Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Książeczki doskonałą okazją do opowiadania dziecku o otaczającym je świecie.

Książeczki doskonałą okazją do opowiadania...

Dzieci już od najmłodszych lat lubią otaczać się książeczkami, bo są one kolorowe, często posiadają różne faktury, pokazują im otaczający je świat, w bardziej dla zrozumiały dla nich sposób. Książeczki świetnie wpływają na rozwój wzroku, słuchu, tak zwane książeczki sensoryczne, które pobudzają zmysły dziecka, a tym samym przygotowują go do nabywania nowych umiejętności. Dla starszych dzieci, poza walorem sensorycznym ważna jest zawartość wizualna. Dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze, skupiają swoją uwagę głównie na ilustracjach i to właśnie dzięki nim „czytają” zawartość książeczki. Maluchy oglądając książeczkę lepiej ją zapamiętują, a tym samym ćwiczą spostrzegawczość i pamięć wzrokową.

Czytanie książeczek przez rodzica, nie tylko buduje więź między nim, a dzieckiem, ale również poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo. Dzieci okrywając, to nowe rzeczy na stronach książeczki poszerzają i rozwijają swoje zdolności językowe.  Wspólne czytanie uczy wyrażać myśli i rozumieć inne osoby. Przeczytane w książkach historie uczą rozpoznawać i rozumieć związki przyczynowo- skutkowe, wyciągać wnioski, świetnie rozwija myślenie . Czytanie w przeciwieństwie do oglądania telewizji, rozwija wyobraźnię, kreatywność.  Wspólne czytanie czy opowiadanie, co znajduje się na obrazkach, pozwala dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat, poznać go i uczyć się nowych umiejętności. Książki, a dokładnie ich bohaterowie, często przeżywają różne emocje, a ich przygody stają się pretekstem do rozmowy z rodzicami na temat uczuć, różnych zachowań. Często rodzice nie potrafią swoim pociechom wytłumaczyć pewnych uczuć czy zachowań społecznych i tu z pomocą przychodzą bohaterowie książek.
Oglądanie i czytanie książek również świetnie wpływa na umiejętność koncentracji uwagi, zwłaszcza w teraźniejszym świecie, kiedy każda zabawka posiada mnóstwo świecidełek, wydaje wiele dźwięków, wręcz zalewa dzieci bodźcami, a bawiąc się książeczkami, dziecko może lepiej skupić się na danej czynności, tym samym rozwijając tak ważną zdolność, która będzie mu niezbędne na dalszych szczeblach edukacji.