Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Bezpieczne wakacje z Wesołkiem – zabawa nad wodą

post

Kiedy lato i słońce zaczynają nas rozpieszczać, z entuzjazmem szukamy ochłody nad wodą. Nieważne czy to basen, kąpielisko, jezioro, czy morze. Wypad nad wodę zawsze sprawia ogromną radość zwłaszcza dzieciom. Żeby zabawa nad akwenem była bezpieczna i udana trzeba się przygotować. Przeczytajcie porady specjalistów Smily Play.

 

3

„Żelazny” zestaw plażowy powinien zawierać:

koc, wodę niegazowaną (parę litrów), chusteczki nawilżane oraz chusteczki higieniczne, 2 ręczniki (duży i mały), krem z filtrem (dla dzieci SPF 50), nakrycia głowy (np. kapelusze od słońca), ubrania na zmianę, przekąski którym wysoka temperatura nie zaszkodzi (herbatniki, chrupki, owoce w całości itp.)


 Poza tymi rzeczami trzeba zabrać coś niezwykle ważnego – WYOBRAŹNIĘ !


Bezpieczne wakacje z Wesołkiem Smily Play

Bezpieczne wakacje z Wesołkiem Smily Play

Gdy zdecydujemy się wybrać nad jakikolwiek akwen wodny z dzieckiem – musimy pamiętać:

1. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń.
2. Nie czuje strachu przed wodą. Zwykle jedynie fascynację i ciekawość.
3. Rolą opiekuna jest spokojne wyjaśnienie zasad bezpieczeństwa. To my ustalamy co można, a czego nie można nad wodą.
4. Statystycznie podczas 90% przypadków utonięć dzieci, rodzice byli w odległości 10m od tragicznego wydarzenia. Nie wystarczy więc bierne bycie obok. Czujnie obserwuj swoją pociechę i reaguj w każdej podejrzanej sytuacji

Oczywiście nie możemy oczekiwać, że żywiołowy dwu, czy czterolatek wszystko zapamięta i co najważniejsze – zda sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Musimy natomiast pamiętać, że maluszkowi wystarczy brodzik, a nawet większa kałuża, by się utopić. Do przedstawienia najważniejszych zasad zachowania nad wodą można użyć ulubionych zabawek, pokazując podczas zabawy jak bezpiecznie korzystać z kąpieli.
Aby wypoczynek nad wodą był dla każdego satysfakcjonujący, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach. Dlatego razem z Ośmiorniczką HIP HOP przygotowaliśmy małą ściągawkę:


Bezpieczne wakacje z Wesołkiem Smily Play

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA NAD WODĄ


1. Zawsze bądź w wodzie z dzieckiem i nie spuszczaj go z oka. Dzieci nie zawsze wołają o pomoc.
2. Nie wpuszczaj dziecka do wody zaraz po jedzeniu.
3. Maluszki wychładzają się szybciej niż dorośli, dostosuj długość przebywania w wodzie do warunków pogodowych. Jeśli zobaczysz, że dziecko ma „gęsią skórkę” lub sinieją mu wargi, poproś aby wyszło z wody.
4. Nie dopuść do odwodnienia, dziecko nad wodą musi dużo pić (najlepsza jest czysta woda niegazowana).
5. Używaj kremu z filtrem po każdym wyjściu z wody (uchroni on skórę dziecka przed poparzeniem).
6. Pamiętaj o nakryciu głowy chroniącym przed ostrym słońcem i stroju kąpielowym
7. Nie pozwól, aby dziecko wbiegało do wody rozgrzane słońcem. Organizm może zareagować szokiem termicznym.

WAŻNE !


Pamiętaj, że powinno się powoli przyzwyczajać ciało do temperatury wody, np. chwilę pospacerować po brzegu morza zanurzając tylko kostki. Przed wejściem do wody dobrze jest schłodzić twarz, okolice karku i serca, a następnie trochę się ochlapać. Dopiero potem można stopniowo zmoczyć całe ciało.


8. Do wody wchodźcie tylko w miejscach dozwolonych. Planując wypad nad wodę wybieraj miejsca bezpieczne – strzeżone przez ratowników.
9. Wybieraj kąpiele wodne w miejscach oznakowanych bojami i przestrzegaj zaleceń ratowników.
10. Stosuj się do znaków wydawanych przez ratowników.
11. Zadbaj o to, by dziecko umiało powiedzieć jak się nazywa, zaopatrz je w bransoletkę bądź opaskę z numerem telefonu do rodzica.
12. Bezwzględnie pilnuj małych dzieci i naucz ich prawidłowych zachowań nad wodą. Zwróć uwagę, by dziecko nie naśladowało innych nieodpowiedzialnych osób (zwłaszcza starszych dzieci i młodzieży skaczącej „na główkę”, podtapiających się nawzajem dla żartu, głośno krzyczących w wodzie). Pamiętaj , że dziecko bierze przykład ze starszych.
13. Korzystając ze sprzętu wodnego upewnij się, że jest on sprawny. Osoby przebywające na nim powinny mieć na sobie kamizelki asekuracyjne.
14. Pamiętaj aby nie wchodzić do wody podczas burzy.
15. Nie wchodź do wody w pobliżu mostów, portów i przystani.

WAŻNE !


Ośmiorniczka prosi, by w czasie zabawy w wodzie i pływania nie zanieczyszczać wody, nie śmiecić, nie wrzucać do niej ostrych przedmiotów czy butelek.


 

post

Smily Play razem z Ośmiorniczką HIP HOP życzy wszystkim dzieciom wspaniałych zabaw nad wodą.