Przejdź do treści
Jak uczyć dzieci angielskiego? Od czego zacząć?

Jak uczyć dzieci angielskiego? Od czego zacząć?

Rodzice zastanawiający się jak uczyć dzieci angielskiego doskonale zdają sobie sprawę, że w obecnych czasach znajomość języków obcych jest konieczna. Oczywiście malutkie dziecko – przynajmniej na razie – nie podróżuje samodzielnie, nie aplikuje na stanowiska w korporacjach, rzadko ma okazję do rozmawiania w języku obcym. Jednak umysł maluchów jest tak chłonny, że im szybciej będą stykać się z angielskimi słówkami i gramatyką, tym łatwiej przyjdzie im perfekcyjne opanowanie języka w szkole podstawowej i średniej.

Od czego zacząć naukę angielskiego?

Nauka angielskiego może być prawdziwą przyjemnością! Jeśli będziemy w tym celu korzystać z zabawek, dzieci nawet nie zauważą, kiedy zaczną używać prostych wyrazów i zwrotów w języku obcym. Naukę angielskiego można rozpocząć bardzo wcześnie, bo już w 6 miesiącu życia dziecka. Jeśli na co dzień będzie otoczone dwoma językami, będzie je przyswajać tak samo jak dzieci, które żyją w wielojęzycznych rodzinach. Poszczególne słówka będą dla nich po prostu oczywiste.

Zabawki do nauki angielskiego dla dzieci

O tym, że dzieci najszybciej uczą się przez zabawę, wiedzą nie tylko rodzice i pedagodzy, ale także producenci zabawek. Z tego też względu wiele zabawek dla maluszków pomaga w opanowaniu pierwszych, prostych angielskich wyrazów. Wiele zabawek edukacyjnych dla dzieci już od 6 miesiąca życia mówi, śpiewa czy wydaje polecenia zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Funkcję wyboru języka można przełączać.

Maluch naciska klawisze na zabawce i słyszy słowa. Nie potrafi jeszcze ich wymówić, ale już się z nimi oswaja i je zapamiętuje. Przyjdzie taki czas, kiedy będzie wiedział, że pies to “dog”, a kot to “cat”, a zasób słów z dnia na dzień będzie się powiększał. Zabawki do nauki angielskiego pozwalają także na rozwiązywanie quizów czy ćwiczenie koordynacji ręka-oko.

Jak nauczyć dziecko angielskiego, kiedy nie mamy czasu?

Zabawa z dzieckiem to nie tylko przyjemność, ale też powinność rodziców. Poświęcanie czasu i uwagi brzdącowi jest niezwykle ważne dla budującej się między nim więzi. Jednak nie zawsze rodzice mogą spędzić cały czas na zabawie. Kiedy potrzebują chwili dla siebie, w dalszym ciągu mogą zapewnić maluchowi naukę angielskich słówek. W jaki sposób? Idealnym sposobem będą wszelkie bajki do słuchania (tzw. słuchowiska) lub oglądania – oczywiście z oryginalnym dźwiękiem. Filmy dla dzieci (lub audiobooki) w języku angielskim można kupić lub znaleźć w telewizji, ustawiając przy tym oryginalną wersję językową.

Pewnym jest, że dzieci nie będą rozumieć wszystkiego, ale bardzo szybko osłuchają się z językiem i wiele wywnioskują z kontekstu. Ze względu na to, że słuchowiska nie mają obrazu, będą odpowiedniejsze dla starszych dzieci.

Maluchom można także czytać proste angielskojęzyczne bajeczki, w których poszczególne obrazki są podpisane.

Jak uczyć starsze dzieci angielskiego?

W polskich szkołach język angielski jest najczęściej nauczanym językiem obcym, a dzieci stykają się z nim już w zerówce. W klasach, w których jest po 20 czy 30 uczniów, trudno jednak konwersować z każdym dzieckiem czy odpowiedzieć na każdą jego wątpliwość. Z tego powodu rodzice coraz częściej decydują się na wysłanie malucha na kurs.

Kursy językowe są przygotowywane nawet z myślą o przedszkolakach. Nauka poza przedszkolem czy szkołą pozwala na poszerzanie słownictwa, wiedzy o gramatyce, a także na swobodniejsze posługiwanie się językiem, ale nie zwalnia z ćwiczeń w domu! Kiedy mamy pod dachem małego poliglotę, także w wolnych chwilach możemy poćwiczyć z nim słówka i pobawić się zabawkami posiadającymi funkcję mówienia po angielsku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania