Przejdź do treści
Kiedy dziecko zaczyna siadać? Nauka siadania, czyli świat widziany z innej perspektywy

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Nauka siadania, czyli świat widziany z innej perspektywy

Kiedy dziecko siada? To pytanie zadaje sobie niejeden młody rodzic, zastanawiając się, czy jego pociecha rozwija się prawidłowo. Przez pierwsze tygodnie życia maluch ogląda świat na leżąco. Czasem na pleckach, czasem na brzuszku, ale zawsze w pozycji poziomej. Cóż to dla niego za nowość, kiedy pewnego dnia okazuje się, że jego kościec i mięśnie są już na tyle stabilne i silne, że może rozpocząć samodzielne próby siadania!

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Dziecko w wieku 6 miesięcy zaczyna pełzać, a następnie siadać i utrzymywać samodzielnie pozycję siedzącą. Jeśli 8-miesięczne dziecko nie siedzi, nie ma powodów do obaw! Zazwyczaj jest do tego gotowe dopiero około miesiąca później, w wieku 9 miesięcy. Niedługo później maluch zaczyna podejmować próby raczkowania i samodzielnego wstawania. Więcej o etapach rozwoju niemowlaka przeczytasz tutaj.

Warto pamiętać, że dziecko samo da sygnał rodzicom, że już nadszedł właściwy moment na naukę siadania. Nie można mu w tym „pomagać” – sadzanie niemowlaka (np. przez opatulanie go poduszkami, żeby się nie przewróciło) lub trzymanie za rączki, by chodziło, gdy wciąż nie jest na to gotowe, może się skończyć wadami postawy. Kiedy tylko okaże się, że maluch podczas leżenia na brzuszku jest w stanie sam podeprzeć się na łokciach i unieść główkę do góry, to znaczy, że jego mięśnie są już na tyle silne, aby za chwilę rozpocząć próby samodzielnego siadania.

Czym nie należy się przejmować podczas nauki siadania?

Każdy niemowlak zaczyna siadać w indywidualnym, najlepszym dla niego momencie. Aby mogło to zrobić, musi mieć odpowiednio ukształtowany kościec i mięśnie. Najpóźniej u dzieci rozwijają się mięśnie brzucha, dlatego nie należy się martwić, kiedy dziecko siada samodzielnie, ale potrzebuje pomocy, by utrzymać postawę. Maluch z całą pewnością opanuje tę sztukę w przeciągu kilku tygodni.

Jeśli maluszek skończył już 9 miesięcy i nadal nie podejmuje prób w nauce siadania, wówczas należy zgłosić się do specjalisty.

Nauka siadania przez zabawę

Oglądanie świata z siedzącej perspektywy to dla malucha całkiem spore wyzwanie, ponieważ opanowanie tej umiejętności przyniesie bardzo dużo zmian w jego dotychczasowym życiu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachęcać dziecko do tej aktywności, jednak nie wykonywać jej za nie.

Naukę siadania można rozpocząć dopiero wtedy, gdy maluszek trzyma sztywno główkę (ok. 3 miesiąca życia), nie wcześniej! Jedną z najprostszych zabaw jest łagodne podnoszenie dziecka za rączki z pozycji leżącej do siedzącej, a następnie delikatne opuszczanie. Gdy brzdąc „siedzi”, warto się do niego np. uśmiechnąć.

Dzięki wspólnej zabawie dziecko rozwija umiejętności psychoruchowe, które następie wykorzystuje przy próbach siadania. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby rodzic w mądry sposób towarzyszył maluszkowi w tak ważnej dla niego chwili.

Komentarze

Dodaj komentarz
Justyna Dzbik

Chodzik, pchacz – wspaniala zabawka 🙂 Warto zakupić ją już w okresie wcześniejszym, gdy dziecko próbuje siadać. Wtedy ćwicząc tę czynność, mój synek wyciągał ręce jak najwyżej do zabawek na panelu pchacza, z kazdymr dniem co raz wyżej, aż w końcu usiadł. Teraz służy mu do nauki chodzenia 🙂

Ewelina Pikula

Dzieci bardzo szybko chca usiasc, to dla nich nowosc. Jednakze musza to zrobic same, nie mozna ich do niczego zmuszac

Edyta Filipiak

My cały czas czekamy aż nasze Maleństwo zacznie naukę siadania, aczkolwiek czekamy cierpliwie, nie ponaglając jej. Jedyne na co mamusia sobie od czasu do czasu pozwala to chwycenie dzieciątka za rączki i zbadanie czy wyraża chęć podnoszenia się.

Katarzyna Woźniak-Gdak

Grunt to cierpliwość i pozwolenie dziecku na indywidualny rozwój. To że dziecko koleżanki jest w tym samym wieku co nasze i siedzi a nasze jeszcze nie, nie znaczy że musimy na siłę nasze sadzać ale znaczy ze nasze jest jeszcze na to nie gotowe. Możemy pomóc naszemu dziecku w rozwoju poprzez ćwiczenia związane z zabawą. Można często kłaść dziecko na brzuszku i kłaść przed nim zabawkę aby ćwiczyło sobie mięśnie. Zachęcajmy a nie sadzamy na siłę bo możemy tym zaszkodzić maluszkowi.

Ania Gondek

Umiejętność siadania, czyli samodzielne uniesienie ciała do pozycji siedzącej, pojawia się w schemacie rozwoju dziecka około siódmego/ ósmego – dziewiątego miesiąca życia, po opanowaniu przewrotów z brzuszka na plecki i z plecków na brzuszek, przed umiejętnością stawania, mniej więcej w czasie, gdy dziecko zaczyna raczkować. Jednak nie są to sztywne ramy, każde dziecko ma swój „program rozwoju” zależny od genów, wagi, wzrostu, napięcia mięśniowego czy temperamentu. Siedzenie, czyli utrzymywanie przez dziecko pozycji siedzącej, gdy się je posadzi (czego nie polecamy) lub gdy dziecko samo się do tej pozycji podciągnie przy szczebelkach łóżka czy rękach rodzica, pojawia się wcześniej – od około szóstego miesiąca.

Barbara Augustajtys

moja Lenka ma 7,5 miesiąca i zaczyna sama już wstawać przy meblach. nie wiem czy to nie za szybko? zastanawiamy się właśnie z mężem nad kupienia jej takiego chodzika, polecacie, czy macie jakieś zastrzeżenia?

Jarek Dłubak

wiele jest zabawek zachęcających dzieci do podjęcia tego wyzwania

Anna Bier

Siadanie, chodzenie, mówienie dziecko nabywa tyle umiejętności. Wszystko jest nowe i ciekawe, uwielbiam wspominać te chwile. Najważniejsze jest aby rodzic do swojego dziecka podchodził indywidualnie, NIGDY nie można porównywać swojego dziecka do dziecka np. koleżanki. Początkowo nie możemy się doczekać nowych osiągnięć ale one przyjdą, przyspieszenie nic nie da. Możemy dziecko motywować zabawkami i zachęcać do aktywności. Cieszyć się z małych rzeczy �

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania