Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Rymowanki i wierszyki – Drugie życie każdej zabawki

Adorable toddler girl reading a book sitting on a white bed at a

Zasób słów 18 miesięcznego dziecka wynosi około kilkudziesięciu wyrazów. Zanim maluch ukończy 2 rok życia, powinien zwiększyć się on do kilkuset. Jest to zatem szczególny okres w życiu dziecka, w którym pobudza się rozwój mowy i intelektu. Warto zatem aby w codziennym programie zabaw rodziców z dziećmi pojawiły się rymowanki i wierszyki, które nie tylko będą doskonaliły wymowę , ale także ćwiczyły pamięć i poczucie rytmu najmłodszych.

Zabawa poprzez naukę

Dziecko, które zna już podstawowe słowa, nazwy zwierzątek i dźwięki, które one wydają, bardzo chętnie włączy się we wspólne rymowanie. Powtarzane, rytmiczne zdania, bogate w liczne wyrazy dźwiękonaśladowcze, są dla dzieci doskonałą okazją do ćwiczenia umiejętności mowy i poznawania nowych wyrazów. Nie zawsze trzeba korzystać z książeczek z wierszykami, chociaż są one bardzo pomocne. Czasami wystarczy samemu szukać rymów do znajdujących się w pobliżu przedmiotów, w taki sposób, aby uatrakcyjnić dziecku zabawę. Warto angażować malucha w powtarzanie wyrazów, albo pozostawiać luki, które może on uzupełniać. Taka zabawa nie tylko wpłynie pozytywnie na pamięć dziecka, ale również sprawi, że maluch zacznie o wiele szybciej dostrzegać ciągi przyczynowo-skutkowe w otaczającej go rzeczywistości.

Drugie życie zabawek

Zabawki, które znudziły się już dziecku, mogą zyskać nowe życie, dzięki rymowanym wierszykom. Grzechotki w kształcie zwierzątek albo postaci z bajek mogą posłużyć jako pacynki, które ustami rodziców odwiedza o swoich zaczarowanych przygodach, albo będą uczyły dziecko kolejnych wyrazów. Warto pamiętać, że najmłodsi wykorzystują zaledwie kilka funkcji zabawek, ponieważ nie wiedzą do czego mogą im one jeszcze posłużyć, dlatego wspólna zabawa z rodzicami pomoże znaleźć drugie życie wydawać by się mogło przestarzałych produktów.

Rozwój języka

Powiększający się zasób słów i umiejętność wypowiadania prostych zdań pozwalają dzieciom na coraz płynniejszą i bardziej swobodną komunikację. Dlatego warto w tym czasie przykładać się ze szczególną starannością do poprawnego i wyraźnego wysławiania się, ponieważ dzieci bardzo szybko przyswajają wzorce zaczerpnięte z ich najbliższego otoczenia.