmysły, a szczególnie zmysł wzroku. W tym okresie maluch nabywa także nowe umiejętności poznawcze i emocjonalne. Kilka tygodni później dziecko zaczyna próbować swoich sił w opieraniu się na rączkach i kolanach, dzięki czemu zaczyna podnosić tułów. Wszystkie wyżej opisane aktywności stanowią wstęp do nauki pełzania, które pozwala najmłodszym rozpocząć odkrywanie świata na własną rękę.

Aby ten etap rozwoju przebiegł z jak największym pożytkiem dla dziecka, nie należy wyręczać go w tych ćwiczeniach, tylko zachęcać, aby robiło je samo. Tylko wtedy w szybki sposób przyswoi nowe umiejętności niezbędne w dalszym rozwoju motorycznym, a więc raczkowaniu, następnie chodzeniu, a na skakaniu i bieganiu skończywszy.

Motoryka duża – ćwiczenia

Aby zachęcić dziecko do aktywności ruchowej, dobrze jest dostarczyć mu bodziec wzrokowy, np. grzechotkę w intensywnych kolorach i o ciekawym kształcie. Położona w pewnej odległości od malucha, ale zarazem znajdująca się w zasięgu jego wzroku, na pewno znajdzie zainteresowanie u malca i sprawi, że sam po nią sięgnie. O wiele łatwiej będzie mu to zrobić, leżąc na  brzuszku, dlatego najpierw samodzielnie zmieni pozycję, a później sięgnie rączką po upragnioną zabawkę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla niemowląt?

Kupując produkty zachęcające niemowlęta do przekręcania się z boku na bok, podnoszenia główki, rączek lub pełzania, warto jest zatroszczyć się o to, aby wybrana zabawka była atrakcyjna dla dziecka. Dobrze, aby była wykonana z materiałów o różnych fakturach, miała szeleszczące wypełnienie, posiadała wystające metki albo była wyposażona w lusterko lub gryzak. Dzięki takiej różnorodności nie tylko pozwolimy dziecku na małą gimnastykę, ale również zadbamy o rozwój jego zmysłu dotyku.

Komentarze

Dodaj komentarz
Justyna Dzbik

Mój synek bardzo długo nie chciał sam przekręcić się na brzuszek 🙂 Dopiero na macie edukacyjnej do zawieszanych zabaweczek po bokach zaczął wyciągać tak daleko i wysoko rączki, że samo ciałko wymuszało obrót na brzuszek. Po dwóch dniach tak mu się spodobało, że zaczął sam się obracać 🙂

Ewelina Pikula

Bardzo wazne jest dbanie o prawidłowy rozwój dziecka. Warto je zachecac, delikatnie pomagac by nabywało nowe umiejetnisci

Anna Bier

Często kładziemy dziecko na brzuszku gdy jesteśmy z nim sami, kiedy mamy więcej czasu. Natomiast przy drugim dziecku odkryłam niezawodny sposób na dłuższe leżenie na brzuszku, bo nie ukrywajmy dzieci raczej za tym nie przepadają. Otóż kladlam córeczkę na brzuszku wtedy kiedy było więcej osób w domu, kiedy było zamieszanie, odkurzanie. Córka miała wtedy tyle ciekawych rzeczy do obserwowania i tyle się działo że dłużej wytrzymywała leżąc w tej pozycji. Interesowało ją wszystko dookoła i na tym się koncentrowała. Zainteresowanie zabawką też jest dobrą metodą �

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?