Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wybierz wiek dziecka

Starsze

Co się dzieje w tym wieku?

Rozwój dziecka, nowe umiejętności: Sprawność ruchowa trzylatka nie pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Idzie za to z reguły w parze z niespożytą energią. Jego rysunki świadczą o większej kontroli nad precyzyjnymi ruchami. Rośnie także świadomość własnych emocji, co sprzyja uspokojeniu malucha i lepszym kontaktom z rówieśnikami. Co więcej, po ukończeniu trzeciego roku życia dziecko umie już zająć się sobą przez dłuższy czas – kilkanaście minut. Potrafi skoncentrować się na wykonywanej czynności, czy to układaniu coraz bardziej skomplikowanych budowli z klocków, czy też opiece nad lalką.

  • Koncentracja

Koncentracja

Rysowanie, układanie puzzli czy zabawa potrafią już na tyle pochłonąć dziecko, że przez jakiś czas żyje we własnym świecie. Sprzyja to przygotowaniu malucha do nauki.

  • Relacje w grupie

Relacje w grupie

Dzięki znajomości kilkuset słów dziecko może już swobodnie porozumiewać się z dorosłymi. Bez trudu odnajdzie się także w grupie rówieśników. Warto zwrócić w tym okresie uwagę na naukę form grzecznościowych i szacunku wobec innych osób.

  • Pamięć

Pamięć

Trzylatek, posiadający już bogate słownictwo, chętnie powtarzać będzie i zapamiętywać wierszyki, piosenki i rymowanki. Jest to świetny trening pamięci. Z pewnością zauważymy też, że dziecko wie już dobrze, gdzie mają swoje miejsce poszczególne przedmioty w domu. Bez trudu zaprowadzi nas także na swój ulubiony plac zabaw.

Jak Twoje dziecko może się bawić w tym wieku?

  • Trzy lata to dobry moment na wprowadzenie pierwszych gier planszowych. Zwróć uwagę na to, aby wybrać takie, które przeznaczone są dla tej kategorii wiekowej. Zbyt trudna gra o niezrozumiałych zasadach może zniechęcić malucha.
  • Pełna gama uczuć, jakie odczuwa i rozumie dziecko w tym wieku, pozwala na naukę przebywania w grupie i pomagania innym. Każde dziecko ucieszy się z przytulanki lub lalki, którą może się opiekować tak, jak nim samym zajmują się rodzice.
  • Kolorowanki pozwolą na dalszy rozwój zdolność manualnych dziecka. Wymagać będą nie tylko większej precyzji, ale także odpowiedniego doboru kolorów. Pozytywnie wpłyną także na zdolność koncentracji.
  • Gra w piłkę to świetny sposób na aktywnie spędzony czas w gronie rodziny. Pozwoli to na spożytkowanie energii dziecka, doskonalenie jego motoryki oraz koordynacji.