Przejdź do treści
Figurki zwierząt dla dzieci – nieodłączni mali przyjaciele

Figurki zwierząt dla dzieci – nieodłączni mali przyjaciele

Rodzice, ale przede wszystkim dzieci bardzo cenią sobie wszelkie zabawki trójwymiarowe. Figurki zwierząt można obracać w dłoniach, dokładnie obejrzeć ich łapki, głowę, ogon… Można nawet kolekcjonować całe zestawy figurek zwierząt czy zabierać je w dalszą czy bliższą podróż, na przykład do przedszkola czy na plac zabaw. Przyjemność z zabawy i zbierania figurek zwierzątek to jednak nie jedyne atuty takich zabawek. Dzięki nim dziecko ćwiczy również mowę, a także rozwija umiejętności poznawcze.

Figurki zwierząt dla dzieci – nauka przez zabawę

Dzieci przyswajają najwięcej wiedzy podczas beztroskiej zabawy. Kiedy podarujemy im zestaw zwierzątek, szybko nauczą się je rozpoznawać oraz w ekspresowym tempie zapamiętają związane z nimi informacje: gdzie mieszka takie zwierzątko, co jada, jakie dźwięki wydaje.

Trójwymiarowa zabawka urozmaica naukę i ułatwia zapamiętywanie, rozbudza też ciekawość i chęć poznawania świata. Rodzice mogą uzupełnić wiedzę o zwierzątkach książkami lub zdjęciami, a także, nawiązując do nich, wprowadzić zajęcia ruchowe dla dziecka czy wybrać się do ZOO, aby porównać wygląd figurek zwierząt z ich naturalnymi, żywymi pierwowzorami. Maluch w ten sposób przyswoi sobie kolejne informacje o świecie.

Figurki zwierząt domowych dla dzieci

Kiedy rodzice kupią zestaw zwierzątek do zabawy, mogą zacząć od ich pokazywania, nazywania i od naśladowania dźwięków. Figurki mogą też służyć do utrwalania nazw ciała czy towarzyszyć całej rodzinie podczas czytania książeczek. Figurki od Smily Play są przeznaczone także do zabawy w kąpieli, dlatego polecamy je tym rodzicom, których dzieci nie przepadają za codziennym myciem i siedzeniem w wannie. Ciekawym pomysłem na zabawę jest także szukanie zwierzątek w pojemnikach z piaskiem, liśćmi czy kamykami. Maluch może wyjmować te, których kształty rozpozna za pomocą dotyku. Figurki może przenosić łopatką, przekładać je do różnych koszyków, co wpływa na rozwój motoryki małej i koordynacji ręka-oko.

Dziecko w wieku przedszkolnym także chętnie bawi się figurkami. Jeśli otrzyma zestaw zwierzątek do zabawy z całego świata, może ustawiać je na dużej mapie, ucząc się jednocześnie geografii. Może także podzielić je na te, które żyją na lądzie i w wodzie, a figurki zwierząt domowych rozmieszczać na obrazkach przedstawiających oborę, kurnik czy stajnię. Dziecko może także pogrupować figurki pod względem kolorów czy rodzaju jedzenia spożywanego przez zwierzęta (np. roślinożerne i mięsożerne). Te kryteria można ustalać w nieskończoność, za każdym razem ucząc się czegoś nowego.

Ćwiczenia logopedyczne z figurkami zwierzątek

Figurki zwierząt dla dzieci wykorzystywane są również przez logopedów. Nie trzeba jednak być specjalistą, by poćwiczyć z dziećmi rozwój ich mowy także w domu. Zacząć można od nauki dźwięków, jakie wydają zwierzęta: miau, mu, kukuryku, hau i tym podobne odgłosy ćwiczą słuch oraz wymowę. Zabawa ze zwierzątkami trenuje też narządy mowy – naśladowanie krowy oznacza okrężne ruchy żuchwą, świnka robi ryjek, piesek zieje lub szczerzy zęby, kotek pije mleko, wysuwając daleko języczek. Są to bardzo rozwijające zabawy, które korzystnie wpłyną na sposób mówienia dziecka w przyszłości.

Jakie figurki zwierząt warto wybrać?

Przede wszystkim ładne, dopasowane rozmiarem do rączek dziecka, wykonane z nieszkodliwego, miękkiego tworzywa. Takie zabawki będę trwałe i uniwersalne, bo można je będzie włożyć również do wody czy piasku. Są też lekkie i niewielkie, więc łatwo je spakować do torby czy do wózka. Ponieważ małe dzieci biorą figurki do buzi, gryzą je i stale noszą w rączkach, nie należy kupować produktów tanich i nieznanej firmy, gdyż ich jakość może być adekwatna do niskiej ceny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko literek i alfabetu?