Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Koncentracja uwagi u niemowląt – Czym jest i jak ją ćwiczyć?

2086

Dziecko poznaje świat poprzez nabywanie i ćwiczenie coraz to nowych umiejętności w interakcji z otoczeniem.  Dzięki tak przebiegającemu rozwojowi poznawczemu dziecko uczy się praw i reguł otaczającego je świata. To właśnie rozwój umiejętność koncentracji z każdym kolejnym miesiącem życia sprawia, że maluch staje się coraz bardziej świadomy znajdujących się wokół niego przedmiotów i ich różnorodności oraz potrafi zabawić się nimi trochę dłużej.

Czym jest koncentracja?

Umiejętność koncentracji pozwala skupić się dziecku na jednym przedmiocie bądź jednej czynności, którą wykonuje. Dzięki temu może pogłębić ono swoje refleksje i w bardziej trwały sposób przyswoić sobie obserwowane procesy i reguły. Szlifowanie tej umiejętności jest bardzo ważne zwłaszcza w późniejszym okresie rozwoju malucha, ponieważ to właśnie koncentracja pozwala na przyswojenie sobie przez dziecko prawideł rządzących światem, a później sprzyja rozwojowi logicznego myślenia.

Jak ćwiczyć koncentrację – odkryj nowe życie starej zabawki

Dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia odbierają bardzo wiele bodźców, które są dla nich nowe, dlatego nie potrafią na długo skoncentrować uwagi na jednym przedmiocie, tudzież zjawisku. Dobrym ćwiczeniem, które rozwija koncentrację, ale również zdolności manualne i małą motorykę, jest odkrywanie razem z dzieckiem wszystkich właściwości jednej zabawki. Kiedy maluchowi znudzi się już jakiś przedmiot warto pokazać mu inne zastosowania danej zabawki. Np. wodzić palcem dziecka po szeleszczącej fakturze dolnego wykończenia grzechotki, a  następnie za pomocą paluszków dziecka, pokazać mu w którym miejscu delikatnie uderzać w zabawkę, aby wydawała różne dźwięki. Można również podawać maluszkowi za każdym razem przedmiot inną stroną, tak, aby zawsze poznawał coś nowego.

Stymulacja zmysłów

Bardzo ważne jest, aby pierwsze zabawki dzieci miały wyraźnie kolory, ponieważ niemowlęta mają o wiele słabszy wzrok niż ludzie dorośli. Dzięki dostarczaniu dziecku produktów w intensywnych kolorach, o różnorodnych fakturach i dźwiękach, stwarzamy naszym maluch szansę do lepszego poznania otaczającego je świata.