Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wybierz wiek dziecka

18 miesięcy

Co się dzieje w tym wieku?

Rozwój dziecka, nowe umiejętności: W wieku 18 miesięcy dziecko może już zacząć biegać. Z początku będą to nieporadne szybkie kroczki, ale zanim się obejrzymy, nadążenie za maluchem już nie będzie takie łatwe. Wzrosną też inne jego umiejętności motoryczne, takie jak chodzenie po schodach, wchodzenie po drabince, skakanie. Rozwój intelektualny również nie pozostanie w tyle. Zasób słów zwiększy się w tym czasie już do kilkudziesięciu, by przed ukończeniem dwóch lat wzrosnąć do nawet kilkuset. W okresie pomiędzy 20 a 24 miesiącem rośnie też niezależność malucha, jest to więc istotny moment, w którym rozpoczyna się kształtowanie poczucia własnej wartości.

  • Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości

Im większą niezależność i samodzielność zyskuje dziecko, tym większe jest jego poczucie własnej wartości. Pamiętaj, aby chwalić malucha i nie wyręczać w go w podejmowanych czynnościach. Próby zrobienia czegoś za dziecko nie tylko mogą budzić jego opór i niechęć do dalszej zabawy, ale także ograniczać wiarę we własne możliwości.

  • Dotyk

Rozwój języka

Powiększający się zasób słów i umiejętność formułowania prostych zdań pozwalać będą na coraz swobodniejszą i pełniejszą komunikację. Warto w tym czasie zwrócić uwagę na szczególnie poprawne i wyraźne wysławianie się, ponieważ dzieci płynnie przyswajają obserwowane wzorce.

  • Dotyk

Motoryka duża

Dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie. W wieku 18 miesięcy mogą dopiero rozpoczynać samodzielne chodzenie, lub też ćwiczyć już bieganie. Nie należy martwić się takimi rozbieżnościami. Wynikają one z różnic indywidualnych. Pamiętajmy jednak, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie, warto więc organizować im spotkania z rówieśnikami. Widok samodzielnie drepczącego kolegi może pozytywnie wpłynąć na chęć podjęcia próby chodzenia przez nasze – niezainteresowane tym do tej pory – dziecko.

Jak Twoje dziecko może się bawić w tym wieku?

  • Dziecko ucząc się biegać, wspinać, skakać potrzebuje bezpiecznej przestrzeni do tego typu aktywności. Dlatego też zabieraj je na plac zabaw, gdzie pod Twoim czujnym okiem będzie mogło kształtować i rozwijać te nowe umiejętności.
  • Poprzez naukę wierszyków i rymowanek możesz nie tylko świetnie bawić się z dzieckiem, ale także doskonalić jego wymowę, poczucie rytmu oraz pamięć.
  • Zasób słów warto wzbogacić o kolory. W tym celu możesz razem z maluchem rysować, dobierać klocki, segregować klocki według barw.
  • Sprawność paluszków świetnie rozwija ciastolina. Warto wybrać się także do piaskownicy i wspólnie stawiać babki z piasku.
  • W 21-22 miesiącu życia dobrą zabawką może stać się także trójkołowy rowerek.