Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Utrudnienie chodzenia – Wstęp do samodzielnych zabaw podwórkowych

0846 Stojący 1

Kiedy dziecko skończy roczek, zaczyna zwracać uwagę  na swoich rówieśników, których spotyka np. na spacerze, w domu u cioci albo na placu zabaw. Widok samodzielnie drepczącego kolegi, albo biegającej koleżanki może pozytywnie wpłynąć na dziecko, które do tej pory nie okazywało szczególnego zainteresowania samodzielnym przemieszczaniem się. Jak zatem przygotować malca do igraszek na placu zabaw?

Nauka zabaw podwórkowych rozpoczyna się w domu

Dziecko, które stawia już swoje pierwsze kroczki, robi to zazwyczaj na równiutkiej powierzchni pod czujnym okiem rodzica. Place zabaw obfitują jednak w piasek, wyboiste trawniki, wydeptane ścieżki oraz kamienie. Aby przygotować dziecko na te wszystkie przeszkody warto utrudniać mu chodzenie już w domu.

Kilka sprawdzonych sposobów

Aby przygotować dziecko do nierówności na placu zabaw można rozłożyć na podłodze pluszowe misie lub inne delikatne zabawki, po stąpnięciu na które nie stanie się dziecku nic złego i pozwolić aby podczas chodzenia omijało je, albo dotykało stopą i sprawdzało ich fakturę. Dzięki temu maluch przyzwyczai się, że podczas spacerów nie zawsze będzie płaskie podłoże i nauczy się radzić sobie z takimi przeszkodami.

Zabawa w slalom i kopanie piłki

Dzięki zabawie w slalom, czyli okrążanie różnych przedmiotów, dziecko będzie mogło o wiele lepiej opanować umiejętność zachowania równowagi oraz zwrotność swojego ciała. Delikatne stopy dziecka przyzwyczają się do odczuwania nowych bodźców, dzięki czemu maluch nie wystraszy się, kiedy pierwszy raz w życiu stanie na twardy kamień. Dzięki zabawie z piłką dziecko będzie mogło oprócz świetnej zabawy ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, która z pewnością ułatwi mu poznawanie tajemniczego świata placu zabaw, na którym spotka liczne drabinki, schodki, karuzele, mosty czy zjeżdżalnie,