Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania, czyli zasady zdrowego żywienia

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania, czyli zasady zdrowego żywienia

Zasady zdrowego żywienia nie są skomplikowane, a jednak podporządkowanie się im wydaje się wielu dzieciom (i ich rodzicom) bardzo trudne. Negatywne skutki niewłaściwej diety widzimy już w najbliższym otoczeniu, także w szkołach. Według Światowej Organizacji Zdrowia co czwarte dziecko w Europie ma nadwagę, a wśród 11-latków najwięcej otyłych jest w naszym kraju. Obliczono, że zaledwie 5% dzieci jest otyłych z powodu zaburzeń hormonalnych, przewlekłego przyjmowania niektórych leków, uwarunkowań genetycznych czy uszkodzeń układu nerwowego. U pozostałych to niestety wynik niezdrowego trybu życia, a w szczególności nieodpowiedniej diety. Pojawia się więc pytanie: jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania?

Zdrowe odżywianie dzieci

Nadwaga i otyłość dotyczą już nawet 18% dzieci w wieku 3-6 lat. To przede wszystkim konsekwencja nieprzestrzegania zasad zdrowego żywienia i braku ruchu. Jedzenie, jakim są karmione maluchy, jest wysoko przetworzone, bogate w cukier oraz tłuszcz, zaś same dzieci, pomimo ich wrodzonej ruchliwości, coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Wystarczy spojrzeć na place zabaw czy podwórka na osiedlach – kiedyś pełne i gwarne, obecnie opustoszałe.

Wielowarzywne, domowe zupy często zastępowane są produktami smażonymi na głębokim tłuszczu, a rower został wyparty przez gry telewizyjne i komputerowe, a także smartfony. Okazuje się też, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zjadają nawet 7 wysokokalorycznych posiłków dziennie, ponieważ rodzice nie zwracają uwagi na liczbę wypijanych soków i skonsumowanych przekąsek. Nic więc dziwnego, że wraz z wagą maluchów wzrasta zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi, np. cukrzycą.

Piramida żywieniowa dla dzieci

Instytut Żywności i Żywienia opublikował w 2016 roku Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. To prosta grafika, która prezentuje produkty, które są najważniejsze w codziennej diecie. Na dole (a więc pełniące rolę najważniejszą) znajdują się owoce i warzywa, wyżej pełnowartościowe zboża – składniki te są podstawą zdrowego jedzenia dla dzieci. Nad nimi znajduje się nabiał, jeszcze wyżej mięso, ryby oraz rośliny strączkowe, a na szczycie oleje roślinne i orzechy. Nie ma w niej słodyczy, słodzonych napojów czy słonych przekąsek, dlatego powinniśmy je wykluczyć z diety naszych pociech. Bardzo ważne miejsce zajmuje za to wszelka aktywność ruchowa oraz duże ilości wody.

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania?

Zasad zdrowego żywienia dzieci powinny uczyć się już w domu i to od najmłodszych lat. Ledwie 18-miesięczne maluchy mogą zacząć przyswajać tę wiedzę, bawiąc się z rodzicami.

Świetnym sposobem do nauki zasad prawidłowego odżywiania są zabawki AGD. Wspólne gotowanie na zabawkowej kuchence, a następnie podawanie posiłku lalkom powinno wiązać się z edukowaniem malucha. Rodzice mogą wraz z dzieckiem wrzucać do garnuszka warzywa, w zabawie miksować owocowe koktajle, podawać choremu misiowi zupę jarzynową czy kotlecika ugotowanego na parze. Podczas zabawy dzieci nauczą się, które dania i składniki pożywienia są zdrowe.

Włączanie przedszkolaka do przygotowania prostych potraw w domu to pierwszy, ale bardzo ważny krok w nauce zasad zdrowego odżywiania dla dzieci.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Drewniane zabawki dla dzieci