Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Higiena zabawek – Czyli jak dbać o czystość w otoczeniu malucha?

2088

Ulubiony pluszowy miś, żółciutka kaczuszka kąpielowa, kolekcja wyścigówek, kilka pacynek, grzechotek… A przecież to tylko nieliczne zabawki, które znajdują się w otoczeniu dziecka. Często z łóżeczka lądują na podłodze, podczas spacerów wypadają z wózka, są rzucane i nieustannie przekładane z miejsca na miejsce. Dzięki tak licznym wędrówkom gromadzą się na nich liczne roztocza i bakterie, które mogą przedostać się do jamy ustnej naszej pociechy. Jak zatem dbać o higienę zabawek?

Zabawki do kąpieli

Ważne jest, aby po każdej kąpieli pozostawić zabawki do całkowitego wyschnięcia, ponieważ płyny do mycia ciała w połączeniu z wodą i naskórkiem są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Co jakiś czas warto umyć je w misce z wodą i środkiem dezynfekującym, np. specjalistycznym płynem lub octem, złagodzonym kilkoma kroplami olejku zapachowego. Jeżeli nalot zgromadzony na zabawkach jest bardzo duży, warto pozostawić je na jakiś czas, np. na godzinę w misce z preparatem, a dopiero potem umyć, dokładnie wycisnąć i osuszyć.

Zabawki pluszowe

Ze względu na roztocza i bakterie, które zagnieżdżają się w materiale pluszowe maskotki należy odświeżać co 2-3 miesiące. Nie wszystkie jednak można prać w pralce, należy odczytać z metki producenta zalecenia dotyczące czyszczenia produktu. Szczególną uwagę należy poświęcić tym z wbudowanym mechanizmem grającym, który w kontakcie z wodą przestanie działać. W takiej sytuacji warto umyć pluszaka gąbeczką nasączoną wodą z proszkiem do prania lub płatkami mydlanymi. Innym sprawdzonym sposobem jest również wkładanie zabawek do zamrażarki w foliowym woreczku na kilka godzin, np. na noc. Mróz zabija wszelkie bakterie i roztocza, dlatego rano dziecko na nowo może cieszyć się czystą zabawką.

Zabawki plastikowe

Zabawki plastikowe bardzo łatwo utrzymać w czystości, ponieważ do mycia ich można użyć wody z odpowiednim płynem. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby środek czyszczący nie zawierał chloru, ponieważ dzieci lubią brać do buzi wszystkie zabawki, a silne detergenty mogą im zaszkodzić. Dobrym sposobem na wyczyszczenie plastikowych zabawek jest umieszczenie ich w zmywarce i nastawienie niskiej temperatury oraz użycie płynu do mycia naczyń zamiast kapsułki.