Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wybierz wiek dziecka

6 miesięcy

Co się dzieje w tym wieku?

Rozwój dziecka, nowe umiejętności: Półroczne dziecko wykazuje znacznie bardziej rozwiniętą sprawność ruchową. Zazwyczaj potrafi już w pozycji leżącej na brzuchu oprzeć się na rączkach i na kolanach, dzięki czemu unosi tułów. Jest to także czas nauki siadania. Maluch początkowo siada z pomocą rodzica, stopniowo doskonaląc tę umiejętność, tak aby w 9 miesiącu zyskać samodzielność w tym zakresie. Około 10 lub 11 miesiąca dziecko chętnie zacznie wstawać i utrzymywać pozycję pionową z pomocą rodzica. Drugie półrocze to także czas eksperymentów malucha: obserwuje, jak puszczone przedmioty upadają, popchnięte toczą się, a pociągnięty koc pozwala na sięgnięcie do znajdującej się na nim zabawki.

  • Relacje w grupie

Relacja w grupie

Około 8 miesiąca maluch może zacząć wyrażać lęk przed rozstaniem z rodzicami. Zwiększa się jego poczucie relacji z bliskimi. Z nieufnością lub nawet lękiem zaczyna podchodzić do osób obcych.

  • Logiczne myślenie

Logiczne myślenie

Dziecko z uwagą obserwuje otoczenie i zachodzące w nim zjawiska. Zaczyna także eksperymentować i zapamiętywać swoje obserwacje. W efekcie przyswaja powiązania przyczynowo-skutkowe i wykorzystuje nabytą wiedzę w praktyce.

  • duza-motoryka

Motoryka duża

Dziecko w wieku 6 miesięcy zaczyna pełzać. Następnie uczy się siadać i utrzymywać samodzielnie pozycję siedzącą, co osiąga około 9 miesiąca. Zazwyczaj niedługo później próbuje także wstawać.

Jak Twoje dziecko może się bawić w tym wieku?

  • Dziecko w wieku 6 miesięcy zaczyna uczyć się pełzania, co pozwala mu na odkrywanie świata na własną rękę. Zachęcaj je do tego, na przykład kładąc na ziemi zabawkę, w pewnej odległości od malucha.
  • Gdy maluch nauczy się już siedzieć samodzielnie przez kilka minut, można zacząć bawić się piłką. Posadź malucha przed sobą i tocz piłkę w jego stronę.
  • Czytając książeczkę nazywaj poszczególne przedmioty na obrazkach. W ten sposób poszerzysz zakres słów, które dziecko rozumie.
  • Świetną zabawą będzie chowanie i szukanie przedmiotów. To nie tylko sposób na trening ruchowy, ale także stymulacja logicznego myślenia. Maluch szybko zacznie łączyć fakty, takie jak to, że aby zdobyć zabawkę, musi odsunąć pudełko lub podnieść kocyk.
  • Dzięki zabawce wymagającej precyzji ćwiczyć będziecie motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową.