Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Nauka samodzielnej zabawy starszaka

kids play together with educational toys in nursery

Często się zdarzą, że rodzice opiekując się maluchem, poświęcają mu całkowicie swój czas, rezygnując z siebie, przez co wciąż szukają zabawki „idealnej” , którą dziecko będzie chciało bawić się samo.

Wiadomo rodzice są dla dziecka najważniejszymi osobami, i tak naprawdę więcej mu do szczęścia nie potrzeba, nasza uwaga, bliskość, tyle wystarczy, ale rodzic jednak potrzebuje chwili wytchnienia lub zwyczajnie musi zając się innymi obowiązkami. Co robić w takiej sytuacji, od czego rozpocząć przygodę z samodzielną zabawą?

Takie starania można podejmować już od najmłodszych lat i pokazywać maluszkowi, że samemu też można się świetnie bawić, a co za tym idzie uczyć się samodzielności i budować pewność siebie. Ważne jest, by wspierać działania malucha, cieszyć się każdą rozpoczętą przez niego zabawą, samemu je inicjować i chwalić, kiedy zrobi postępy w samodzielnej zabawie dla dzieci.

Warto również w przemyślany sposób kupować zabawki, zwłaszcza takie, którymi dzieci mogą bawić się na wiele sposobów. Wówczas warto pokazać dziecku jak można się bawić się daną zabawką, w sposób tradycyjny, ale również w taki bardziej kreatywny wykraczający poza przyjęte schematy. Ważne jest również to, by dziecko czuło, że mama czy tata są tuż obok, ponieważ dzieci są różne jedne szybciej przyzwyczajają się do przebywania bez rodzica, inne znacznie dłużej, dlatego stopniowo wydłużajmy czas samodzielnej zabawy, bądźmy w pobliżu, ale starajmy się nie uczestniczyć we wszystkich aktywnościach dziecka.

Dzieci lubią bawić się przez naśladowania, zwłaszcza rodziców, dlatego chętniej będą się bawiły zabawkami, dzięki którym będą mogły robić to, co robi mama czy tata. Kiedy chcemy ugotować obiad, zaproponujmy mu zabawę w gotowanie np.: dla latek, misia. Kiedy chcemy chwilę popracować, takie miejsce do pracy można również przygotować dziecku. Naśladowanie dorosłych sprawia dzieciom wiele satysfakcji i rozwija nowe umiejętności.

Ważne jest, że już kiedy dziecko zaangażuje się w samodzielną zabawę, nie przerywajmy mu, nie denerwujmy się również kiedy po zabawie pojawi się bałagan, kontrolujmy sytuacje, ale w nią nie ingerujmy, oczywiście kiedy to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

Z mniejszymi dziećmi rozpoczynajmy zabawę, od pokazania mu kilku zabawek, z których może wybrać tę którą będzie się bawił, kiedy zasypiemy malucha toną gadżetów, sam zdezorientowany, może nie chcieć bawić się żadną z nich.

I przede wszystkim chwalmy dzieci, kiedy bawią się same i pokazujmy, że zabawa samemu, to naprawdę świetna sprawa.