Przejdź do treści
Jak układać noworodka do snu? O prawidłowej pozycji dziecka podczas snu

Jak układać noworodka do snu? O prawidłowej pozycji dziecka podczas snu

Dziecko, które dopiero przyszło na świat, jest całkowicie zależne od swoich opiekunów. Swoje potrzeby komunikuje płaczem, nie potrafi przy tym uśmiechnąć się, usiąść, a nawet zmienić pozycji podczas leżenia. Ta ostatnia rzecz jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo maluszka. Dlatego jako rodzic powinniśmy wiedzieć jak układać noworodka do snu. W łonie mamy dziecko przyjmuje pozycję embrionalną, którą można określić jako „zwinięcie się w kłębek”. Płaski materac jednak w niczym nie przypomina brzdącowi dobrze znanego otoczenia i wymusza na nim zmianę tej pierwotnej pozycji. Dowiedz się w jakiej pozycji powinien spać noworodek.

Jak układać noworodka do snu?

Najbezpieczniejszą pozycją dla dziecka podczas snu jest leżenie na plecach z lekko odchyloną na bok główką. Kierunek ułożenia główki powinno się zmieniać co jakiś czas, by uniknąć zniekształcenia miękkich jeszcze kości czaszki. Tułów i główka dziecka nie powinny być odchylone do tyłu bądź oparta o klatkę piersiową – właściwe ułożenie to linia prosta. Nóżki maluszka powinny być swobodne (nie można ich prostować na siłę), a kolanka rozstawione na zewnątrz.

Takie układanie noworodka do snu dotyczy zarówno zdrowych, jak i tych cierpiących na dysplazję stawów biodrowych maluszków – pamiętaj jednak, by zawsze, gdy masz pociechę na oku (na przykład podczas zabawy), kłaść ją na brzuszku. Wada ta wymusza, by brzdąc jak najczęściej leżał na brzuchu z nogami ułożonymi „na żabkę”, jednak podczas snu pozycja na plecach jest bezsprzecznie najbezpieczniejsza.

Jeśli noworodek z różnych przyczyn nie lubi spać na plecach, warto go do tej pozycji przekonać, wykorzystując zabawki, które go zainteresują. Wiszący nad łóżeczkiem pluszak, karuzela albo projektor, który wyświetla kolorowe obrazki na ścianie, mogą spowodować, że dziecko będzie chętniej leżało właśnie w tej bezpiecznej pozycji.

Czy noworodek może spać na brzuchu lub boku?

Układanie noworodka do snu na brzuchu nie jest zalecane przez specjalistów. Śpiąc na brzuchu, maluszek wtula w nos w materac (lub poduszkę) i ugniata przeponę, a jako że nie potrafi się jeszcze samodzielnie przekręcać, powoduje to problemy z oddychaniem. Układając dziecko na brzuchu, zwiększamy ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Nie powinniśmy jednak popadać ze skrajności w skrajność. Jeśli dziecko leży bez przerwy na plecach, nie może ćwiczyć pewnych umiejętności, na przykład unoszenia główki, podpierania się czy przewrotów z brzuszka na plecy. Dlatego kładźmy smyka na brzuszku podczas zabawy, godzin aktywności lub drzemek, a więc wtedy, kiedy znajduje się pod stałą opieką osoby dorosłej.

Dzieci, które mają tendencje do notorycznego ulewania albo zasnęły w trakcie jedzenia, można ułożyć na boku (wyjątek stanowią brzdące z dysplazją stawów biodrowych). Pozycja ta uchroni je przed zachłyśnięciem. Plecki maluszka – według niektórych specjalistów – można podeprzeć kocykiem zwiniętym w wałek, ale nie wcześniej jak po skończeniu przez niego 3 miesiąca życia. Jeśli tego typu sytuacje są częste, pamiętaj, by układać go raz na lewym, raz na prawym boku, by nie doszło do spłaszczenia główki z jednej strony. I bardzo ważna rzecz – układając noworodka na boku, pod żadnym pozorem nie pozostawiaj go w takiej pozycji samemu sobie! Jeśli chcesz się położyć spać, przekręć dziecko do bezpiecznej pozycji – na plecy.

Materac, poduszka – jakie wybrać dla noworodka?

Noworodek i niemowlę powinno spać na przewiewnym, średnio twardym i płaskim materacu, który nie będzie się odkształcał pod naciskiem jego ciała. Nie jest istotne czy będzie on gruby, czy cienki, wykonany z pianki, czy lateksu – musi być natomiast odpowiednio mocno zagęszczony.

Dziecku pod główkę nie powinniśmy dawać poduszki, gdyż może negatywnie wpłynąć na rozwój kręgosłupa smyka. Może trudno w to uwierzyć, ale nie poprawia ona komfortu snu brzdąca, a może jedynie spowodować szkody. Pierwszą poduszkę możemy dać dziecku dopiero wtedy, gdy potrafi już łatwością zmieniać samodzielnie pozycję (czyli przeważnie nie wcześniej jak w 12 miesiącu życia).

W czym powinien spać noworodek?

Na bezpieczeństwo noworodka w trakcie snu wpływa nie tylko pozycja, w jakiej śpi, odpowiednio dobrany materac czy brak podpórki pod głową. Równie istotna jest temperatura powietrza w pomieszczeniu oraz to, w czym dziecko śpi.

Wielu rodziców przegrzewa swoje dzieci, podkręcając kaloryfery czy stosując zbyt grube piżamki, kołderki i kocyki. Tymczasem w pokoju, w którym śpi maluszek, temperatura powinna mieć 18-20 stopni Celsjusza.

Noworodka i niemowlaka należy do snu ubrać w bawełnianą piżamkę w formie pajacyka. Takie ubranko jest odpinane na całej długości, nie krępuje ruchów, nie uciska jego brzuszka (bo nie ma gumki w pasie), a jednocześnie grzeje stópki, które u malutkich dzieci są zwykle zimne. Przykrywanie noworodka dodatkowym okryciem jest zbędne (ogranicza tylko jego swobodę), jednak jeśli musimy to zrobić, wybierzmy lekką kołderkę. Smyk powinien być przykryty maksymalnie do linii ramion.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania