Zabawki dla dzieci z autyzmem niczym nie różnią się o tych, którymi bawią się na co dzień wszystkie maluchy. Jednak autyzm, czyli całościowe zaburzenie rozwoju, wymaga od rodziców niestandardowego podejścia do swoich pociech. Zabawki dla dzieci autystycznych często bowiem służą do nieco innych celów, a maluchy bawią się nimi nieco inaczej. Niektórych wyraźnie nie lubią, a inne pozwalają im się odprężyć i dają wiele radości.
Dziecko autystyczne – objawy
Pierwsze symptomy autyzmu mogą pojawić się bardzo wcześnie, bo już u niemowląt. Objawem autyzmu może być nieumiejętność nawiązywania kontaktu wzrokowego z ludźmi. Taki maluch nie uśmiecha się na widok rodziców i innych bliskich mu osób, nie rozpoznaje twarzy, mało gaworzy oraz ma ubogą mimikę. Dziecko ze spektrum autyzmu jest jakby nieobecne, czasami nie lubi być przytulane.
Zwykle autyzm rozpoznaje się u około 3-letnich maluchów – wówczas wyraźnie widać, że dziecko ma problemy z komunikowaniem się i jest bardzo przywiązane do schematów. Chociaż używa gestów czy wskazuje obrazki, czyli w jakiś sposób komunikuje się z otoczeniem, to jednak nie jest to komunikacja tak głęboka, jak w przypadku dzieci rozwijających się prawidłowo. Te z autyzmem mają też problemy z nadwrażliwością lub zbyt małym odczuwaniem zmysłowym. Niektóre nie lubią przytulania, inne wręcz przeciwnie – tulą się do każdego, czasami aż za mocno. Często występuje u nich niechęć do hałasu czy dłuższego przebywania w tłumie.
Zabawki dla dzieci z autyzmem
Zabawka dla dzieci z autyzmem, która spodoba się każdemu maluchowi, nie istnieje. Ludzie różnią się od siebie – lubią inne potrawy, mają różne zainteresowania, inaczej spędzają swój wolny czas. Dziecko z zaburzeniami nie różni się pod tym względem od tego całkowicie zdrowego. Dlatego zanim wybierzemy zabawkę dla dziecka autystycznego, warto je poobserwować. Wiele maluchów nie bawi się całą zabawką, ale jej wybranymi elementami, dlatego sprawdźmy, jakie lubi kolory i tekstury, czy wybiera zabawki miękkie, czy twarde w dotyku.
Dziecko, które lubi klaskać, może świetnie bawić się najprostszą grzechotką. Z kolei to, które przytula najróżniejsze przedmioty, być może pokocha misia lub lalkę. Można też kupić mu jakąś zabawkę ruchową, np. piłkę czy samodzielnie poruszający się pojazd, za którym dziecko będzie mogło biegać. Wiele z nich ma światełka czy melodyjki, ale jeśli maluchowi one przeszkadzają, zawsze można je wyłączyć lub wyciszyć.
W przypadku dzieci autystycznych bardzo ważna jest stymulacja wielu rzeczy jednocześnie, w tym m.in. motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zmysłów czy utrzymywania równowagi. Przyda się więc na przykład bujaczek albo huśtawka.
Zakup zabawki należy skonsultować jednak z lekarzem prowadzącym, który wskaże, jakie czynności i zdolności należy rozwijać u dziecka i co może stać się pomocą terapeutyczną, a nie tylko przedmiotem zabawy.
Przykładowe zabawy dla dzieci z autyzmem
Malce z autyzmem nie potrzebują tylko zabawek, ale również stymulujących rozrywek z mamą i tatą. Dlatego dobrym prezentem dla dziecka z autyzmem i jego rodziców będą klocki, piłki czy gry planszowe. Smyk, bawiąc się z kimś, przywyknie do interakcji z ludźmi i będzie uczył się współpracy.
Dobrą zabawą może być też wspólne granie! Muzyczne instrumenty, takie jak gitara, bębenek czy keyboard, to zabawki, które stymulują wzrok i słuch, a wspólne śpiewanie piosenek czy wygrywanie rytmu uczą naśladownictwa i sprzyjają motywowaniu dziecka do aktywności.
Jak widać, zabawki dla dzieci z autyzmem nie różnią się od tych skierowanych do ich rówieśników. Mogą za to odegrać ważną rolę w nawiązywaniu kontaktu i przygotowaniu malucha do edukacji i radzenia sobie w świecie, w którym nie zawsze będą czuwali rodzice.
Komentarze
Dodaj komentarz