Przejdź do treści
Przeplatanka dla dzieci – czego nauczy Twoją pociechę?

Przeplatanka dla dzieci – czego nauczy Twoją pociechę?

Przeplatanka dla dzieci to zabawka przeznaczona dla maluchów, które skończyły pół roku. Wykonane z drewna przeplatanki są zabawkami stabilnymi, nie posiadającymi ostrych kantów. Mają natomiast różnokolorowe koraliki, klocki o rozmaitych kształtach, a nawet drążki, po których brzdąc może przesuwać elementy zabawki. Żaden brzdąc nie rozłoży ich na mniejsze części. Czy wiesz, że labirynt-przeplatanka dla dzieci to jedna z najlepszych zabawek motorycznych? Dowiedz się więcej, czytając niniejszy artykuł!

Przeplatanka drewniana a rozwój motoryki małej

O zabawce edukacyjnej mówimy wówczas, kiedy przyczynia się ona do rozwoju fizycznego i umysłowego małego dziecka. Tym mianem można określić większość zabawek, gdyż z niemal każdej aktywności szkraby czerpią olbrzymie korzyści. Wśród nich można wymienić także przeplatanki dla dzieci, które chcielibyśmy wyróżnić w niniejszym artykule.

Rozwój motoryki małej jest sprawnością, o którą rodzice powinni zadbać od pierwszych miesięcy życia dziecka. O ile umiejętność liczenia, mówienia czy rozpoznawania kształtów przydać się może maluszkowi dopiero w wieku przedszkolnym, to codzienne ćwiczenie małych rączek i paluszków jest tak naprawdę niezbędne niemalże od momentu narodzin. Aby szkrab w przyszłości bez problemu wykonywał podstawowe czynności, takie jak np. kolorowanie, rysowanie szlaczków, pisanie czy chociażby wiązanie butów, musi ćwiczyć motorykę małą. Bardzo ważne jest, by zaczął jak najwcześniej. Dlatego warto przemyśleć podarowanie dziecku przeplatanki motorycznej.

Przeplatanka dla dzieci małych i nieco starszych

Na rozwój motoryki małej wpływa m.in. rysowanie i kolorowanie, lepienie z plasteliny czy zapinanie guzików. Nie są to jednak czynności odpowiednie dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Takie maluszki rozwijają swoje umiejętności przede wszystkim poprzez chwytanie przedmiotów: pluszaków, grzechotek, dużych klocków, a także w czasie zabawy przeplatanką.

Drewniany labirynt dla dzieci to sieć kolorowych, twardych drucików, na które nawinięte są koraliki lub klocki. Szkrab może je bezpiecznie przesuwać i przekładać, ćwicząc tym samym chwytność palców. Maluch nie ma możliwości zdjęcia klocka; musi go przesuwać i podążać nim po wyznaczonej drodze. Nie jest to jednak tak proste zadanie jakby mogło się wydawać – druciki są powyginane pod różnymi kątami, niekiedy na ich drodze czekają przeszkody (np. okienko budynku czy dziura w drzewku).

Inne funkcje przeplatanek motorycznych

Przesuwanie kolorowych koralików, a tym samym ćwiczenie sprawności paluszków, to jednak nie wszystko co może zaoferować przeplatanka dla dzieci. Zabawka ta uczy ponadto cierpliwości, logicznego myślenia oraz rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Maluch z czasem poznaje także kolory, kształty, faktury czy pierwsze liczby.

Bardziej rozbudowane modele mogą posiadać dodatkowe atrakcje. Taka zabawka staje się wówczas odpowiednia również dla starszych dzieci. Wśród dodatkowych udogodnień znaleźć można m.in.: liczydło, sorter, grę zręcznościową, labirynt czy też tablicę, po której można rysować kredą. Do niektórych wersji przytwierdzony został nawet sznureczek, który umożliwia ciągnięcie zabawki, sprzyjając jednocześnie nauce chodzenia. Ogrom możliwości zapewnia moc zabawy i odgania nudę na długie godziny.

Drewniany labirynt – zabawka na lata

Labirynty i przeplatanki wykonane są z drewnianych i metalowych elementów. Dzięki temu są niezwykle trwałe, wręcz niezniszczalne. Nie musimy się więc martwić, że ciekawski maluch zepsuje zabawkę. Kolorowe i absorbujące uwagę brzdąców przeplatanki mogą być przekazywane kolejnym dzieciom w rodzinie nawet przez kilka pokoleń.

Najmniejsze modele można zabrać także w podróż, by umilić dziecku czas w pociągu lub samochodzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

10 metod jak oduczyć dziecko ssania kciuka