Przejdź do treści
Bezpieczne wakacje z Wesołkiem – wyprawa do lasu

Bezpieczne wakacje z Wesołkiem – wyprawa do lasu

Wchodząc do lasu przenosimy się do magicznego świata pełnego zieleni, zapachów, śpiewów ptaków, spokoju i piękna. Zapraszamy wszystkich wspólnie z wędrującym Wojtkiem na pełen przygód spacer po lesie.

dzieci

Zanim wyruszycie na wycieczkę do lasu warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak należy zachowywać się w lesie.

 1. Idąc do lasu pamiętaj, że łatwo w nim zabłądzić. Nie oddalaj się od opiekunów.
 2. Zachowuj się cicho, nie hałasuj, nie krzycz. W lesie żyje wiele zwierząt – nie przeszkadzaj im.
 3. Zwierzęta leśne lubią spokój. Spotykając nieznanego węża, jaszczurkę czy pająka nie drażnij ich i nie prowokuj.
 4. Kiedy natkniesz się na gniazdo os lub szerszeni, nigdy nie rzucaj w nie patykami czy kamieniami, nie dotykaj go, tylko oddal się jak najdalej.
 5. Nie baw się ogniem, nie rozpalaj ognisk (ognisko w lesie można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach. Nigdy nie rozpalaj ogniska bez dorosłych).
 6. Nie zaśmiecaj lasu, nie wyrzucaj papierów, butelek.
 7. Nie łam i nie uszkadzaj drzew, krzewów czy innych roślin. Nie niszcz mrowisk ani gniazd ptaków. Nie rozdeptuj niejadalnych grzybów – to dzięki grzybom następuje obieg materii w ekosystemie.
 8. Nie zbieraj i nie jedz jakichkolwiek leśnych owoców oraz grzybów, których nie znasz. Mogą okazać się trujące.
 9. Wchodząc do lasu zadbaj o nakrycie głowy, skarpetki i zakryte buty. Uchronią Cię przed niebezpiecznymi owadami, kleszczami itp. Pamiętaj, by po powrocie dokładnie obejrzeć ciało i skórę głowy. Jeśli znajdziesz kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć.
 10. W pobliżu lasu umieszczane są specjalne tablice informacyjne, na których znajdują się ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach lub o objęciu części lasu zakazem wstępu. Nie lekceważ tych informacji.

post_bezpiecznie-w-lesie4

Wchodząc do lasu dobrze jest wiedzieć jakie zwierzęta możemy spotkać na trasie spaceru. Jeśli będziecie cicho i dopisze wam szczęście dojrzycie je z daleka. W lesie można spotkać sarny, jelenie, zające, rysie, borsuki, lisy, dziki, jeże, wiele owadów i ptaków (bogatkę, kukułkę, szczygła, dzięcioła itp.). Najczęściej jednak zdrowe, leśne zwierzęta unikają spotkania z ludźmi.  Jeśli jednak w czasie spaceru spotkasz takie, które się nie boją trzymaj się w bezpiecznej odległości od nich. Pod żadnym pozorem nie należy ich dotykać, ponieważ mogą być chore lub zarażone wścieklizną.

WAŻNE !


Gdy znajdziesz martwe lub ranne zwierzę, powiadom o tym służby leśne.


Jedynym jadowitym stworzeniem, którego należy się wystrzegać w naszych lasach jest żmija zygzakowata. Wojtek podpowiada jak odróżnić żmiję od popularnego zaskrońca czy gniewosza plamistego.

mieszkancy

Żmija zygzakowata

Na grzbiecie ma charakterystyczny zygzak, ciemniejszy od barwy podstawowej  nazywany „wstęga kainowa”. Zygzak nie zawsze jest widoczny. Płaska głowa o trójkątnym zarysie jest wyraźnie szersza od reszty ciała. Wchodząc do lasu dobrze jest pomyśleć o wysokich butach, najlepiej kaloszach, a także o jakimś kijku, którym należy stukać o ziemię (żmije, jak inne węże są głuche, ale wyczuwają drgania, dlatego uderzając kijkiem o ziemię – zawiadamiamy je, że idziemy). Żmije uznają to za nadchodzące zagrożenie i przeważnie uciekają.


Cechą odróżniającą żmiję w stu procentach od innych węży jest pionowa źrenica oka. Oczy żmii są koloru czerwonego.


Zaskroniec zwyczajny

Jego barwa jest najczęściej szarozielona, brązowozielona, rzadko z drobnymi, ciemnymi plamami. Cechą charakterystyczną są dwie duże, półksiężycowate, żółte lub pomarańczowe plamy z tyłu głowy (za skroniami – stąd nazwa), zwykle czarno obrzeżone. Brzuch ma białawy, z nieregularnymi, ciemnymi plamami.

Gniewosz plamisty (miedzianka)

Barwa ciała samców jest rdzawobrązowa lub brązowa, natomiast u samic szara lub gliniastoszara. Na głowie oraz częściowo na karku znajduje się plama w kształcie serca lub podkowy w kolorze ciemnobrązowym. Po bokach nozdrzy przebiega ciemnobrązowy pasek, który następnie przechodzi w przedłużający się przedni odcinek ciała. Ten wąż jest całkowicie niegroźny, gdyż nie posiada jadu.


Od żmii odróżnia go okrągła źrenica oka, łagodnie zaokrąglony pysk oraz głowa słabo odgraniczona od reszty ciała.


Jak rozróżnić zaskrońca zwyczajnego od żmii zygzakowatej?

Są pewne charakterystyczne cechy, które można wykorzystać przy porównaniu tych węży:

 1. Zaskroniec ma mniej wyraźnie zwężenie między głową od ciałem – to ze względu na brak gruczołów jadowych, które u żmii znajdują się tuż za oczami.
 2. Zaskroniec posiada na głowie dwie charakterystyczne plamki koloru żółtego, czasem jest to biały kolor, natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie.
 3. Żmija ma masywniejszą budowę ciała od zaskrońca.
 4. Żmija posiada bardzo charakterystyczny zygzak, który ciągnie się przez całe ciało. Ubarwienie zaskrońca jest jednolite z drobnymi nieregularnymi plamkami.

Spacer po lesie to świetna okazja by zabawić się w leśnego detektywa i tropiciela – obserwować życie mrówek, żuków, owadów, ptaków, a także ślady i tropy zwierząt, na które możecie natrafić podczas leśnej wędrówki.

Wędrujący Wojtek narysował dla Was tropy zwierząt, na które natknął się w czasie swoich wypraw po lasach. Takich śladów najlepiej jest wypatrywać w czasie zimowych spacerów, ponieważ na śniegu są one doskonale widoczne.

slady

 

post_bezpieczeństwo w lesie_rysunek


 

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Justyna Dzbik

Świetny artykuł 🙂 Ważne wskazówki dla małych leśnych wędrowników. Tabelka tropów zwierząt – idealna dla wczesnej edukacji Maluszków 🙂 My z synkiem narazie odwiedzamy parki, ale wszystko przed nami 🙂

Ewelina Pikula

Spędzanie czasu w lesie jest bardzo dobrym pomysłem, jednakże trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa dziecka

Ania Gondek

My mamy las blisko domu nieraz bawimy sie tam w podchody spacerujemy z wózkiem

Magdalena Seweryn

znakomity artykuła, a Wesołek to wspaniały członek wypraw dziecka

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecane zabawki

Polecamy do przeczytania