Przejdź do treści
Brak koncentracji u dziecka – jak radzić sobie z zaburzeniami uwagi pociechy?

Brak koncentracji u dziecka – jak radzić sobie z zaburzeniami uwagi pociechy?

Brak koncentracji u dziecka jest często przyczyną jego problemów w szkole. Umiejętność skupienia się pozwala na efektowne oraz szybkie przyswajanie wiedzy. Przeciętny przedszkolak potrafi skoncentrować się zaledwie przez 5 do 15 minut. Z wiekiem czas skupienia się wydłuża. 5-, 6-letnie dziecko jest w stanie wykonywać określoną czynność już nawet przez 20-30 minut. Niektóre brzdące jednak bardzo odbiegają od normy. Brak skupienia u dziecka to coraz częstszy problem. Jak zatem poprawić koncentrację u dziecka, jak pomóc malcowi z zaburzeniami uwagi?

Czy to zaburzenia koncentracji?

Wyobraź sobie człowieka skoncentrowanego. Widzisz zapewne statyczną, zadumaną postać, nie zwracającą uwagi na to, co dzieje się dookoła. Tak też zachowuje się większość dorosłych w stanie skupienia, więc tego samego często oczekujemy również od najmłodszych. Zapominamy jednak, że dziecko jest tylko (lub aż) dzieckiem.

Wiele maluchów podczas rozmowy z opiekunami czy uczenia się macha nogami, kołysze się czy porusza rękami. Nie oznacza to jednak, że nie słucha czy nie rozumie, co się do niego mówi lub tego, czego się właśnie uczy. Nie jest to również oznaką braku koncentracji u dziecka. Jeśli wykonuje zadania, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Uwagę rodziców powinny natomiast zwrócić braki w umiejętności przyswajania wiedzy i problemy z wykonywaniem poleceń. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym.

Dziecko bez zaburzeń uwagi już w wieku 5 lat może wykonywać dwie czynności jednocześnie, a także skupić się na dłużej (do średnio 30 minut) bez rozpraszania. Baczną uwagę rodziców i wychowawców powinien zwrócić uczeń, który:

  • popełnia błędy przez nieuwagę,
  • nie reaguje na komunikaty,
  • wykonuje niedokładnie zadania lub ich nie kończy,
  • ma chaos w pokoju i tornistrze,
  • nie lubi podejmować pracy umysłowej,
  • gubi ważne rzeczy,
  • nie pamięta o codziennych obowiązkach,
  • ma złe wyniki w nauce,
  • na niektóre sytuacje reaguje emocjonalnie, np. agresją.

Brak koncentracji u dziecka – przyczyny

Do dziś nie jest wiadome, co jest bezsprzeczną przyczyną zaburzeń koncentracji u dzieci. Uważa się, że powodem może być spowolniony bądź zahamowany rozwój znajdującej się w płacie czołowym części mózgu odpowiadającej za koncentrację. Sądzi się także, że nieprawidłowość ta może być dziedziczna.

Przyczyną zaburzeń może być również przebodźcowanie dziecka: brak rutyny i stałych elementów w ciągu dnia, brak odpowiednich warunków do nauki i skupienia się, zbyt dużo wrażeń. Z koncentracją mają problem także dzieci przyjmujące zbyt dużo cukrów prostych, kakao, środków konserwujących i barwników sztucznych.

Jak poprawić koncentrację u dziecka?

Jeśli nie jest potrzebne farmakologiczne leczenie zaburzeń koncentracji u dziecka, pomocne będzie usystematyzowanie trybu życia i zorganizowanie dnia pracy. Przydadzą się więc karteczki memo, organizery i plany dnia, które pomogą rodzinie zapanować nad nadmiarem obowiązków i pomysłów na spędzanie czasu. Dziecko powinno zajmować się tylko jedną czynnością w danej chwili. “3R” – regularność, rutyna i repetycja (czyli powtarzanie poleceń) – pomogą maluchowi z deficytem uwagi podczas nauki.

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci

Umiejętność skupienia się może poprawić regularny trening. Doskonałym narzędziem w leczeniu zaburzeń koncentracji są więc wszelkie gry zręcznościowe doskonalące refleks, edukacyjne pobudzające mózg oraz ćwiczące spostrzegawczość i pamięć (np. memory). Warto sięgnąć również po układanki i sortery, które wymagają od dziecka skupienia się na zadaniu i wykonania go od początku do końca. Psychologowie i pedagodzy polecają także klocki i puzzle.

Zabawki takie nie kosztują wiele, mają prostą budowę i nadają się dla dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet młodszych. Systematyczna zabawa z dziećmi, także z tymi, które nie zostały zdiagnozowane jako nadpobudliwe czy z deficytem uwagi, może w przyszłości zaowocować lepszymi stopniami w szkole.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko samodzielnej zabawy?
Kiedy dziecko zaczyna raczkować?