Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko czytać, czyli o różnych metodach nauki czytania

Jak nauczyć dziecko czytać, czyli o różnych metodach nauki czytania

Obecny polski system edukacyjny przewiduje naukę czytania dopiero w szkole, a więc wówczas, kiedy dziecko ma 6 czy 7 lat. Jednak wielu rodziców uważa, że warto podjąć się tego wcześniej. Sami pamiętają, że do szkoły szli z podstawową znajomością liter albo czytali proste bajki już w przedszkolu. Jeśli tylko rodzice mają czas i ochotę, mogą rozpocząć edukowanie dzieci, które mają 2-4 lata, a nawet kilka miesięcy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nauczyć dziecko czytać, ten artykuł jest dla Ciebie!

Kiedy rozpocząć naukę czytania?

Zdaniem wielu specjalistów im dziecko jest młodsze, tym lepiej chłonie wiedzę, a czytania łatwiej nauczyć czterolatka, niż siedmiolatka. Zanim jednak zaczniemy szukać efektywnej metody nauki czytania – sylabowej, globalnej czy fonetyczno-literowo-barwnej – powinniśmy nastawić się na to, że nauka może potrwać tygodnie, a nawet miesiące. Może, chociaż oczywiście nie musi, bo wszystko zależy od temperamentu dziecka, jego zainteresowania nauką, naszego podejścia do “lekcji” w domu, a także naszej kreatywności.

Nie każdy rodzic uważa, że okazją do nauki może być spacer z dzieckiem, długa podróż samochodem czy wieczorne czytanie bajek. Nazbyt ambitni rodzice często zamieniają naukę czytania w żmudną i ostatecznie zniechęcającą dziecko pracę. A nauka literek, a następnie samo czytanie, może być ogromną frajdą i dla dziecka, i dla rodzica. Dzieci, które odczuwają zniecierpliwienie i niezadowolenie opiekuna niechętnie będą poddawały się lekcjom. W domu przydaje się też dobry przykład: jeśli rodzice i rodzeństwo nie czytają, maluch także nie będzie sięgał po książki. Warto też czerpać ze sprawdzonych metod opracowanych przez ekspertów – lekarzy i pedagogów, którzy po latach pracy z dziećmi, także upośledzonymi umysłowo, opracowali metody przydatne w nauce czytania.

Jak nauczyć dziecko czytać?

Przed wyborem odpowiedniej metody czytania, należy się najpierw zapoznać z założeniami konkretnych systemów. Wcześniej jednak warto przyjrzeć się dziecku i zwrócić uwagę na to, czy wykazało już chęć poznawania liter i alfabetu. A ponieważ nauce najbardziej sprzyja zabawa, przydadzą się zabawki edukacyjne w formie książeczek z literkami, które znajdziesz także w asortymencie Smily Play. Drukowane, kolorowe litery i odpowiednio podporządkowane im obrazki wpływają na umiejętność rozróżniania liter i przybliżają je malutkim dzieciom. Problem pojawia się, gdy te pojedyncze litery należy ułożyć w wyrazy. Jakie są metody czytania, które ułatwiają ten proces?

Metody nauki czytania

1. Metoda Domana, zwana inaczej metodą czytania globalnego, nie polega na nauce rozpoznawania liter, ale całych wyrazów. Można z niej skorzystać zanim dziecko nauczy się rozpoznawać litery. Składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest nauka pojedynczych wyrazów za pomocą dużych, drukowanych prostą czcionką (w czarnym kolorze) napisów; słowo powinno być pisane małymi literami (chyba że jest nazwą własną, np. imieniem). W drugiej kolejności uczymy brzdąca wyrażeń dwuwyrazowych, potem przechodzimy od prostych do rozbudowanych zdań, by ostatecznie przejść do czytania książeczek. Z międzyczasie maluch powinien wyrazić zainteresowanie literami i zacząć o nie dopytywać.

2. Nauka czytania sylabami, zwana również metodą symultaniczno-sekwencyjną, została opracowana przez logopedę prof. J. Cieszyńską. Polega na początkowej nauce samogłosek (najpierw A, U, I, potem O, E, Y, na samym końcu Ą, Ę, Ó). Gdy maluch przyswoi już samogłoski, dodajemy spółgłoski i uczymy czytania sylab (przykładowo przy spółgłosce P będą to takie sylaby jak: PA, PU, PI, PO, PE itd.). Kiedy dziecko opanuje czytanie sylab, łączymy je w wyrazy.

3. Metoda czytania fonetyczno-literowo-barwna, opracowana przez prof. B. Rocławskiego, to system, który powinno się wprowadzić u dziecka, które ukończyło 3 roku życia. Łączy naukę czytania z nauką pisania. Polega na kolorystycznym (wykorzystuję się barwę zieloną i czerwoną) oddzielaniu głosek w słowach.

4. Metoda Cudowne dziecko, której autorką jest dr A. Czerska, to z kolei metoda, którą można stosować u dzieci od momentu ich urodzenia przez kolejne 6 lat życia. “Cudowne dziecko” prócz nauki czytania rozwija także wzrok, słuch oraz mowę, dodatkowo kształtuje myślenie i pozwala na samodzielną naukę rozpoznawania wyrazów, zdań i z czasem całych tekstów. Niniejsza metoda zachęca do tego, by uczyć dziecko czytać jak najwcześniej, gdyż do 6 roku życia maluchy najszybciej chłoną wiedzę.

Warto zgłębić założenia nie tylko tych, ale także innych znanych metod. Niezależnie jednak, którą wybierzemy, pamiętajmy, że dziecka nie można nauczyć niczego pod przymusem, a sprawne łączenie nauki z zabawą przynosi najlepsze rezultaty. Zachęcamy do wykorzystywania dostępnych narzędzi, takich jak klocki z literkami, proste książeczki (więcej o ich zaletach przeczytasz tutaj), zabawki multimedialne i interaktywne, a także gry czy karty memory.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?
Rozwój inteligencji emocjonalnej dzieci