Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko literek i alfabetu?

Jak nauczyć dziecko literek i alfabetu?

Wydawać by się mogło, że skoro nauka alfabetu to wstęp do czytania, dzieci powinny zacząć poznawać literki dopiero w wieku pięciu czy sześciu lat. Tymczasem te, które od najmłodszych lat otoczone są przez gry i zabawki wspomagające naukę literek, o wiele szybciej zaczynają układać je w wyrazy, a nauka czytania i układania liter w kolejności alfabetycznej przychodzi im znacznie łatwiej i bez stresu. W niniejszym artykule wyjaśnimy jak nauczyć dziecko literek i alfabetu.

Kiedy zacząć uczyć dziecko literek?

Znajomość liter jest dziecku niezbędna w szkole, ale kiedy przedszkolak potrafi samodzielnie odczytać napis na książeczce czy tablicy reklamowej lub nawet napisać własne imię, będzie odczuwać sporą satysfakcję. A dzieci do 6 roku życia uczą się niezwykle szybko!

Nie znajdziemy jednoznacznej informacji, w jakim wieku zacząć uczyć dzieci literek. Najodpowiedniejszym momentem będzie ten, gdy dziecko samo wykaże nimi zainteresowanie, np. dopytując jaka litera znajduje się na czytanej właśnie książeczce lub będzie chciało nauczyć się pisać swoje imię. Wcześniej można jednak zaznajamiać brzdąca z literami za pomocą zabawek.

Maria Montessori, światowej sławy pedagog, której techniki nauczania przyjęły się także w Polsce, zauważyła, że dziecku w wieku 3-6 lat nauka czytania zajmuje przeważnie kilka miesięcy, natomiast dziecku powyżej 6 roku życia może zająć nawet 2 lata. Glenn Doman, który jest twórcą techniki globalnego czytania, wtórował tej teorii. Rodzice często sami zauważają, że literkami interesują się nawet dzieci dwuletnie. I ważne jest, by to zainteresowanie twórczo wykorzystać.

Jak nauczyć dziecko literek?

Nigdy nie wolno zmuszać dziecka do nauki i traktować lekcji jako codziennego, przykrego obowiązku.

Literki to element graficzny wielu zabawek czy gadżetów dla maluchów. Podstawowe litery (przeważnie są to A, B i C) umieszczane są już na zabawkach przeznaczonych nawet dla 3-miesięcznych szkrabów. Dzieci poprzez zabawę uczą się liter w sposób naturalny i nieprzymuszony, co więcej – taka zabawa sprawia im wielką radość. Utrwalanie liter nie jest wówczas koniecznością, typową dla zajęć szkolnych, ale elementem ciekawego poznawania przez dziecko otaczającego go świata.

Dobrym pomysłem na naukę literek może być gra polegająca na szukaniu w otaczającym nas otoczeniu np. literki A. W taką grę można bawić się w domowym zaciszu, jednak ciekawsza będzie na spacerze czy w podróży.

Innym przykładem zabawy może być samodzielne stworzenie liter przez malucha – wystarczy, by zaprezentować dziecku jakąś literę (np. S) i razem z brzdącem zastanowić się co dana literka mu przypomina. W przypadku literki S maluch może dorysować język, oczka, pomalować literę na zielono, by przypominała węża.

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Nauka alfabetu może być przyjemnością dla całej rodziny, jeśli tylko wybierzemy do niej odpowiednie środki.

Pierwsze zabawki dla niemowląt często uczą tylko podstawowych literek i cyferek, ale już dziecko w wieku przedszkolnym może poznać cały alfabet – wcale nie trzeba czekać na szkolne zajęcia! W tym celu warto zaopatrzyć się w klocki z literkami, karty, memory czy gry do nauki literek. Litery mogą znaleźć się też na klockach domina, dużych, piankowych puzzlach, na zabawkowych tablicach metalowych, do których dołączone są literki z magnesem czy elektronice dla dzieci.

Litery na zabawkach, będącymi jednocześnie praktycznymi pomocami naukowymi, mogą być zapisane zarówno w formie alfabetu drukowanego, jak i pisanego. Warto mieć obie wersje, by móc układać wyrazy, z którymi dziecko styka się na co dzień: jego imię czy nazwę ulubionego zwierzaka.

Pomocne w zapamiętaniu kolejności liter w polskim alfabecie są też wszelkie wierszyki, rymowanki i piosenki dla dzieci, które można znaleźć w książeczkach i na płytach CD. Wpływają one również na rozwój pamięci dziecka.

Nauka alfabetu dla dzieci za pomocą zabawek, klocków czy gier to świetny sposób na wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Opłaci się na pewno, bo gdy dziecko rozpocznie szkolną edukację, nauka czytania będzie dla niego prostsza, a przez to zdecydowanie przyjemniejsza.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania