Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Zabawy konstrukcyjne rozwijające koncentrację uwagi.

Budujemy zamki

Każdy rodzic małego dziecka wie, jak trudno jest mu utrzymać uwagę na jednym zadaniu. Dzieci często chwytają, jedną zabawkę, by zaraz potem rzucić się biegiem po kolejną. Jednak chcąc przygotować malucha do zdobywania nowy umiejętności warto już od samego początku stymulować jego zdolność skupiania uwagi na jednej czynności. Dzięki odpowiednio dobranym zabawom, dzieci chętniej będą koncertowały uwagę na jednym zadaniu, a tym samym będą mogły lepiej poznawać i rozumieć otaczający je świat, co zaowocuje w przyszłości lepszym przygotowaniem do edukacji w szkole.

Zdolność koncentracji uwagi jest potrzebna tak naprawdę do prawie każdej czynności, którą wykonujemy. Jednym z czynników wpływających na koncentrację jest motywacja, która początkowo zależy od nas rodziców i od atrakcyjności zabawek. Dlatego warto w czasie zabaw wykorzystać naturalną ciekawość dziecka i bawić się na przykład, tak lubianymi przez dzieci klockami, które nie ograniczają i nie narzucają sposobu zabawy, a dają nieograniczone możliwości. Zabawy konstrukcyjne pobudzają wyobraźnię i kreatywność maluchów, rozwijają zdolności manualne, tak przydatne w szkole, spostrzegawczość, myślenie przestrzenne, a przede wszystkim świetnie stymulują umiejętność skupiania uwagi. Dzieci mogą tworzyć z nich rzeczywiste twory, budować coraz to nowsze i bardziej skomplikowane budowle, tym samym podnosząc swoją samoocenę. Taka aktywność nigdy się nie nudzi, ponieważ klocki są zabawką uniwersalną, bawią się nią maluszki, przedszkolaki, chłopcy i dziewczynki.

Zabawy klockami poza rozwijaniem zdolności manualnych i konstrukcyjnych są również świetnym elementem edukacyjnym, ponieważ w czasie budowania dzieci uczą się rozpoznawać kształty, kolory, poszerzają swoje słownictwo, uczą się klasyfikować przedmioty, czy liczyć. Takie zabawy jak rozpoznawanie kolorów, rozpoznawanie kształtów, liczenie z ilu klocków uda zbudować się wieżę, uczą dziecko samodzielności, eksperymentowania, a nie tylko odtwarzania i powielania jednej zabawy, jak to jest w przypadku wielu zabawek dostępnych na rynku.

Zabawy klockami również rozwijają zdolności społeczne, kiedy w zabawie uczestniczy więcej osób, dzięki czemu dziecko uczy się zasad panujących w grupie, uczy się słuchać innych, wyrażać swoje zdanie, czy czekać na swoją kolej.

Koncentracja uwagi to bardzo ważna umiejętność bez której trudno zdobywać dziecku wiedzę o otaczającym go świecie, dlatego wspólnie zacznijcie stymulować ją od dziś.