Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Zbyt głośne zabawki – Dbajmy o prawidłowy rozwój słuchu naszych dzieci!

2078

Dzięki tomografii komputerowej zaobserwowano, że muzyka stymuluje tak wiele obszarów mózgu, jak żadna inna aktywność. Na początku dziecko słucha otaczających je dźwięków i buduje sobie z nich swego rodzaju bazę dźwiękową, ucząc się rozpoznawać je, a następnie naśladować. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać żeby w otoczeniu malucha nie zabrakło zabawek emitujących różne dźwięki. Musimy jednak pamiętać, że słuch dzieci jest o wiele słabszy niż słuch osoby dorosłej, dlatego nie można go przeforsowywać.

Rozwój słuchu u dzieci

Już w pierwszych dniach życia dziecka, jest ono w stanie odróżnić muzykę od szumu. Z łona matki wynosi ono zdolność do zapamiętywania pewnych dźwięków lub ich sekwencji, rozpoznawania ich, a z czasem powtarzania. Z wiekiem wyostrza się również słuch malucha, dzięki czemu staje się on odporniejszy na otaczający go hałas.

Zbyt głośne dźwięki

Naukowcy z Instytutu Ucha Uniwersytetu Londyńskiego, alarmują, że na rynku dostępne są zabawki, które mogą spowodować nawet trwałe uszkodzenie słuchu dziecka. Dopuszczalny poziom natężenia dźwięku w grających zabawkach w Polsce wynosi 85 decybeli. Większość głośnych zabawek dochodzi do poziomu 81 decybeli, a te przekraczające normy osiągają nawet poziom 120 decybeli. Komórki słuchowe dzieci bardzo szybko się regenerują, jednak pod wpływem ciągłego narażenia malucha na tak intensywny hałas, mogą one ulec trwałemu uszkodzeniu, a wtedy dziecko zacznie powoli tracić słuch.

Na co zwracać uwagę

Dzieci nie lubią głośnych dźwięków, bardzo często są do nich po prostu przyzwyczajenie. Aby zapobiec wszelkim negatywnym konsekwencjom mogącym płynąć ze zbyt głośnych zabawek, należy pilnować, aby dzieci podczas zabawy nie przystawiały ich do uszu ani sobie, ani towarzyszom igraszek. Warto jest również sprawdzać, czy kupowana zabawka posiada wszelkie niezbędne atesty.