Ulubiony pluszowy miś, żółciutka kaczuszka kąpielowa, kolekcja wyścigówek, kilka pacynek, grzechotek… A przecież to tylko nieliczne zabawki, które znajdują się w otoczeniu dziecka. Często z łóżeczka lądują na podłodze, podczas spacerów wypadają z wózka, są rzucane i nieustannie przekładane z miejsca na miejsce. Dzięki tak licznym wędrówkom gromadzi się na nich nie tylko brud, ale także liczne roztocza i bakterie, które mogą przedostać się do jamy ustnej naszej pociechy. Zatem jak dbać o higienę zabawek?
Zabawki do kąpieli dla dzieci
Ważne jest, aby po każdej kąpieli pozostawić zabawki do całkowitego wyschnięcia, ponieważ substancje do mycia ciała w połączeniu z wodą i naskórkiem są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Co jakiś czas warto umyć je w misce z wodą i środkiem dezynfekującym, np. specjalistycznym płynem lub octem (zapach możemy złagodzić kilkoma kroplami olejku zapachowego). Jeżeli nalot zgromadzony na zabawkach jest bardzo duży, warto pozostawić je na jakiś czas (chociażby na godzinę) w misce z preparatem, a dopiero potem umyć, dokładnie wycisnąć z nadmiaru wody i osuszyć.
Zabawki pluszowe dla dzieci
Ze względu na roztocza i bakterie, które zagnieżdżają się w materiale, pluszowe maskotki należy odświeżać co 2-3 miesiące. Przed wrzuceniem zabawek do pralki należy koniecznie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia produktu (informacja powinna być podana na metce), ponieważ nie wszystkie nadają się do prania mechanicznego.
Szczególną uwagę należy poświęcić maskotkom z wbudowanym mechanizmem grającym, który w kontakcie z wodą przestanie działać. Jeżeli nie będzie on możliwy do wyjęcia, pluszaka należy umyć gąbeczką nasączoną wodą z proszkiem do prania lub płatkami mydlanymi.
Innym sprawdzonym sposobem jest wkładanie zabawek do zamrażarki w foliowym woreczku na kilka godzin (lub na noc). Mróz zabija wszelkie bakterie i roztocza, dlatego rano dziecko na nowo może cieszyć się odświeżoną zabawką.
Plastikowe zabawki dla dzieci
Zabawki plastikowe (np. klocki) bardzo łatwo utrzymać w czystości, ponieważ do mycia ich można użyć jedynie wody z odpowiednim płynem. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby środek czyszczący nie zawierał chloru, ponieważ maluszki lubią brać wszystkie zabawki do buzi, a silne detergenty mogą im zaszkodzić. Dobrym sposobem na wyczyszczenie plastikowych zabawek jest umieszczenie ich w zmywarce, nastawienie niskiej temperatury oraz użycie płynu do mycia naczyń zamiast kapsułki.
Ciekwawy pomysł z pluszakami w zamrażalniku 🙂 Ja wszystkie zabaweczki synka, butelki, smoczki, itp. myję w balsamie do naczyń hipoalergicznym firmy biały jeleń.
Sprawdze ten pomysl z zamrazalnikiem. My do tej pory pralismy pluszaki. Higiena jest bardzo wazna
Pluszaki, które są obrane czyszcze tez rolka do ubrań, to doskonały pomysł by zabawka wyglądala jak nowa. Pozatym pluszaki piore w proszku, takim jakim piorę dziecięce ubranka.
Bardzo dużo interesujących porad, przetestuje sposób z umieszczeniem pluszaków w zamrażarce. Umycie plastikowych zabawek w zmywarce też jest dobrym wyjściem. Ja korzystam ze sprayu czyszczacego zabawki, zabija 99% bakterii. Bezpieczny w przypadku zabawek na baterie.
Wszystkie zabawki, które kupujemy lub dostanie przechodzą etap czyszczenia. Smoczki, butelki, gumowe gryzaki wyparzam. Plastikowe zabawki myję mydełkiem i dokładnie spłukuję. Artykuł bardzo przydatny bo nie słyszałam o metodzie dawania pluszaków do zamrażalnika
Największy problem z myciem mam w przypadku zabawek na baterie ponieważ trzeba uważać żeby nie zalać elektroniki. Ja generalnie po myciu zabawek pilnuję żeby dobrze wyschły ponieważ woda która w nich czasami zostaje powoduje że metalowe no śrubki korodują i niszczą się. a ogólnie nie popadam w paranoje i kiedy zabawka spadnie na zmienie nie myje i nie piorę zaraz. Raz na parę miesięcy wrzucam do pralki pluszaki.
Niektóre zabawki są tak skonstruowane, by możnabyło je łatwo umyć, ale wiele zabawek ma różne zakamarki i utrzymanie ich w czystości jest trudne
nalezt dbać o zabawki pod względem higieny aby uchronić dziecko p[rzed bakteriami, bo wiadomo w małych szczelinkach gromadzą się szkodniki zagrażające maluchom