Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Nadeszła już pora ząbkowania – Co zrobić aby uspokoić dziecko?

happy baby girl with flower on her hair smiling close-up

Okres ząbkowania to długotrwały proces wyrzynania się pierwszych mlecznych ząbków dziecka. Zaczyna się zazwyczaj w 5-6 miesiącu życia malucha, jednak czasem dziecko ząbkuje już w wieku 3 miesięcy, albo dopiero po skończeniu roczku. Ostatnie perełki pojawiają się w buzi dziecka zazwyczaj dopiero w 3 roku życia. Wtedy malec może się pochwalić 20 mlecznymi zębami: 8 siekaczami, 8 trzonowymi i 4 kłami.

Po czym poznać, że dziecko zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie to zarówno dla dzieci jak i dla rodziców trudny okres, chociaż zdarzają się maluchy, u których wyrzynanie się pierwszych mleczaków przechodzi niemal niezauważalnie. Zazwyczaj jednak towarzyszą dziecku obolałe i zaczerwienione dziąsła, nadmierne ślinienie się i opuchlizna. Maluch staje się wtedy marudny i płaczliwy, a czasem nawet traci apetyt. Aby załagodzić objawy, dziecko wkłada sobie do buzi paluszki, a czasem nawet całe rączki. To jest najwyraźniejszy dowód na to, że już za chwilę w jego buzi pojawią się pierwsze ząbki. Zazwyczaj najpierw jedynki na dole, a później na górze.

Jak załagodzić objawy ząbkowania i uspokoić dziecko?

Najlepszym i najczęściej stosowanym sposobem jest gumowy gryzak, który łatwo możemy utrzymać w czystości i schłodzić w lodówce, co zadziała na ząbki malucha jak kojący balsam. Zadaniem gryzaka jest przyspieszenie przesuwania się mleczaka w kierunku  jamy ustnej i ukazania się korony zęba, co zazwyczaj kończy odczuwanie dyskomfortu przez malucha. W aptekach dostępne są również liczne żele łagodzące objawy ząbkowania, dostępne bez recepty. Innym skutecznym sposobem jest wykonanie dziecku masażu dziąseł i częste przepajanie chłodnym napojem. Na rynku dostępne są również liczne zabawki z gryzakami, które nie tylko pełnią funkcję edukacyjną, ale mogą również złagodzić objawy ząbkowania.

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków. A po pojawieniu się siekaczy w jamie ustnej malucha, należy kupić silikonową szczoteczkę zakładaną na palec rodzica i szczotkować nią zęby malucha bez użycia pasty, ponieważ nie potrafi on jej jeszcze wypluwać.