Przejdź do treści
Nauka empatii poprzez zabawę, czyli opieka nad chorą lalką interaktywną

Nauka empatii poprzez zabawę, czyli opieka nad chorą lalką interaktywną

Lalki bobasy to niezwykle lubiane przez dziewczynki (ale także i przez niektórych chłopców) zabawki. Maluchy w wieku powyżej dwóch lat bardzo często bawią się w odgrywanie ról, naśladując własne otoczenie: mamę, tatę, dziadków, ciocie czy wujków. Opiekowanie się dzieckiem, czyli w przypadku przedszkolaka lalką dzidziusiem, kojarzy się im z ciepłem, noszeniem, karmieniem, usypianiem. Lalka interaktywna w postaci gumowego bobasa może nie tylko bawić, ale posiada także liczne walory edukacyjne.

Lalka interaktywna u lekarza

Lalki dla dzieci mogą być różne: duże, małe, szczupłe, pulchne, starsze czy zupełnie młode. Mogą przypominać prawdziwego bobasa, być wzorowane na osobie dorosłej lub bohaterce popularnej bajki. Z lalką dziecko może chodzić na spacery, kąpać się i zasypiać.

Lalki dzidziusie przede wszystkim znakomicie imitują wyglądem noworodki. Mają gładkie, wykonane z plastiku rączki, realnie wyglądającą  główkę i miłą buzię, miękki brzuszek. Idealnie mieszczą się w zabawkowych łóżeczkach, leżaczkach i wózkach, dziecko może zmieniać takim lalkom ubranka, sadzać je na nocniczku, nosić w nosidełku albo karmić z butelki.

Niemowlęta jednak chorują. Czasami miewają katar, kaszel, gorączkę, mokry nosek, przez co więcej płaczą. Lalka interaktywna również może chorować, ponieważ przeziębienie czy grypa to częsta przypadłość maluszków. A wtedy mama zabiera je do lekarza…

Pielęgnacja “chorej lalki”

Chora lalka dla dzieci od Smily Play oprócz ubranek posiada w zestawie niezbędne doktorowi przedmioty do badania, np. stetoskop, termometr, strzykawkę, nożyczki. Wszystko po to, by maluch, bawiąc się lalką, mógł ją zbadać czy podać lekarstwo – inaczej mówiąc, zaopiekować się nią tak, jak to robi prawdziwa mama, gdy zachoruje jej dziecko.

Chora lalka dla dzieci ma więc znaczące walory edukacyjne, gdyż pokazuje maluchom, że chorym należy się czule zająć. Lalka, chociaż jest zabawką, może wyrazić słowami swoje dolegliwości, wymagać skrupulatnego zbadania czy podania leków lub zasygnalizować, że oczekuje dużo ciepła. To wzbudza w dzieciach empatię i sprawia, że uczą się one odpowiednio reagować na chorobę także w kontaktach z rówieśnikami czy rodzeństwem. Wiedzą, że jeśli w domu ktoś jest chory, należy otoczyć tę osobę opieką.

Zmniejsza strach przed lekarzem

Interaktywną lalkę dla dziewczynek warto podarować dziecku także wtedy, kiedy boi się ono wizyt lekarskich. Zabawa stetoskopem czy strzykawką sprawi, że maluszek oswoi się z tematyką chorób i będzie bardziej świadomy tego, do czego dane narzędzia służą, nawet jeśli w gabinecie lekarskim często wydają się groźne i straszne.

W doktora można pobawić się z mamą i tatą. Opiekunowie na przykładzie lalki mogą najpierw pokazać jak wygląda wizyta u lekarza czy też jak przebiega szczepienie. Dzieci bowiem najbardziej boją się tego, co dla nich niezrozumiałe i nieznane. Wspólna zabawa lalką interaktywną, która słowami sygnalizuje swoje potrzeby, idealnie imitując chorego bobasa, oswoi dziecko z chorobami i potrzebą wizyt w przychodni zdrowia. Sprawi też, że będzie ono miało więcej empatii dla chorych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania