Przejdź do treści
Bezpieczne wakacje z Wesołkiem – wakacje z dzieckiem nad morzem lub jeziorem

Bezpieczne wakacje z Wesołkiem – wakacje z dzieckiem nad morzem lub jeziorem

Kiedy lato i słońce zaczynają nas rozpieszczać, z entuzjazmem szukamy ochłody nad wodą. Wakacje z dzieckiem nad morzem lub – jeśli nie przepadamy za słoną wodą – jeziorem, basenem czy kąpieliskiem, zawsze sprawiają ogromną radość najmłodszym członkom rodziny. Żeby zabawa nad akwenem była jednak bezpieczna i udana, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Przeczytaj porady specjalistów Smily Play o bezpieczeństwie nad wodą!

wakacje z dzieckiem nad morzem

„Żelazny” zestaw plażowy

Wybierając się nad wodę, koniecznie należy zapakować: koc, wodę niegazowaną (parę litrów), chusteczki nawilżane oraz chusteczki higieniczne, 2 ręczniki (duży i mały), krem z filtrem (dla dzieci SPF 50), nakrycia głowy (np. kapelusze od słońca), ubrania na zmianę, przekąski odporne na wysoką temperaturę (herbatniki, chrupki, owoce w całości itp.).

Obowiązkowo zabierzmy też bardzo ważną rzecz, a mianowicie wyobraźnię!

zasady bezpieczeństwa nad wodą

Wakacje z dzieckiem nad morzem lub jeziorem

Gdy zdecydujemy się wybrać nad jakikolwiek akwen wodny z dzieckiem, musimy pamiętać o następujących rzeczach:

  • dziecko nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń,
  • maluchy nie czują strachu przed wodą, zwykle jedynie fascynację i ciekawość,
  • rolą opiekuna jest spokojne wyjaśnienie dziecku zasad bezpieczeństwa nad wodą; to my ustalamy co można, a czego nie można robić,
  • statystycznie podczas 90% przypadków utonięć dzieci rodzice byli w odległości 10 metrów od tragicznego wydarzenia, nie wystarczy więc bierne stać obok. Należy czujnie obserwować swoją pociechę i reagować w każdej podejrzanej sytuacji.

Oczywiście po wyjaśnieniu zasad panujących nad wodą nie możemy oczekiwać, że żywiołowy dwu- czy czterolatek wszystko zapamięta i – co najważniejsze – zda sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Musimy natomiast pamiętać, że maluszkowi wystarczy brodzik, a nawet większa kałuża, by się utopić.

Do przedstawienia najważniejszych zasad zachowania nad wodą można użyć ulubionych zabawek dziecka, pokazując za ich pomocą jak bezpiecznie korzystać z kąpieli.

waakcje z dzieckiem nad jeziorem

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą – podstawowe zasady

Aby wypoczynek nad wodą był dla każdego satysfakcjonujący, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach. Poniżej mała ściągawka.

  • Zawsze bądź w wodzie z dzieckiem i nie spuszczaj go z oka. Dzieci nie zawsze wołają o pomoc.
  • Nie wpuszczaj dziecka do wody zaraz po jedzeniu.
  • Maluszki wychładzają się szybciej niż dorośli, dostosuj więc długość przebywania w wodzie do warunków pogodowych. Jeśli zobaczysz, że dziecko ma „gęsią skórkę” lub sinieją mu wargi, poproś, aby wyszło z wody i się ogrzało.
  • Nie dopuść do odwodnienia – dziecko nad wodą musi dużo pić (najlepsza jest czysta woda niegazowana).
  • Używaj kremu z wysokim filtrem po każdym wyjściu z wody, uchroni on skórę dziecka przed poparzeniem.
  • Pamiętaj o nakryciu głowy chroniącym przed ostrym słońcem i stroju kąpielowym zakrywającym delikatne ciałko malucha.
  • Nie pozwól, aby dziecko wbiegało do wody rozgrzane słońcem. Organizm może zareagować szokiem termicznym.

WAŻNE! Pamiętaj, że powinno się powoli przyzwyczajać ciało do temperatury wody, np. chwilę pospacerować po brzegu morza, zanurzając tylko kostki. Przed wejściem do wody dobrze jest schłodzić twarz, okolice karku i serca, a następnie trochę się ochlapać. Dopiero potem można stopniowo zmoczyć całe ciało.

  • Do wody wchodźcie tylko w miejscach dozwolonych. Planując wakacje z dzieckiem nad morzem czy innym akwenem wodnym, wybieraj miejsca bezpieczne, czyli strzeżone przez ratowników.
  • Wybieraj kąpieliska w miejscach oznakowanych bojami i przestrzegaj zaleceń ratowników.
  • Stosuj się do znaków wydawanych przez ratowników.
  • Zadbaj o to, by dziecko umiało powiedzieć jak się nazywa. Zaopatrz je również w bransoletkę bądź opaskę z numerem telefonu do rodzica.
  • Bezwzględnie pilnuj małych dzieci i naucz ich prawidłowych zachowań nad wodą. Zwróć uwagę, by dziecko nie naśladowało innych nieodpowiedzialnych osób (zwłaszcza starszych dzieci i młodzieży skaczącej „na główkę”, podtapiających się nawzajem dla żartu, głośno krzyczących w wodzie). Pamiętaj, że dziecko bierze przykład ze starszych, niekoniecznie mądrzejszych.
  • Korzystając ze sprzętu wodnego, upewnij się, że jest on sprawny. Osoby z niego korzystające powinny mieć na sobie kamizelki asekuracyjne.
  • Pamiętaj, aby nie wchodzić do wody podczas burzy.
  • Nie wchodź do wody w pobliżu mostów, portów i przystani.

WAŻNE! Nauczmy dziecko, by w czasie zabawy w wodzie i pływania nie zanieczyszczać wody, nie śmiecić, nie wrzucać do niej ostrych przedmiotów czy butelek.

wczasy z dziećmi nad morzem

Smily Play życzy wszystkim dzieciom wspaniałych zabaw nad wodą!

Wakacje w górach czy zwyczajne spacery po lesie również rządzą się swoimi prawami. By wypoczynek przebiegł w miłej atmosferze i bez żadnych niemiłych niespodzianek, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Komentarze

Dodaj komentarz
Katarzyna Malec

Super osmiorniczka! Moja córka by zwariowala 🙂

Justyna Dzbik

Świetne rady dla rodziców. Nad wodą trzeba być bardzo ostrożnym 🙂

Ewelina Pikula

Rady potrzebne dla każdego rodzica. Ważne, by ich przestrzegac

Rafal Zdonek

Do tej listy cennych rad dodalabym jeszcze jedną. Świetnym pomysłem i wręcz koniecznym gdy jedziemy z maluszkiem nad wodę jest użycie opasek identyfikacyjnych na rączkę dziecka. Są to opaski zakładane na rączkę jak zegarek tylko że zawierają cenne informacje takie jak np. Nr telefonu do rodziców. Wtedy gdy dziecko się zgubi (co niestety nie rzadko się zdarza przy wszystkiego ciekawych maluchach) takie dane pomoga osobie która znajdzie dziecko szybko skontaktować się z nami. My używamy takich opasek, jestem wtedy spokojniejsza. Opaski kosztują grosze (ok.10zl) wiec nie jest to drogi wynalazek a może pomóc i oszczędzić stresu i rodzicom i dziecku

Anna Bier

Temat bezpieczeństwa nad wodą jest bardzo ważny. Niektórzy rodzice twierdzą że wszystko na ten temat już wiedzą i gubi ich brak czujności. W temacie naszych dzieci wiedzy nigdy za wiele. Polecam artykuł.

Dorota Świętek

Z mężem mamy w planach jechać na przyszły rok z synem nad morze wtedy będzie mieć roczek. Nie wyobrażam sobie by dziecko było trochę oddalone ode mnie. Dzieci nie zdają sobie sprawy, że coś może im grozić. Artykuł jest rewelacyjny i naprawdę bardzo przydatny.

Ania Gondek

Wakacyjne doświadczenia ze słońcem, wodą i opalaniem nauczyły mnie przestrzegania kilku ważnych zasad:
-Słońce to najlepszy towarzysz wakacji i beztroskiego relaksu. Musisz jednak wiedzieć, że stwierdzenia typu: „Opalony maluch to zdrowy maluch” są mitem i z kąpieli słonecznych należy korzystać bardzo ostrożnie.
-Pamiętaj jednak, że woda, zwłaszcza w morzu może być bardzo niebezpieczna dla malucha.
-Uważaj, by maluch się nie zgubił!Polecam założyć dziecku specjalną opaską na rączkę
-Ochrona przed ukąszeniami owadów
tylko tyle a nasz waacyjny pobyt może staćsię spokojniejszy. Co prawda teraz mamy zimę ale już można planować wakacje:)

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania