Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Niemowlę, a nauka relacji społecznych

sleeping newborn baby in a basket

Dziecko już w chwili urodzenia staje się członkiem większej społeczności, w której będzie mu dane przebywać. Swoje pierwsze kontakty interpersonalne nabywa głównie, dzięki inicjowaniu ich przez rodziców.

Jak wykazują badania, dziecko tuż po narodzinach instynktownie szuka mamy wzrokiem i od razu szuka też piersi Choć początkowo rozpoznaje rodzicielkę przede wszystkim po zapachu, już po kilku dniach zaczyna odróżniać jej rysy twarzy od innych. Są to pierwsze próby nawiązywania kontaktu fakt interesowane, ale zapewniająca niemowlęciu przetrwanie i poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście z czasem grono najbliższych osób będzie się powiększać, pojawią się babcie, dziadkowie, ciocie i wujkowie, ale to właśnie rodzice wprowadzają maluszka w świat społeczny. Dziecko od nich uczy się norm zachowania obowiązujących w danym środowisku, głównie poprzez naśladownictwo. Często maluchy przejmują nieświadomie wzory zachowań i reakcji na dane sytuacje właśnie od mamy czy taty, którzy są dla nich naturalnym autorytetem do naśladowania. Jak wiemy dziecko jest wspaniałym obserwatorem i to jak zachowują się rodzice w konkretnej sytuacji, czy są otwarci, życzliwi, pozytywnie nastawieni na innych ludzi, maluchy zapamiętuje, i przyjmują automatycznie za swoje zachowanie, ze tak właśnie trzeba postępować. Właśnie przez relacje z rodzicami dziecko stawia pierwsze kroki na drodze do nauki i rozumienia na czym polegają relacje interpersonalne, w tak złożonym świecie jakim jest społeczeństwo.

Jak wspierać rozwój społeczny maluszka:

Przede wszystkim to rodzice muszą być przykładem dla dzieci już od samego początku.

  • Warto zabierać ze sobą maluszka w różne miejsca, by miał on okazję przebywać też z innymi ludźmi oraz by uczył się, że jest to coś naturalnego.
  • Już od początku można spotykać się, umawiać na spacery z innymi rodzicami i dziećmi w podobnym wieku.
  • Warto takie spotkania również organizować u siebie w domu, w warunkach bezpiecznych dla maluszka
  • Warto też poprzez zabawę pokazywać dziecku, jak wyglądają relacje z innymi, jakie mogą budzić emocje
  • Kiedy maluszek nawiąże już jakąś relację np.: z rówieśnikiem, nie ingerujmy w nią zbyt często