Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wybierz wiek dziecka

Niemowlak

Co się dzieje w tym wieku?

Rozwój dziecka, nowe umiejętności: Pierwsze pół roku życia dziecka to czas bardzo szybkiego rozwoju fizycznego. Maluch uczy się podnosić główkę, przewracać na bok, w tym okresie zanikają też u niego odruchy noworodkowe. Z coraz większym zainteresowaniem śledzi to, co dzieje się dookoła, co wynika zarówno z wyostrzającego się wzroku, jak i rozwoju poznawczego i emocjonalnego. Już nawet pod koniec 2 miesiąca zaobserwować możemy pierwszy uśmiech malucha i różnicującą się mimikę, będącą reakcją na znajomą twarz czy znajomy głos. W 3 miesiącu jego ulubioną zabawką staną się własne rączki, aby w 4 lub 5 miesiącu ustąpić grzechotkom. W tym czasie wykształca się także świadomość, że rzeczy, które znikają z pola widzenia, nadal istnieją i nadal mogą stanowić przedmiot pożądania.

  • Percepcja

Percepcja

2 i 3 miesiąc życia to czas szybkiego rozwoju percepcji malucha. Staje się on czujnym obserwatorem otoczenia, reaguje na dźwięki, rozpoznaje znajome twarze i coraz wyraźniej daje o tym znać.

  • Rozwój języka

Rozwój języka

Dziecko w 4 i 5 miesiącu życia wykazuje się dużym zapałem do przyswajania nowych dźwięków. Jego repertuar znacznie poszerza się w odniesieniu do poprzednich miesięcy. Co więcej, wykazuje także świadomość, że wydawane dźwięki zwracają na niego uwagę rodziców.

  • duza-motoryka

Motoryka duża

W 4 miesiącu dziecko robi duże postępy w zakresie ogólnej sprawności fizycznej. Uczy się podnosić główkę leżąc na brzuszku i coraz pewniej ją utrzymuje. W tym czasie doskonali także umiejętność celowego przewracania z boku na plecy i z pleców na bok.

Jak Twoje dziecko może się bawić w tym wieku?

  • W 1 i 2 miesiącu życia niezwykle istotne jest to, aby mówić do dziecka, śpiewać i przytulać je. Pobudza to jednocześnie wiele obszarów rozwojowych oraz kształtuje i wzmacnia więź pomiędzy niemowlakiem a rodzicami.
  • Powieś nad łóżeczkiem kolorowe zabawki. Maluch będzie uczył się sięgać po przedmioty i zaciskać je w rączce. Pozwoli to na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji wzroku.
  • W 3 miesiącu życia wspaniałą zabawą będzie ćwiczenie artykułowania różnych dźwięków. Możesz do tego celu posłużyć się także wydającymi odgłosy zabawkami. Taka zabawa to doskonały sposób na trening aparatu mowy.
  • Rozwój zmysłu dotyku warto stymulować poprzez kontakt z materiałami o różnej fakturze. W sklepach z zabawkami znajdziemy także maskotki wykonane z kilku tkanin: bawełny, jedwabiu, futerka, materiału frotte.
  • W 5 miesiącu życia warto wprowadzić nowe atrybuty do zabawy. Przed lustrem możemy wraz z dzieckiem ćwiczyć mimikę. Podsuwając pod nosek pachnące owoce, pobudzimy rozwój zmysłu węchu.