Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Kolory i faktury – Jak kreatywnie wykorzystać wszystkie możliwości zabawek?

2067

Zabawki dla dzieci najczęściej wykonane są z materiałów w jaskrawych kolorach przyciągających wzrok najmłodszych. Dzięki temu, cieszą się dużym  zainteresowaniem maluchów. Różnorodne faktury tkanin, z których zostały wykonane, szeleszczące wypełnienia oraz breloczki z lusterkami czy grzechotkami również nie pozostają im obojętne. Jak zatem kreatywnie wykorzystać wszystkie możliwości zabawek?

Nowe wyrazy w dziecięcym słowniczku

Wraz z rozwojem mowy i intelektu dzieci, rodzice mogą wzbogacić ich słownictwo o kolory. Warto zatem, aby w codziennych rozmowach z maluchem używać nazw kolorów przedmiotów i zabawek, które podajemy dziecku, np. mówiąc do niego „zobacz jaki piękny brązowy miś”, „a teraz pobawimy się tą zieloną pacynką”. Dzięki temu maluch szybko przyswoi sobie nazwy kolorów i nauczy się utożsamiać je z tym co widzi wokół siebie. Takie ćwiczenia pozwolą nie tylko poszerzyć zasób słów dziecka, ale również korzystnie wpłyną na jego pamięć.

Zabawy uczące kolorów

Jak powszechnie wiadomo, najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Do nauki kolorów warto zatem wykorzystać znajdujące się w domu zabawki, np. klocki. Można razem z dzieckiem segregować je w grupy według kolorów, albo kształtów. Inną propozycją może być zabawa w dobieranie, albo podawanie elementu we wskazanym kolorze. W tym wieku barwy możemy przyswajać dziecku również przez rysowanie, wspólna zabawa kolorowymi kredkami lub farbkami przysporzy wiele radości rodzicom i ich pociechom.

Na co warto zwrócić uwagę?

Okres tuż przed drugimi urodzinami dziecka to czas, kiedy zwiększa się jego samodzielność i niezależność, dzięki czemu maluch zyskuje poczucie własnej wartości. Należy pamiętać, aby chwalić dziecko  i nie wyręczać go w wykonywanych przez nie czynnościach, ponieważ może to nie tylko zniechęcić malucha, ale również ograniczyć jego wiarę we własne możliwości.