Przejdź do treści
Pierwsza kąpiel noworodka – jak powinna przebiegać i jak się do niej przygotować?

Pierwsza kąpiel noworodka – jak powinna przebiegać i jak się do niej przygotować?

Kąpiel noworodka to ważny w regularnej pielęgnacji proces. To niezbędna czynność, mająca na celu właściwe dbanie o higienę i zdrowie dziecka, ale także czas na zabawę oraz budowanie więzi między rodzicem a maluchem. Jako że jest to czynność naprawdę ważna zarówno dla mamy czy taty jak i niemowlęcia, warto dobrze się do niej przygotować – wiedzieć jakich akcesoriów i kosmetyków warto do niej użyć i w jaki sposób uprzyjemnić maluchowi tę czynność.

Pierwsza kąpiel noworodka – od czego zacząć?

Najważniejsze jest, aby kąpiel malucha zawsze przebiegała w sposób bezpieczny i komfortowy dla dziecka. Musimy więc wiedzieć jaka temperatura wody do kąpieli noworodka jest odpowiednia, jakich akcesoriów będziemy potrzebować w trakcie jak i bezpośrednio po kąpieli oraz jak prawidłowo trzymać dziecko podczas mycia.

Przed rozpoczęciem kąpieli warto zadbać aby temperatura pomieszczenia, w którym maluch będzie myty, oscylowała między 22 a 25 °C. Temperatura wody powinna natomiast wynosić około 37 °C. Należy także przygotować sobie niezbędne akcesoria, które ułatwią cały proces i zagwarantują bezpieczeństwo malucha podczas kąpieli.

Najważniejsze akcesoria, które należy mieć pod ręką to:

  • ręcznik kąpielowy
  • tetrowe pieluchy
  • olejek do kąpieli
  • miska z ciepłą wodą (posłuży do przemycia buzi malucha)
  • jałowe waciki do pielęgnacji kikuta pępowiny
  • czysta pielucha i ubranko lub śpioszki

Opcjonalnie można także użyć bezmydłowego żelu lub specjalnego preparatu do kąpieli dla niemowląt. Należy jednak wybrać go świadomie i odpowiedzialnie, aby nie podrażnił on delikatnej skóry malucha.

Przebieg kąpieli niemowlaka

Jednym z najczęstszych błędów jaki młodzi rodzice popełniają podczas kąpieli niemowlaka jest sposób wkładania go do wanienki z wodą. Ogólnie przyjętą prawidłowością stało się wkładanie malucha plecami do wody. Oczywiście, jeśli dziecko jest na tyle małe, że nie potrafi jeszcze samodzielnie się podeprzeć czy utrzymać główki można zastosować ten sposób. Należy jednak zawsze przed zanurzeniem dziecka oswoić je z nadchodzącą sytuacją – zmoczyć jedną nóżkę czy dłoń tak aby właściwe zetknięcie z wodą nie było dla niego szokiem i nagłym, nieprzyjemnym bodźcem. Nieco starsze noworodki można układać do kąpieli na brzuchu, tak aby widziały zbliżającą się wodę.

W kąpieli malucha bardzo ważne jest jego odpowiednie ułożenie w wodzie jak i pewne trzymanie. Malutkie dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymać główki układamy na własnym przedramieniu, plecami do wody, podtrzymując jednocześnie głowę oraz całe ciało dziecka. W takim wypadku, warto jednak przed włożeniem dziecka do wanienki zmoczyć je delikatnie dłonią – zwilżyć stópki lub pogładzić malucha mokrą dłonią po przedramieniu. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do nadchodzącej czynności i nie dozna szoku przy wkładaniu go do wanny, co jak każdy rodzic wie – skutkuje nierzadko nieprzyjemnym dla obu stron płaczem i krzykiem.

Przy trzymaniu malucha istotna jest zarówno pewność chwytu jak i jego delikatność. Podczas kąpieli należy wykonywać spokojne, delikatne i regularne ruchy, utrzymując jednocześnie kontakt wzrokowy z dzieckiem. Można także przemawiać do dziecka, tłumaczyć co się dzieje – w ten sposób nawet przestraszony kąpielą maluch uspokoi się dzięki kojącemu głosowi mamy lub taty, a więź emocjonalna między rodzicem i dzieckiem będzie stale wzmacniana.

Jeżeli dziecko posiada jeszcze kikut pępowiny warto pamiętać także o jego odpowiedniej pielęgnacji. Nie powinniśmy raczej moczyć kikuta podczas kąpieli. Lepiej, aby został on suchy, a jego czyszczenie odbywało się jedynie przy użyciu jałowych wacików i płynów odkażających.

Warto także pilnować aby woda nie dostała się do oczu i uszu dziecka. Może ona bowiem podrażnić delikatne jeszcze części ciała malucha.

Kąpiel można także wykorzystać jako czas na krótki masaż malucha. Z użyciem olejku pomasuj brzuszek dziecka, jego dłonie i stópki. Dzięki temu niemowlę będzie po kąpieli jeszcze bardziej wypoczęte i odprężone. Czynność ta może także pomóc w pozbyciu się dolegliwości żołądkowych czy trawiennych u dziecka.

Warto także pamiętać, aby kąpać dziecko w miarę możliwości o tych samych porach. Niemowlęta bardzo cenią sobie ustaloną rutynę dnia, więc chętniej dadzą wykąpać się o stałej porze, odpowiednio najedzone, lecz nie bezpośrednio po posiłku. Kilkudniowa obserwacja dziecka, jego zachowań i reakcji na kąpiel powinna umożliwić rodzicom wybór najodpowiedniejszej pory na wizytę w wannie.

Co po kąpieli?

Kiedy już zakończymy proces mycia malucha, należy delikatnie opłukać go ciepłą wodą z wanienki i ułożyć go na ręczniku. Należy delikatnie wytrzeć ciało malucha, a następnie ubrać go w czystą pieluchę i ubranka. Zaleca się także, aby odczekać kilka chwil i umożliwić dziecku leżenie bez pieluchy na ręczniku przez jakiś czas. Skóra na pupie malucha będzie mogła pooddychać, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia odparzeń pieluszkowych.

Do wytarcia i otulenia malucha po kąpieli dobrze sprawdzi się ciepły ręcznik z kapturkiem, który wysuszy i ogrzeje nie tylko ciało, ale także główkę dziecka.

To czas dla Was

Niezależnie od szczegółów pielęgnacji, podczas kąpieli warto pamiętać o bezpieczeństwie malucha, jego dobrej zabawie, ale także wygodnej pozycji dla siebie. Regularna kąpiel dziecka to wyjątkowy czas dla rodzica i malucha. Czas, w którym nawiązują się i zacieśniają niepowtarzalne więzi emocjonalne.

Bardzo ważne jest także, aby maluch dobrze kojarzył sobie kąpiel już od najwcześniejszych chwil życia. O ile kilkutygodniowemu dziecku wystarczy z pewnością jedynie obecność i ciepły głos mamy czy taty, o tyle przy kąpieli starszych dzieci może przydać się drobna pomoc. Interaktywne zabawki do kąpieli doskonale sprawdzą się w wannie, zamieniając obowiązek mycia we wspaniałą zabawę.

Dla kilkumiesięcznych maluchów kolorowa łódka do kąpieli  czy wodne zwierzaki towarzyszące mu w wodzie to nie tylko ciekawe, umilające kąpiel zabawki, ale także ważne dla jego rozwoju aktywizujące akcesoria, które pomogą mu odkryć wodny świat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?
6 rodzajów zabaw dla dzieci