Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Zabawa z dzieckiem początkiem nauki o emocjach

ZABAWA POCZĄTKIEM NAUKI O EMOCJCH

Od samego początku życia dziecku towarzyszą różne emocje. Maluchy śmieją się, płaczą, okazują swoje zainteresowanie pewnym przedmiotom lub dźwiękom, skupiają swoją uwagę na kolorowych zabawkach, a także poznają swoje ciało. Dokładnie obserwują ruchy paluszków, rączek, nóżek, widzą w lusterku swoje odbicie, zwracają uwagę na mimikę twarzy rodziców, a następnie same próbują ją odwzorowywać. Dlatego bardzo ważne jest, aby naukę o emocjach rozpocząć tak wcześnie jak to tylko możliwe.

Zabawy przed lusterkiem

Wiele zabawek dla dzieci wyposażonych jest w lusterka, w których maluchy mogą się przeglądać i poznawać własne ciało. Każda rozmowa z dzieckiem o emocjach pozostaje w ich pamięci i poszerza zakres słownictwa, które najmłodsi rozumieją, nawet jeżeli nie potrafią ich jeszcze samodzielnie nazwać. Jeżeli weźmiesz swoje dziecko i usiądziesz z nim przed lustrem, a następnie zaczniesz wykonywać różne miny, nazywając emocje, które one wyrażają, szybko dostrzeżesz, że maluch będzie je powtarzał, przysparzając wam obojgu wiele radości i budując tę niepowtarzalną więź między tobą a twoim dzieckiem.

Jak rozmawiać o emocjach?

Kiedy zrobisz minę, która odzwierciedla twoje szczęście przed lusterkiem tak, abyście oboje z dzieckiem mogli ją widzieć, a następnie powiesz, że ta mina oznacza radość i zaśmiejesz się, zobaczysz, że maluch żywo zareaguje na to co robisz. To samo możesz wykonać np. ze złością, albo zdziwieniem. Warto jest pamiętać, że dzieci reagują nie tylko na słowa i widziane obrazy, ale również słyszane odgłosy. Taka zabawa stymuluje wszystkie zmysły dziecka i pozwala mu prawidłowo się rozwijać.

Mów co czujesz

Dziecko widzi i czuje wszystkie emocje rodzica. Przed maluchami nie wiele można ukryć, dlatego należy otwarcie mówić im o tym, co się dzieje w sercu rodziców. Taka relacja oparta na szczerości emocji szybko zaowocuje w późniejszych latach życia dziecka, kiedy samo zacznie wyrażać swoje odczucia. O wiele łatwiej będzie wtedy zarówno dziecku jak i rodzicom rozmawiać o bieżących wydarzeniach.