Przejdź do treści
Kolejka drewniana dla dzieci – frajda nie tylko dla malucha

Kolejka drewniana dla dzieci – frajda nie tylko dla malucha

Kiedy maluch otrzyma kolejkę drewnianą, możemy być pewni, że będzie się nią bawił z wielką radością. Pociąg i tory drewniane to tradycyjna zabawka dla chłopców i dziewczynek, jednak rodzice czy dziadkowie z równą chęcią (jak nie chętniej) po nią sięgną, dzięki czemu zabawa sprawi radość zarówno dziecku, jak i dorosłemu. Chyba żadna inna zabawka nie kojarzy się tak bardzo z beztroskim dzieciństwem, podróżami i odkrywaniem świata jak drewniana kolejka dla dzieci!

Zalety kolejki drewnianej dla dzieci

Surowiec, z którego wykonana jest drewniana kolejka dla dzieci, jest przede wszystkim bardzo trwały, dzięki czemu jedna zabawka może służyć kolejnym dzieciom w rodzinie, a nawet zostać przekazana z pokolenia na pokolenie. Drewno jest ciepłe, przyjemne w dotyku, poddaje się recyklingowi, co jest niezwykle ważne dla rodziców, którzy dbają o czystość środowiska, a dzieciom wpajają idee ekologiczne.

W tego typu zabawkach nie ma baterii, grających elementów, a dziecko podczas zabawy rozwija przede wszystkim swoją kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, ćwiczy motorykę małą i koordynację ręka-oko. Prostota zabawek z drewna motywuje dziecko do używania wyobraźni. Z czasem rodzice zauważą jak znakomicie dzięki nim kształtuje się charakter odważnego i ciekawego świata małego człowieka.

Kolejka dla dzieci jest ponadczasowa

Współcześni rodzice zapewne pamiętają swoje kolejki drewniane, a ich rodzice także podobnymi się bawili. Także dzisiaj drewniane kolejki dla dzieci należą do tych zabawek, które bardzo chętnie kupujemy przedszkolakom. Układanie drewnianych torów, rozstawianie dookoła domków, drzewek i kolejowych przystanków, łączenie ze sobą wagonów z lokomotywą to świetna zabawa dla całej rodziny.

Rozkładanie na podłodze czy stole torów rozwija zdolność logicznego myślenia. Trzeba to bowiem robić z rozwagą, przewidując zakręty i konieczność połączenia elementów w zamknięty obieg. Bez odpowiedniego ich ułożenia pociąg nie przejedzie swojej trasy (a przecież o to właśnie chodzi!), natomiast zbyt ostre zakręty albo podjazdy pod górę mogą być przyczyną wykolejenia się całego składu.

Tory to znakomita alternatywa dla puzzli i układanek, które, jak powszechnie wiadomo, ćwiczą zdolności manualne. Pociągi drewniane nie korzystają z baterii, więc maluch musi samodzielnie je przesuwać po torach, a to świetna gimnastyka dla rączek i paluszków, a także okazja do skupienia uwagi, ponieważ kolejka dla dzieci nie może się wykoleić. Ponadto rozstawianie domków, drzew, postaci czy podłączanie kolejnych wagoników rozbudza chęć do projektowania przestrzennego, z czasem do budowania całych miast i coraz atrakcyjniejszych tras.

Z biegiem lat drewnianą kolejkę dla dzieci można zastąpić modelami elektrycznymi, a nawet zestawami dla małych i dużych modelarzy.

Zabawka dla przedszkolaka

Nie jest ważne to, czy kolejką bawi się chłopiec, czy dziewczynka. Ważne, by dobrać ją odpowiednio do wieku dziecka, do poziomu jego rozwoju i zainteresowań.

Wykonane z drewna kolejki dla dzieci od Smily Play są dostępne zarówno w wersjach podstawowych, jak i bardziej rozbudowanych. Są odpowiednie dla brzdąców w wieku przedszkolnym, zachęcamy jednak, by bawili się nimi także dorośli, którzy przy okazji zabawy mogą uczyć dzieci rozpoznawania kolorów, kształtów czy liczenia.

Za pomocą drewnianych elementów można sprawić, że układanie torów i wagoników będzie nie tylko wspaniałą zabawą, ale także okazją do nabywania nowej, przydatnej na tym etapie rozwojowym wiedzy, jak na przykład dodawania i odejmowania.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania