Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Zabawki dla małego muzyka

Jaki instrument wybrać dla dziecka

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia i stanowi ważny element rozwoju muzycznego każdego dziecka. Maluszek słyszy już pierwsze dźwięki jeszcze w brzuchu mamy – jak dowodzą badania muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko w już w okresie prenatalnym: od dwudziestego szóstego tygodnia, gdzie dziecko słyszy już rytm i melodię.

Muzyka ma bardzo dobry wpływ na maluszka jeszcze w brzuchu mamy, można zaobserwować jak dziecko reaguje na różne dźwięki: intensywne, głośne pobudzają maluszka, spokojne, łagodne, rytmiczne uspokajają i relaksują, tak samo się dzieje po narodzinach dziecka.

Dlatego warto już od najmłodszych lat stymulować rozwój słychu dzieci, a tym samym rozwijać pasje i talenty.

Warto zwrócić uwagę, że muzyka korzystnie wpływa na rozwój dziecka, zwłaszcza na jego pamięć i kreatywność, poprawia koncentrację, ułatwia naukę czytania i pisania, podwyższa motywację, opóźnia objawy zmęczenia. Pozwala na rozładowanie emocji i napięć.

Zabawy instrumentami muzycznymi nie tylko symulują słuch naszych dzieci, ale również wpływają na rozwój motoryki dużej i małej np. granie na instrumentach, skakanie, taniec, jak również inne zmysły, jak dotyk czy wzrok.

Dlatego do muzycznego świata zapraszać dzieci jak najwcześniej już od chwil narodzin, można stymulować maluszka poprzez nucenie kołysanek, słuchanie muzyki relaksacyjnej. Około 3 miesiąca życia, kiedy dziecka zaczyna bardziej interesować się otaczającym go światem, można wprowadzać (ale oczywiście z dozą rozsądku) nowe elementy muzyczne, grające karuzele pozytywki. Od 6 miesiąca, a nawet wcześniej warto wykorzystywać nowo nabyte umiejętności dzieci jak chwytanie czy leżenie na brzuszku i włączać do zabawy maty grające, grzechotki czy interaktywne zabawki.

Dzieciom, które od narodzin regularnie słuchały muzyki, jak zaobserwowano na podstawie badań, łatwiej przychodzi nauka pisania, czytania i lepiej radzą sobie ze stresem, dlatego warto bawić się muzyką już od pierwszych wspólnych dni, kto wie może odkryjemy pasję i talent naszej pociechy?