Przejdź do treści
Nauka samodzielnej zabawy starszaka

Nauka samodzielnej zabawy starszaka

Często się zdarzą, że rodzice opiekując się maluchem, poświęcają mu całkowicie swój czas, rezygnując z siebie, przez co wciąż szukają zabawki „idealnej” , którą dziecko będzie chciało bawić się samo.

Wiadomo rodzice są dla dziecka najważniejszymi osobami, i tak naprawdę więcej mu do szczęścia nie potrzeba, nasza uwaga, bliskość, tyle wystarczy, ale rodzic jednak potrzebuje chwili wytchnienia lub zwyczajnie musi zając się innymi obowiązkami. Co robić w takiej sytuacji, od czego rozpocząć przygodę z samodzielną zabawą?

Takie starania można podejmować już od najmłodszych lat i pokazywać maluszkowi, że samemu też można się świetnie bawić, a co za tym idzie uczyć się samodzielności i budować pewność siebie. Ważne jest, by wspierać działania malucha, cieszyć się każdą rozpoczętą przez niego zabawą, samemu je inicjować i chwalić, kiedy zrobi postępy w samodzielnej zabawie dla dzieci.

Warto również w przemyślany sposób kupować zabawki, zwłaszcza takie, którymi dzieci mogą bawić się na wiele sposobów. Wówczas warto pokazać dziecku jak można się bawić się daną zabawką, w sposób tradycyjny, ale również w taki bardziej kreatywny wykraczający poza przyjęte schematy. Ważne jest również to, by dziecko czuło, że mama czy tata są tuż obok, ponieważ dzieci są różne jedne szybciej przyzwyczajają się do przebywania bez rodzica, inne znacznie dłużej, dlatego stopniowo wydłużajmy czas samodzielnej zabawy, bądźmy w pobliżu, ale starajmy się nie uczestniczyć we wszystkich aktywnościach dziecka.

Dzieci lubią bawić się przez naśladowania, zwłaszcza rodziców, dlatego chętniej będą się bawiły zabawkami, dzięki którym będą mogły robić to, co robi mama czy tata. Kiedy chcemy ugotować obiad, zaproponujmy mu zabawę w gotowanie np.: dla latek, misia. Kiedy chcemy chwilę popracować, takie miejsce do pracy można również przygotować dziecku. Naśladowanie dorosłych sprawia dzieciom wiele satysfakcji i rozwija nowe umiejętności.

Ważne jest, że już kiedy dziecko zaangażuje się w samodzielną zabawę, nie przerywajmy mu, nie denerwujmy się również kiedy po zabawie pojawi się bałagan, kontrolujmy sytuacje, ale w nią nie ingerujmy, oczywiście kiedy to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

Z mniejszymi dziećmi rozpoczynajmy zabawę, od pokazania mu kilku zabawek, z których może wybrać tę którą będzie się bawił, kiedy zasypiemy malucha toną gadżetów, sam zdezorientowany, może nie chcieć bawić się żadną z nich.

I przede wszystkim chwalmy dzieci, kiedy bawią się same i pokazujmy, że zabawa samemu, to naprawdę świetna sprawa.

Komentarze

Dodaj komentarz
Magdalena Seweryn

nauka samodzielnej zabawy rozwija dziecko, wyrabia umiejętność myslenia, rozbudza pomysłowość, zachęca do samorealizacji. Natomiast bardzo wazne jest aby dziecko było pewne siebie wtedy też nie będzie nieśmiałe ani wstydliwe, dzielnie będzie podejmowało wyzania i wszelkie próby działania.

Ilona Plebanek

Często bywa tak, że rodzice wyręczają dzieci, narzucają zabawę, poprawiają po dziecku bo chcą by wszystko było perfekcyjnie.

Anna Bier

W naszym przypadku najstarsza córka w momencie gdy pojawiło się młodsze rodzeństwo poczuła się trochę odsunieta. Z dwójką maluchów miałam bardzo mało czasu dla niej ale np gdy gotowa łam obiad wołałam ją do pomocy. Córka gotowala obok na swojej zabawkowej kuchni. Zawsze udało się wykorzystać codzienne obowiązki do spędzania wspólnie czasu. Z czasem córka zaczęła bawić się sama, teraz to ja muszę ubiegać się o jej czas �

Ania Kowalska

Córka nie potrafiła się za bardzo bawić samodzielnie, dopiero jak zaczęła chodzić do przedszkola to się to zmieniło

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Zabawki dla małego muzyka