Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wybierz wiek dziecka

24 miesiące

Co się dzieje w tym wieku?

Rozwój dziecka, nowe umiejętności: Dwa latka to wiek, kiedy maluch ma pełno energii, a sprawność ruchowa pozwala mu ją aktywnie spożytkować. Bieganie, skakanie, czołganie się i wspinanie nie stanowią już dla niego wyzwania. W tym momencie zaczyna się natomiast intensyfikować rozwój motoryki małej. Dotychczasowe rysunki bez ładu i składu zastępują buźki, proste kwiatki i słoneczka. Zaskoczyć nas może także umiejętność kojarzenia faktów i logicznego myślenia. Trudność sprawiać mu jeszcze może natomiast określanie własnych emocji i rozpoznawanie ich przyczyn. Jest to przyczyną tak zwanego „buntu” dwulatka. Po ukończeniu drugiego roku życia możemy zaobserwować już pewne cechy charakteru dziecka, które warto kształtować tak, aby ułatwić mu życie w grupie.

  • Emocje

Emocje

Trudności w rozpoznawaniu własnych emocji prowadzić mogą do dezorientacji i zmiennych humorów malucha. Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia wzrasta jednak świadomość własnych odczuć. Warto uzbroić się w tym czasie w cierpliwość.

  • Logiczne myślenie

Logiczne myślenie

Dwulatek coraz częściej wyłapuje związki przyczynowo-skutkowe, nawet bardziej złożone, na przykład to, że mycie zwiastuje porę snu, a wizyta u babci oznacza coś słodkiego...

  • Mała motoryka

Motoryka mała

Ogólna sprawność fizyczna dwulatka jest już na wysokim poziomie. Doskonalenie wymaga natomiast motoryka mała. Sprzyja temu zarówno rysowanie, jak i układanie puzzli, segregowanie drobnych elementów, zabawa w chwytanie ich za pomocą szczypczyków.

Jak Twoje dziecko może się bawić w tym wieku?

  • Organizuj dziecku czas w towarzystwie rówieśników. Być może już za jakiś czas pójdzie do przedszkola. Warto, aby maluch już teraz potrafił odnaleźć się w grupie, a widok nowych dzieci nie krępował go i nie stresował.
  • Zorganizuj zabawę w pomaganie w domu – dziecko z chęcią poukłada zabawki, posegreguje sztućce, zaniesie skarpetki do szuflady. Wszystko to pomoże przyzwyczaić się do słuchania poleceń.
  • Puzzle to świetny sposób na kształtowanie sprawności dłoni i palców. Dzięki układankom o różnym poziomie trudności dobierzemy odpowiednie zarówno dla dwulatków, jak i starszych dzieci. Oprócz motoryki małej wpłyną one pozytywnie także na koncentrację i logiczne myślenie.
  • Przeglądanie się w lustrze i robienie min pomoże dziecku w rozpoznawaniu i nazywaniu uczuć. Dzięki temu nie tylko szybciej stanie się świadome tego, co samo odczuwa, ale także łatwiej odnajdzie się w grupie.

Pomóż swojemu dziecku nauczyć się więcej