Dziecko już w chwili urodzenia staje się członkiem większej społeczności, w której będzie mu dane przebywać. Swoje pierwsze kontakty interpersonalne nabywa za sprawą rodziców, którzy je inicjują. I chociaż do samodzielności jeszcze daleko, warto już teraz wspierać rozwój społeczny dziecka. Im wcześniej, tym lepiej.
Relacje interpersonalne dziecka zależą od rodziców
Badania wykazują, że noworodki tuż po narodzinach instynktownie szukają wzrokiem mamy (a dokładniej jej piersi). Choć malec początkowo rozpoznaje rodzicielkę przede wszystkim po zapachu, już po kilku dniach zaczyna odróżniać rysy jej twarzy. Są to pierwsze próby nawiązywania kontaktu. Fakt, trzeba przyznać, że podejście to jest niezwykle interesowne, ale zapewnia brzdącowi przetrwanie i poczucie bezpieczeństwa.
Oczywiście z czasem grono najbliższych osób będzie się powiększać. Pojawią się babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie czy przyjaciele rodziny. To właśnie rodzice wprowadzają maluszka w świat społeczny, to od nich dziecko uczy się norm zachowania obowiązujących w danym środowisku. Dzieje się to głównie poprzez naśladownictwo.
Mama i tata są dla malucha naturalnym i pierwszym autorytetem, dlatego bardzo często przyjmuje od nich wzory zachowań i reakcji na dane sytuacje; robi to nieświadomie. Dziecko jest wspaniałym obserwatorem. Szkrab zapamiętuje i przyjmuje dane zachowanie rodzica za swoje, uważa, że tak właśnie powinno się postępować w konkretnej sytuacji. Dlatego jeśli rodzice będą otwarci, życzliwi czy pozytywnie nastawieni na innych ludzi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że brzdąc też taki będzie. Relacje z rodzicami to furtka do nauki i zrozumienia, na czym polegają relacje interpersonalne w tak złożonym świecie, jakim jest społeczeństwo.
Jak wspierać rozwój społeczny dziecka?
- Zabieraj maluszka w różne publiczne miejsca. Będzie miał wówczas sposobność przebywać z innymi ludźmi, a tym samym będzie uczył się, że jest to coś zupełnie naturalnego.
- Umawiaj się na spacery z innymi rodzicami i dziećmi w podobnym wieku.
- Spotkania z rówieśnikami i ich rodzicami organizuj także w swoim domu, w warunkach bezpiecznych dla maluszka i przez niego znanych.
- Poprzez zabawę, wykorzystując np. maskotki czy książeczki, pokazuj dziecku jak wyglądają relacje z innymi osobami i jakie mogą budzić emocje.
- Kiedy maluszek nawiąże już jakąś relację (np.: z rówieśnikiem), nie ingeruj w nią zbyt często.
To niesamowite jak takie malutkie dziecko rozpoznaje rodziców. Pokój może być pełen ludzi ale nasza dwumiesięczna córeczka i tak wodzi główką za tatą i za mamą. Gdy tata bierze ją na ręce od razu się uspokaja. Z kolei gdy mama bierze ją na ręce mała już wie że to czas na jedzenie. Z radością odkrywam każdą nową umiejętność mojego maluszka!
Malutkie dzieci doskonale rozpoznają domowników i obcych. Są niesamowicie spostrzegawcze. Bardzo lubią też towarzystwo innych ludzi wokół siebie.
Niezmiennie od jakchś 4 miesięcy mama i tata są dla naszej córuni numerem jeden. Z mężem śmiejemy się że idealna pozycja dla Lidki to „na kolanach u taty z widokiem na mamę”. Maleństwo dzięki temu, że praktycznie od 2 miesiąca życia wszędzie ją zabierałam, nie boi się ludzi. Choć nie ukrywam że to przywiązanie do mamy przysporzyło nam wielu kłopotów kiedy potrzebowałam wyjść z domu na 2-3 godzinki.
Nasz synek lubi ciągle nas obserwować, wzięty na ręce babci lubi przyglądać się rodzicom. A zabawa w obserwowanie jest jego ulubioną.
oj taka takie maluchy doskonale wiedzą gdzie znajduje się mama i tata:)
Ja jestem w szoku jak na początku maluch wiedział czego szukać i gdzie� Maluch odwzajemnie wszystkim uśmiech nawet jak kogoś widzi pierwszy raz. Spacery są obowiązkowe czasem to po prostu w wózku płacze a gdy jest na rękach uwielbia obserwować co się dookoła dzieje.W sumie od urodzenia był ciekawski bo oczka na oścież otwarte�
Obserwacha małego człwoieka od piuerwszych dni to najcudowniejszy etap życia każdego rodzica. Miałam możliwośc obserwacji rówieśnicy mojej najmłodszej córki. Przez dłuższy czas były razem. Postyępy, kóre każdego dnia widziałam były im[ponujące. Do dziś mnie zadziwiają, jakie są rozwinięte ponad swój wiek. Miałą okazję doswiadczyć tego, co rodzice bliźniąt. Wzajemnej obserwacji i naśladownictwa wśród dzieci. Pachanie rozwoju do przodu poprzez rywalizację już od peirwszych miesięcy.