Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Książeczki dla maluszka, dobrym wstępem do rozwijania inteligencji emocjonalnej

Książeczki_inteligencja emocjonalna

W prowadzonych badaniach nad rozwojem dzieci, ważne miejsce zajmuje inteligencja emocjonalna, która odpowiada za rozumienie własnych emocji, radzenie sobie z nimi oraz rozumienia i akceptowanie stanów emocjonalnych innych ludzi. Wydaję się to dość trudne i wręcz nie wyobrażalne by uczyć tego już małe dzieci. Tak naprawdę u maluszków kształtuje się ona się już od narodzin, ponieważ od samego początku niemowlęta wręcz zalewane są emocjami, bliskością rodzica, tym samym zdobywając pewność siebie i podwaliny do umiejętności radzenia sobie z różnymi problemami.

Jednak najważniejszą umiejętnością, którą powinno nabyć dziecko, jest rozpoznawanie własnych i cudzych emocji, i proces ten rozpoczyna się bardzo szybko, bo już w 1 roku życia maluszka. Niemowlęta bacznie przyglądają się rodzicom, ich mimice, gestom, słuchają tonu głosu, w ten sposób zdobywają wiedzę na temat samych emocji. Właśnie w tym czasie, warto wprowadzać zabawy z nazywaniem i pokazywaniem uczuć, ponieważ na rozwój inteligencji emocjonalnej ogromny wpływ ma środowisko wychowawcze, a szczególnie relacje z rodzicami.

To mama i tata od samego początku kształtują u dziecka kompetencje związane z rozpoznawaniem emocji, sami wyrażają różne emocje, mówią o nich i dobrze, kiedy akceptuje, a nie zaprzecza stanom emocjonalnym swojego maleństwa.

Jak z maluszkiem bawić się w emocje?

Warto na początku wykorzystać małe książeczki dla dzieci, tak te z obrazkami i w czasie oglądania ilustracji, czy to z przedmiotami czy zwierzątkami opowiadać o nich maluszkowi i nazywać przeżywane przez nie uczucia np. radość, smutek, strach, gniew, zdziwienie. Warto również kiedy mówimy o konkretnym uczuciu, pokazać je dziecku poprzez mimikę, gesty czy ton głosu oraz bacznie obserwować reakcje maluszka i zwyczajnie nazywać je.

Jak podkreślają psychologowie poziom inteligencji emocjonalnej ma znaczący wpływ na sukces w różnych dziedzinach życia, dlatego warto rozwijają ją już od najmłodszych lat, by zapewnić dzieciom dobry start w dorosłe życie.