Kolka u niemowlaka może pojawić się pierwszy raz około 3 tygodnia życia dziecka; ataki mogą trwać przez kolejne kilka miesięcy (przeciętnie są to 3 miesiące). Kolka u dziecka może dopaść maluchy karmione zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. To dolegliwość niegroźna, ale niezwykle przykra nie tylko dla samego dziecka, co także dla rodziców. Opiekunowie maluszka często nie wiedzą, jak sobie radzić w takiej sytuacji. Jeśli i ty należysz do grona osób szukających sposobów na kolkę u niemowlaka, ten artykuł jest dla Ciebie.
Kolka u niemowlaka – objawy
Pierwszym i najbardziej trudnym do zniesienia przez dorosłych objawem kolki u dziecka jest rozdzierający płacz, który rozpoczyna się nagle i trudno określić jego przyczynę. Takiej gwałtownej reakcji trudno jest też zapobiec – malucha nie można uspokoić i nie wiadomo jak mu pomóc. Płacz kolkowy łatwo odróżnić od płaczu z głodu lub sygnalizującego mokrą pieluszkę.
Dodatkowo dziecko ma wzdęty i napięty brzuszek, pręży się, podkurcza nóżki i ma czerwoną od wysiłku buzię. Rodzice szybko zauważają, że kolka pojawia się regularnie, zwłaszcza późnym popołudniem i może trwać aż do nocy. W tym czasie niestety nikt w domu nie może spać, a płacz dziecka słychać z daleka…
Skąd kolka u dziecka?
Przyczyn kolki nie potwierdził do tej pory żaden lekarz. Często jednak pojawiają się sugestie jakoby kolka była wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Maluch po prostu nie jest gotowy do przyjmowania pokarmu i to bez znaczenia, w jakiej jest ono postaci, dlatego kolka u niemowlaka karmionego piersią także może się pojawić.
Niektórzy pediatrzy twierdzą, że kolka może być wynikiem zbyt wielu bodźców, na jakie narażone jest dziecko w ciągu dnia, dlatego pojawia się późnym popołudniem.
Kolka u dziecka może być też wynikiem tego, że maluch wyczuwa stres i niepokój, jaki towarzyszy mamie czy innej osobie, która się nim opiekuje.
Sposoby na kolkę u niemowlaka
Wielu rodziców nie wie, co robić, gdy u niemowlaka pojawia się kolka. Przede wszystkim nie należy panikować i stresować się. Najważniejsze jest utulenie maluszka i próba uspokojenia go. Można spróbować delikatnie kołysać dziecko na rękach lub wykorzystać dostępne bujaczki i fotele na biegunach. Bujane dziecko czuje się tak, jakby znowu trafiło do łona mamy. Odpręża się i łatwiej zasypia. Warto też masować brzuszek maluszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przygotować mu ciepłą kąpiel czy okłady. Niektórzy polecają także delikatne przyciskanie kolanek maluszka do jego brzuszka – to ułatwia wydalanie zalegających w brzuszku gazów.
Mamy karmiące piersią mogą przyjrzeć się swojej diecie – przyczyną kolki u dziecka mogą być produkty wydymające lub dieta zawierająca sporą dawkę alergenów, które przenikają wraz z mlekiem do organizmu brzdąca. Matka karmiąca pociechę mlekiem modyfikowanym może zwrócić się do pediatry z prośbą o zmianę mieszanki. Czasami zmiana mleka na takie bez laktozy przynosi dzieciom ulgę. Warto przemyśleć także wymianę butelki, zastępując zwykłą ze smoczkiem na taką, która odprowadza maksymalnie dużo powietrza podczas karmienia.
Pediatrzy zalecają też, aby dziecko, które męczy kolka, kłaść jak najczęściej na brzuszku. Pozycja ta pozwala na łatwiejsze pozbywanie się zalegających w jelitach gazów. Po karmieniu dziecko powinno być trzymane do odbicia.
Żeby pocieszyć przyszłych rodziców, warto dodać, że nie każde dziecko ma kolkę (szacuje się, że w gronie „kolkowiczów” jest 40% dzieci). Wśród rodziców znajduje się więc wielu szczęśliwców, którzy z kolką u niemowlaka nigdy nie będą mieli do czynienia.
Komentarze
Dodaj komentarz