Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Nauka przebywania w grupie – czyli jak zadbać aby dziecko odnalazło się wśród rówieśników?

Running happy kids in green field during summer time

Grupowe zabawy podwórkowe, rysowanki, malowanki, posiłki, gry, zabawy samochodzikami czy lalkami tudzież aktywność sportowa w wieku przedszkolnym na stałe zagoszczą w życiu malucha. Żeby nie narażać dziecka na szok poznawczy, warto zadbać o jak najliczniejsze kontakty z rówieśnikami już teraz. Dzięki nim dziecku o wiele łatwiej będzie odnaleźć się w dużej grupie, kiedy przyjdzie na to czas. Jak zatem zadbać, aby przygotować malca do wejścia w życie większej społeczności?

Świadomość emocji

W wieku trzech lat rośnie u dzieci świadomość własnych emocji, dzięki czemu maluch szybciej się uspokaja i potrafi zaadaptować się w grupie. Dziecko w tym okresie zna już emocje, zazwyczaj potrafi je nazywać i rozpoznawać u siebie, a także u innych. Dzięki tej świadomości maluchowi o wiele łatwiej jest odnaleźć się w grupie rówieśniczej. Warto jednak pamiętać, że dziecko w tym wieku nie dysponuje pełną wiedzą na temat uczuć, dlatego warto z nim często o nich rozmawiać, powiększając jego kompetencje w tym zakresie.

Empatia

Dzięki pełnej gamie emocji, którą zna maluch, chętnie weźmie on udział w zabawie z misiem lub pluszową lalką, w której podążając w ślad za rodzicami zapewni im bezpieczeństwo i troskliwą opiekę. Takie odwzorowywanie troski, którą otrzymało dziecko od swoich rodziców sprawia, że rozwija się u niego empatia i chęć pomagania innym. Wpływa to pozytywnie na kształtowanie się charakteru i umiejętności interpersonalnych dziecka, dzięki którym łatwiej odnajdzie on swoje miejsce w grupie.

Zabawy z rówieśnikami

Trzy latka to także doskonały okres na rozpoczęcie lub zintensyfikowanie zabaw dziecka z jego rówieśnikami. W kontaktach z grupą dzieci w tym samym wieku, maluchy znajdują okazję do porównania się z innymi dziećmi i rozwoju nowych umiejętności, aby lepiej dopasować się do grona kolegów. Jak najwcześniejsze kontakty z rówieśnikami uczą najmłodszych współpracy i zabawy w grupie, w której od tej pory aż do skończenia edukacji będą zmuszone przebywać na co dzień. Warto zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka do współżycia w społeczeństwie, zwłaszcza, jeżeli może się to odbywać za pomocą świetnej zabawy.