Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

Rodzicom, zastanawiającym się jak nauczyć dziecko sikać do nocnika, często przechodzi przez myśl pytanie, ile dziecko powinno mieć lat, by przystąpić do nauki korzystania z nocnika. Niestety nie jesteśmy w stanie podać konkretnej odpowiedzi, gdyż jest to zależne od wielu czynników. Jeśli zaczniemy uczyć dziecko zbyt szybko, nauka ta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a może jedynie zniechęcić maluszka. Dlatego zanim rozpoczniemy naukę siadania na nocnik, warto przygotować się do trudnego zadania, jakim jest nauka czystości i odpieluszkowania.

Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

Dzieci nigdy nie rozwijają się tak samo. Są takie maluchy, które szybko odczuwają i sygnalizują dyskomfort, jakim jest mokra pieluszka, z kolei innym nie przeszkadza ona w chodzeniu, zabawie czy spaniu. Te drugie mogą odczuwać niechęć do siadania na nocniku, a rodzice, którzy je do tego zmuszają, wywołać u malca silną traumę.

Dzieci zaczynają zauważać swoje potrzeby fizjologiczne najczęściej po skończeniu roczku, ale to wciąż nie jest jeszcze właściwy moment na naukę sikania na nocnik. Dlatego warto poczekać z tym do około 18 miesiąca życia, kiedy to maluch potrafi wskazać, czy ma ochotę zrobić siusiu, czy nie. Co ważne, pociecha w tym wieku potrafi też samodzielnie wciągnąć na pupę pieluchomajtki i wyraźnie rzadziej się moczy.

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

Kiedy uczymy dziecko siadania na nocnik, możemy wykorzystać różnego rodzaju akcesoria, które zmienią tę naukę w zabawę. Maluch, który uczy się siusiania, musi czuć się bezpieczne i odczuwać radość ze swoich sukcesów. Warto w pierwszej kolejności zaopatrzyć pociechę w nocnik, który będzie wygodny, kolorowy i dobrany do wzrostu dziecka.

Świetnymi pomocami do nauki korzystania z nocnika są bajki i opowiadania dla dzieci, które można poczytać maluchowi, gdy ten siedzi na nocniczku. Znakomitym sposobem edukacji jest też kupno lalki lub misia z nocnikiem. Przy ich pomocy opiekun może wyjaśnić szrabowi, do czego on służy i pokazać, jak korzysta z niego ukochana maskotka. Dziecko chętniej siedzi na nocniku, gdy towarzyszą mu ulubione zabawki.

Naturalna nauka nocnika

Świetną porą do nauki korzystania z nocnika są jest wiosna lub lato (ciepłe miesiące nie spowodują przeziębienia). Można wówczas zdjąć dziecku pieluszkę (unikniemy wówczas ewentualnych odparzeń skóry), by w przypadku zrobienia siusiu czy kupki odczuwało ono dyskomfort.

Gdy szkrab nie zasygnalizuje potrzeby fizjologicznej, pod żadnym pozorem nie wolno go karać za zmoczenie się. Warto mieć po prostu zapas ubranek na zmianę, a pieluchę zakładać tylko do spania. Kiedy pieluszka przez kilka nocy z rzędu będzie sucha, a dziecko zdąży rano zrobić siusiu do nocnika, można z niej całkowicie zrezygnować.

Kiedy lekcje siusiania przynoszą rezultaty i maluch korzysta często z nocnika, warto w dalszym ciągu przypominać mu o jego potrzebach fizjologicznych. Zaintrygowany lub pochłonięty zabawą może zapomnieć, że od czasu do czasu musi iść do toalety.

Jak długo trwa nauka korzystania z nocnika?

Nauka korzystania z nocnika nie trwa dzień czy tydzień. To proces, który może ciągnąć się przez kilka tygodni, zwłaszcza że dziecko nawet do 5 roku życia może potrzebować w nocy pieluszki. Doświadczenie rodziców i pediatrów wskazuje jednak, że maluchy całkowicie rezygnują z pieluszki w 3 roku życia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania