Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Chociaż każde dziecko w naszym kraju objęte jest obowiązkiem nauczania, to jednak wiele czynności związanych z edukacją dzieci spada także na rodziców. Duże klasy, panujący w nich rozgardiasz i brak czasu nauczyciela dla każdego dziecka z osobna to częste przyczyny trudności w szkole. Pociecha może być też na tyle nieśmiała, że nie poprosi pedagoga o wytłumaczenie czegoś, czego nie rozumie. Jeśli maluch ma problemy w nauce, pomoc rodziców jest niezbędna, by mały uczeń szybko i bezstresowo opanował materiał. W niniejszym artykule zastanowimy się nad istotną kwestią w toku nauczania – jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Nauka tabliczki mnożenia poprzez zabawę

Według programu nauczania tabliczkę mnożenia muszą opanować uczniowie klas 1-3. Oznacza to, że już 7-letnie dziecko styka się z liczbami i z potrzebą przemnożenia ich.

Edukację warto jednak rozpocząć wcześniej! Mnożenia przez 1, 2, 3 czy 4 można nauczyć już 4- czy 5-letniego brzdąca. Jeśli maluch ma problemy z opanowaniem mnożenia, warto wykorzystać różne metody, które dziecku kojarzą się z zabawą, a nie żmudnym zapamiętywaniem.

Tabliczka mnożenia – nauka obowiązkowa

Umiejętność mnożenia jest konieczna nie tylko po to, by dziecko miało dobre stopnie w szkole. Prawdą jest jednak, że podstawy arytmetyki, opanowane perfekcyjnie, pomogą w późniejszych, bardziej skomplikowanych zadaniach matematycznych, a więc przewijają się przez cały tok edukacji. Te podstawowe działania matematyczne przydają się także w życiu codziennym, chociażby wówczas, gdy pociecha robi zakupy. Bez umiejętności mnożenia trudno wyobrazić sobie dziecko za kilka lat w liceum czy na studiach.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia w szybki sposób?

Pierwszym krokiem do nauki tabliczki mnożenia jest pokazanie dziecku jak liczy się na palcach. Najpierw wystarczy, że pociecha wskaże, ile ma lat, następnym krokiem jest nauczenie jak na paluszkach dodawać. Po opanowaniu tych prostych ćwiczeń można rozpocząć naukę mnożenia.

Podstawowe zasady, które musi opanować dziecko to:

  • mnożenie przez 1 daje taką samą liczbę, czyli np. 1×8 da nam liczbę 8,
  • liczba pomnożona przez 0 daje zawsze 0,
  • warto zapamiętać wyniki iloczynów okrągłych, np. 4×4, 6×6 czy 8×8,
  • przy mnożeniu przez 10 do liczby poprzedzającej wystarczy dodać 0 (np. 8×10=80),
  • mnożenie przez 9 jest łatwe do zapamiętania, oto 2 sposoby:
  1. suma cyfr wyniku daje zawsze 9 (np. 9×6=54, wówczas 5+4=9)
  2. mnożenie na palcach – mając przed sobą dwie dłonie, zginamy palec odpowiadający liczbie przez którą mnożymy, po lewej stronie od zgiętego palca mamy liczby dziesiątek, po prawej jedności. Przykład na działaniu 9×8 – zginając trzeci palec prawej (drugiej) dłoni, odpowiadający liczbie osiem, mamy 7 wyprostowanych palców po lewej stronie i 2 po prawej, wynikiem jest więc 72.

Do problemów z liczeniem należy podejść indywidualnie. Wiele dzieci zniechęca się, jeśli na początku działania znajduje się duża liczba. Kiedy brzdąc nie chce policzyć, ile to jest 8×3, może policzy, ile to 3×8? Zmiana kolejności nie wpływa na wynik działania, ale ułatwia pracę maluchowi, który już dobrze dodaje.

Można też wykorzystać umiejętności, które dziecko ma już opanowane. Kiedy uczeń pamięta, ile jest 5×7, to obliczy także, ile jest 6×7 – wystarczy, że doda do pierwszego wyniku 1×7.

Szybka nauka tabliczki mnożenia jest możliwa także dzięki rymowankom, których jest pełno w Internecie.

Sposób na tabliczkę mnożenia

Pomoce do nauki tabliczki mnożenia można znaleźć w każdym domu. Może to być kolorowe, drewniane liczydło, patyczki, wykałaczki, a nawet drewniane lub plastikowe klocki, dzięki którym dziecko może obliczać wyniki.

Przydadzą się też kartoniki, na których z jednej strony zapisane będzie działanie, a na odwrocie wynik mnożenia. Takie fiszki przydają się zresztą w wielu dziedzinach nauki, nie tylko podczas zajęć z matematyki.

Warto wykorzystać także kolorowanki z działaniami. Maluch, kolorując liczby, zapamięta całe działanie matematyczne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ciekawą i efektywną formą nauki tabliczki mnożenia dla dzieci jest nauka przez zabawę. Na przykład przy pomocy edukacyjnych gier planszowych. Moje dzieci do nauki tabliczki mnożenia korzystały z gry ślimak&mrowisko. Szczegółowy opis gry dostępny jest tutaj: https://tabliczka-mnozenia.pl dzięki tej grze moje dzieci opanowały tabliczkę mnożenia w przystępnej dla nich formie czyli poprzez zabawę.

Pamela Matuszek

Lubię szkołę

Uczeń nie umie

SM ludzie jestemala alle nie chce się uczyć i tak jak to bzecytalam

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania