Przejdź do treści
Jaki instrument dla dziecka wybrać? O rozwijających zabawkach muzycznych

Jaki instrument dla dziecka wybrać? O rozwijających zabawkach muzycznych

Dzieci, będąc jeszcze w brzuchu mamy, żywo reagują na skoczne i głośne dźwięki, zaś przy łagodnych melodiach uspokajają się i często usypiają. Gdy maluszek jest już na świecie, towarzyszą mu różne melodie, np. kołysanki śpiewane przez rodziców lub wygrywane przez pozytywki, a także dźwięki wydawane przez zabawki. Kiedy brzdąc staje się bardziej aktywny, rodzice często zastanawiają się jaki instrument dla dziecka wybrać, by mogło ono dalej rozwijać się w świecie muzyki. Na rynku znajdziemy wiele zabawek muzycznych, które pozwolą maluszkom poczuć się jak prawdziwy artysta sceniczny.

Jaki instrument dla dziecka wybrać?

Kiedy dziecko dorasta, pozytywki z kołysankami czy bajki, w których bohaterowie śpiewają wpadające w ucho piosenki, bywają niewystarczające. Niekiedy maluch pała do muzyki taką sympatią, że sięga po garnki, tworząc swoje własne brzmienia. Niestety co dla dziecka jest przejawem kreatywności, rodzica najczęściej przyprawia o ból głowy. Z tego też względu warto zastanowić się nad podarowaniem brzdącowi zabawki muzycznej, która pozwoli wyzwolić dziecięcą pasję do muzyki, a rodzicom zapewni święty spokój.

Zabawkowe instrumenty nie tylko rozwijają w najmłodszych zainteresowanie muzyką, ale także wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Z tego też powodu warto sprawić je nie tylko dzieciom, które interesują się muzyką.

Zabawkowe pianino

Często pierwszym instrumentem, jaki pojawia się w domu, jest pianinko – wielu rodzicom marzy się pewnie kariera wielkiego wirtuoza dla swojego dziecka. Pianino – prócz pobudzania zmysłu słuchu – doskonale stymuluje zmysł dotyku, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz motorykę małą, co w przyszłości przekłada się na rozwój zdolności manualnych i naukę pisania.

Gitara-zabawka

Innym instrumentem, który często pojawia się w domu, jest gitara. Niekiedy rodzice decydują się na kupno prawdziwej gitary klasycznej (w rozmiarze dziecięcym), innym razem elektrycznej, która jest jednak zabawką z dużą liczbą przycisków lub z klawiszami. Taka zabawa świetnie stymuluje zdolności manualne dzieci oraz rozwija logiczne myślenie. Daje także możliwość większej ekspresji scenicznej oraz pozawala dzieciom na większą kreatywność.

Perkusja dla dziecka

Kolejnym i jednym z najgłośniejszych instrumentów, jakie możemy podarować małym muzykom, jest perkusja. Jest to dużo lepsza alternatywa dla garnków; co więcej – jest wręcz uwielbiana przez maluchy – wystarczy jedno uderzenie, by usłyszeć donośny dźwięk. To idealny instrument dla dzieci, które „roznosi” energia. Granie na perkusji jest bardzo cenne również dla rozwoju dziecka. Maluch doskonali koordynację oko-ręka wszystkich kończyn oraz uczy się logicznego i sekwencyjnego myślenia. Perkusja rozwija jego zdolności rytmiczne, dając jednocześnie możliwość twórczego grania i rozwijając kreatywność.

Skrzypce-zabawka

Idealnym instrumentem-zabawką dla dzieci są również skrzypce. Gra na skrzypcach umożliwia skupienie się wyłącznie na dźwiękach, dzięki czemu świetnie rozwija się słuch malucha. Śmiało można stwierdzić, że dziecko odbiera wówczas muzykę całym sobą. Dodatkowo skrzypce pomagają w nauce gry melodyjnej, a smyczek w prawej dłoni uczy koordynacji wzrokowo-ruchowej, skupienia i koncentracji uwagi. Wielu nauczycieli muzyki uważa, że nauka gry na instrumentach smyczkowych jest podstawą do grania na innych instrumentach.

Komentarze

Dodaj komentarz
Ewelina Pikula

Dla mojej córeczki najlepsze są cymbałki. Uwielbia na nich grać.i coraz lepiej jej to wychodzi.

Emilia Aszkielaniec

Mikrofon z podkładem muzycznym jest wspaniałą zabawką zachęcająca do muzykowania a do tego gra na gitarze czy perkusji bardzo uatrakcyjnia występy dzieci.

Anna Bier

Instrumenty są bardzo lubiane przez moje dzieci. Najczęściej korzystają z gitary i mikrofonu. Super zabawą jest zespół muzyczny. Wykorzystujemy wtedy wszystkie instrumenty jakie mamy w domu, tworzymy też własne.

Katarzyna Woźniak-Gdak

Smily Play -Będę perkusistą wybrałabym dla mojego dwulatka. Dziecko w tym wieku lubi stukać i grać. Duże kolorowe przyciski zachęcają do zabawy o pałeczki uczą dziecko precyzji i rozwijają motorykę.

Asia Kuliczkowska

Mój synek jeszcze jest za mały, ale jak już usiądzie to kupię mu perkusję

Aleksandra Zając

Mysle ze dla mojego syna najlepszy bedzie perkusja. On uwielbia uderzac we wszystko. Ostatnio nawet zastanawialam sie czy mu nie kupic.

Magdalena Seweryn

mi bardzo podoba się Keyboard i fortepian ale dla starszego dziecka, maluszek powinien rozpocząc przygodę od cymbałek. W ten sposób zacznie rozróżniać dzwięki i tonację.

Dorota Świętek

uwielbiam gitarę więc może syn również będzie mieć zamiłowanie ale na początek coś mniejszego cymbałki lub bębenek

Ania Gondek

W pierwszym okresie życia maluch zazwyczaj używa wszystkich zabawek w podobny sposób. Ogląda je z każdej strony, przekłada z jednej ręki do drugiej, ściska, tarmosi i próbuje, jak smakują. Dla mnie najlepsze są zabawki którymi dziecko będzie się bawić długi czas. Odkrywam ostatnio że mój 5 letni syn z radością bawi się rzeczami córki która ma 5 miesięcy. Radość przeogromna dla niego a do tej pory te rzeczy były schowane bo są dla maluchów. Cymbałki są dla mnie numerem jeden ponad-czasowe

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania