Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wybierz wiek dziecka

12 miesięcy

Co się dzieje w tym wieku?

Rozwój dziecka, nowe umiejętności: Roczne dziecko może już próbować chodzić trzymane za rękę, choć nie ma powodów do zmartwień, jeśli nastąpi to dopiero w 13 lub nawet 18 miesiącu. Coraz precyzyjniejsze i bardziej świadome są także ruchy jego paluszków. Maluch uczy się trzymać niewielkie przedmioty, wkładać je w inne i wyjmować, ustawiać na sobie. Wszystko to świadczy nie tylko o rozwoju motoryki małej, ale i chęci poznawania świata i doświadczania. Często już w 13 lub 14 miesiącu życia dzieci wypowiadają swoje pierwsze słowa: „mama”, „tata”. Rozumieją jednak znacznie więcej. Zakres ich słownictwa poszerza się znacznie w kolejnych miesiącach.

  • Relacje w grupie

Relacje w grupie

Dziecko w wieku 15-16 miesięcy rozumie większość poleceń i zazwyczaj chętnie wykonuje to, co mu powiemy. Co więcej, potrafi wyrazić swoje odczucia zarówno gestami, jak i dźwiękami. Licz się jednak z tym, że to jest też czas, kiedy uczy się mówić „nie”, tak aby zamanifestować swoją obecność.

  • Koncentracja

Koncentracja

Rosnąca sprawność ruchowa i ciekawość świata sprawiają, że pomiędzy 12 a 14 lub 15 miesiącem dziecku ciężko skupić się na jednej wykonywanej czynności lub jednej obserwowanej rzeczy. Zmienia się to jednak w kolejnych miesiącach, kiedy jego koncentracja rośnie, zwłaszcza podczas wykonywania precyzyjnych zadań, takich jak układanie klocków czy rysowanie.

  • Duża motoryka

Motoryka duża

Po skończeniu roku dziecko uczy się wstawać, utrzymywać pozycję wyprostowaną oraz chodzić. Początkowo trzyma się rodzica, jeśli jednak czujesz, że coraz chętniej puszcza rękę, to znak, że jest gotowe do samodzielnych pierwszych kroków.

Jak Twoje dziecko może się bawić w tym wieku?

  • Skończony roczek to najwyższa pora aby zorganizować maluchowi zabawę z rówieśnikami. Warto połączyć to ze spacerem na świeżym powietrzu i wybrać się do parku lub na plac zabaw.
  • Świetnym pomysłem na zabawę w domu są duże klocki do budowania. Dzięki nim poprawimy sprawność dłoni dziecka, precyzję ruchów oraz logiczne myślenie. Budowanie z klocków ma także duży wpływ na rozwój wyobraźni.
  • Książeczki z kolorowymi obrazkami to doskonały sposób na poszerzanie słownictwa malucha. Co więcej, samodzielne przewracanie stron zaowocuje rozwojem motoryki małej.
  • Dla malucha każda czynność wykonywana wraz z rodzicami będzie zabawąę. Dziecko w wieku 14-15 miesięcy zaczyna rozumieć przeznaczenie poszczególnych urządzeń. Pozwól mu zatem samodzielnie wyrzucić papierek do kosza na śmieci lub sprzątnąć zabawki do pudełka.
  • Rysowanie kredkami pomoże nie tylko w kształtowaniu mięśni dłoni, ale sprzyjać będzie także skupieniu uwagi.