Przejdź do treści
Nadeszła pora ząbkowania u niemowlaka – co zrobić, aby uspokoić dziecko?

Nadeszła pora ząbkowania u niemowlaka – co zrobić, aby uspokoić dziecko?

Okres ząbkowania to długotrwały proces wyrzynania się pierwszych ząbków mlecznych dziecka. Zaczyna się zazwyczaj w 5-6 miesiącu życia malucha, jednak czasem dziecko ząbkuje już w wieku 3 miesięcy albo dopiero po skończeniu roczku. Często okres ten okazuje się bardzo bolesny dla maluszka. Jakie są objawy ząbkowania u niemowlaka? Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu? W niniejszym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Objawy ząbkowania, czyli po czym poznać, że dziecko zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie to trudny okres zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, chociaż zdarzają się maluchy, u których wyrzynanie się pierwszych mleczaków przechodzi niemal niezauważalnie. Zazwyczaj jednak towarzyszą dziecku obolałe i zaczerwienione dziąsła, nadmierne ślinienie się i opuchlizna. Maluch staje się wtedy marudny i płaczliwy, a czasem nawet traci apetyt.

Aby załagodzić objawy, dziecko wkłada sobie do buzi paluszki, a czasem nawet całe rączki. To jest najwyraźniejszy dowód na to, że już za chwilę w jego buzi pojawią się pierwsze ząbki. Zazwyczaj najpierw jedynki na dole, a później na górze.

Jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu i je uspokoić?

Najlepszym i najczęściej stosowanym sposobem jest gumowy gryzak, który łatwo możemy utrzymać w czystości i schłodzić w lodówce, co zadziała na ząbki malucha jak kojący balsam. Zadaniem gryzaka jest przyspieszenie przesuwania się mleczaka w kierunku jamy ustnej, co spowoduje ukazanie się korony zęba. Gdy korona mlecznego ząbka przebije się przez dziąsła, maluch zazwyczaj przestaje odczuwać dyskomfort.

W aptekach dostępne są również liczne żele łagodzące objawy ząbkowania u dzieci, które można zakupić bez recepty. Innym skutecznym sposobem jest wykonanie dziecku masażu dziąseł i częste przepajanie chłodnym napojem. Dostępne są również liczne zabawki z gryzakami, które nie tylko pełnią funkcję edukacyjną, ale mogą również złagodzić objawy ząbkowania u niemowlaka. Zabawki tego typu znajdziesz także na SmilyPlay.pl.

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków, oczyszczając buzię malca zwilżoną w przegotowanej wodzie gazą jałową lub tetrą. Resztki pokarmu należy usunąć z buzi, dziąseł i języka poprzez delikatne masowanie.

Po pojawieniu się siekaczy w jamie ustnej malucha należy kupić silikonową szczoteczkę zakładaną na palec rodzica i szczotkować nią zęby dziecka bez użycia pasty – brzdąc nie potrafi jeszcze wypluwać.

Komentarze

Dodaj komentarz
Justyna Dzbik

Świetny artykuł 🙂 Mojemu synkowi pierwsze ząbki wyszły, gdy miał 3 miesiące 🙂 W tych trudnych chwilach bardzo pomagał masaż dziąsełek, ale niestety nie dało rady obyć się bez leków przeciwbólowych. Dziś ma 13 miesięcy i czekamy na ostatnią trójkę 🙂

Ewelina Pikula

Zabkowanie to bardzo ciezki czas zarówno dla dziecka jak i rodzica. Trzeba byc cierpliwym i pomoc dziecku przejsc przez ten tridny czas oraz lagodzic bol. Pomocne wówczas sa gryzaczki

Anna Bier

Miałam to szczęście że moje dzieci przeszły przez ząbkowanie bardzo łagodnie. Moim dzieciom pomagały zabawki z gumowymi elementami, takie jak prezentowane powyżej oraz chłodzenie gryzaków w lodówce. Podczas ząbkowania dużym problemem u nas było nadmierne ślinienie się. Musieliśmy zaopatrzyć się w śliniaki z wszytą od spodu ceratką.

Ania Gondek

My teraz mamy własnie ten etap. Wszystko ląduje w buzi, gryzaki maści są na porządku dziennym. Płacz, ślinienie się, gryzienie, pronlemy ze snem….. nikt nie mówił że będzie łatwo. Najgorsza jest na niemoc. Nie możemy pomóc bo po prostu przez to trzeba przejść.U nas pomaga specjalna szczoteczka do masowania dziąseł dla ząbkujących maluszków. Szczoteczka jest mała i silikonowa, przeznaczona do tego, by ulżyć obolałym i swędzącym dziąsłom polecam.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania