Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko porządku, czyli sposoby na czysty pokoik dziecięcy

Jak nauczyć dziecko porządku, czyli sposoby na czysty pokoik dziecięcy

Dziecięcy pokój to miejsce prawdziwych przygód, rozwoju, poznawania świata i nabywania nowych umiejętności. Po tych niezwykle zajmujących i ekscytujących czynnościach zwykle pozostają w pokoju wyraźne ślady w postaci porozrzucanych zabawek, klocków, gryzaków czy kocyków. Jak można temu zapobiec? Jak nauczyć dziecko sprzątać i wyrobić w nim nawyk dbałości o porządek? Warto zacząć już od najmłodszych lat.

Kiedy zacząć naukę?

O porządek w pokoju dziecka można zacząć dbać wspólnie z maluchem już od 9 czy 10 miesiąca życia. Wtedy to maluch zaczyna rozumieć proste, podstawowe zwroty i, mimo iż nie zna on jeszcze pojęcia porządku i bałaganu, będzie mógł powoli rozpocząć naukę czystości. Na początek, warto rozłożyć proces sprzątania na czynniki pierwsze – nie każ maluchowi posprzątać, tylko poproś o odłożenie zielonego misia na półkę.

Sposób na porządek? Nauka poprzez zabawę!

Porządek w pokoju dziecięcym to cel wielu rodziców. Zdarza się jednak, że do owej sprawy podchodzi się w sposób niewłaściwy, zmuszając dziecko czy nakazując wprost posprzątanie zabawek. Tymczasem, znacznie skuteczniejszą metodą, zwłaszcza w przypadku rocznych czy dwuletnich maluchów, jest nauka czystości poprzez zabawę.

Mimo iż może wymagać to nieco więcej pracy ze strony rodzica, zdecydowanie bardziej opłaca się wprowadzić ów sposób nauki do codziennych zajęć. Najważniejsze jest, aby od najmłodszych lat budować w dziecku pozytywne skojarzenia, związane ze sprzątaniem i bieżącym utrzymywaniem porządku w pokoju.

W nauce właściwego sortowania zabawek pomóc mogą specjalne zabawkowe sortery.

Po każdej zabawie z maluchem dodaj do rozkładu zabaw jeszcze jedną, ostatnią grę – zabawę w odkładanie zabawek na swoje miejsce. Zadawaj maluchowi pytania, spytaj czy może podać Ci konkretną zabawkę, następnie mów i pokazuj gdzie powinna się znaleźć. W następnym etapie nauki możesz poprosić malucha o pomoc w sprzątaniu; spytaj czy pokaże Ci wszystkie swoje klocki i podpowie gdzie należy je schować. Możesz także przyjąć zabawę w zagadki i sprawdzać czy po ostatniej zabawie maluch zapamiętał gdzie odkładamy lalki czy misie.

Bunt dwulatka a sprzątanie

W przypadku nieco starszych dzieci, zadanie jakim jest utrzymanie odpowiedniego porządku w dziecięcym pokoju może być nieco trudniejsze. Częste zjawisko, zwane buntem dwulatka może nieco pokrzyżować plany rodzicom, którym do tej pory tak dobrze szło uczenie malucha czystości. W przypadku dwu lub trzylatków zagadki i inne tego typu zabawy mogą nie poskutkować, dlatego też warto w tym wypadku uciec się do zagrywki, jaką jest danie maluchowi pozornej możliwości wyboru.

Nie proś więc i nie nakazuj posprzątania pokoju a zapytaj dziecko czy wolałoby posprzątać pokój przed czy po obiedzie, bądź od czego chciałoby rozpocząć sprzątanie po zabawie – od sortowania pluszaków czy układania klocków na półce.

Naukę utrzymywania czystości u trzylatka można już także rozszerzyć i nie ograniczać się wyłącznie do jego pokoju. Pokaż dziecku jak wyglądają obowiązki domowe i na czym polega ich wykonywanie. Możesz także podkreślić jak ważna dla Ciebie byłaby jego pomoc w wykonywaniu niektórych domowych czynności. Trzylatek może z powodzeniem towarzyszyć Ci przy wkładaniu prania do pralki lub pomóc ze składaniem ubrań, a cztero lub pięciolatek może rozpocząć naukę właściwego ścielenia łóżka – wszystkie te czynności wprowadzaj w życie dziecka stopniowo i w formie nauki bądź zdobywania niezwykłej wiedzy czy umiejętności. Chwalone za postępy dziecko także znacznie chętniej pomoże rodzicom w ich codziennych obowiązkach.

Dobry przykład to połowa sukcesu

Odpowiednie podejście do nauki nowych obowiązków jest bardzo ważne, ale równie istotne jest dawanie dziecku dobrego przykładu. Maluch świadomie i podświadomie obserwuje rodziców i naśladuje ich zachowania. Czysty, wysprzątany dom będzie dla dziecka najlepszym bodźcem do nauki utrzymywania porządku. Dlatego też nawet jeśli jest to trudne, warto mimo obowiązków zawodowych i opieką nad dzieckiem zadbać o porządek w domu – z pewnością zaprocentuje.

Dziecięcy pokój pod kontrolą rodziców

Pokoik dziecięcy powinien być mimo wszystko stale kontrolowany przez rodziców. Powinniście, jako rodzice pamiętać o kilku prostych zasadach, które zarówno Wam jak i maluchowi pomogą w utrzymaniu porządku w pokoju.

Ważną kwestią jest odpowiednia ilość zabawek, a raczej – ich umiar. Nietrudno jest aby mały pokój dziecięcy opanował chaos dziesiątek misiów, lalek, klocków i samochodzików. Postarajcie się wprowadzić pewne zasady, związane z ilością zabawek, a te, których maluch już nie używa schowajcie na strychu lub oddajcie maluchom w domach dziecka.

Zabawki często używane warto układać i sortować w sposób przemyślany i oszczędzający miejsce. Przydadzą się pojemniki lub kosze na zabawki dziecięce. Dzięki temu nad porządkiem w pokoju łatwo zapanują zarówno rodzice jak i maluch, który szybciej załapie i zapamięta, że w czerwonym pudełku leżą pluszaki, a zielony kosz to miejsce na klocki.

Dobrym sposobem jest także ograniczenie ilości zabawek, którymi maluch bawi się jednocześnie. Jeżeli dziecko odrzuca jedną zabawkę, pragnąc rozpocząć inną zabawę spróbuj nakłonić je, aby najpierw odłożyło nieużywaną maskotkę w odpowiednie miejsce, a dopiero potem wyjęło kolejną.

Cierpliwość i uśmiech

Zabawa, zarówno ta właściwa, jak i ta mająca na celu sprzątnięcie pokoju, powinna dobrze kojarzyć się maluchowi. Nauka tych nowych obowiązków powinna więc być wolna od kłótni, krzyków czy rozkazów. Spokojnie i z dużą dozą cierpliwości podejść do całej sprawy i potraktuj to jako dodatkową okazję do spędzenia czasu z dzieckiem i zacieśniania Waszych więzi; a nowe zdolności – przyjdą łatwo i niezauważenie!

 

Komentarze

Dodaj komentarz
nina

Dzieciaki baaardzo obserwują to co sie dzieje wokół nich i papugują nasze zachowania. Nasza Mańkę od małego pamietam z mopem w malutkich raczkach ;p Pamietam jakos w kwietniu budze sie rano ok 6:30, bo usłyszałam głos odkurzacza, a Mała wyjeła workowy zilan i dawała po dywanie w przedpokoju 🙂 bo przeciez była sobota ;p

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania