Przejdź do treści
Jaki gryzak dla dziecka wybrać? Czy pomoże podczas ząbkowania niemowlaka?

Jaki gryzak dla dziecka wybrać? Czy pomoże podczas ząbkowania niemowlaka?

Gryzaki dla niemowląt są jednym z popularniejszych sposobów na ząbkowanie. Pozwalają złagodzić proces wyrzynania się mleczaków, podczas którego dziąsła są opuchnięte oraz zaczerwienione. Dziecko w tym czasie jest wyjątkowo marudne i niespokojne. Zadbanie o właściwe zabawki, które szkrab będzie mógł bezpiecznie wkładać do buzi, aby pozbyć się nieprzyjemnego swędzenia, jest więc rzeczą obowiązkową. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki gryzak dla dziecka wybrać, ten artykuł jest dla ciebie. Przedstawiamy w nim kilka rodzajów gryzaków na ząbkowanie: zarówno tych wykonanych z miękkich materiałów, jak i z nieco twardszych.

Zalety gryzaków dla niemowląt

Maluszek płacze z najróżniejszych powodów i nie zawsze potrafimy je zrozumieć. Jeśli jednak widzisz, że coraz częściej wkłada paluszki do buzi, a jego dziąsła są opuchnięte, najpewniej oznacza to, że nadszedł czas ząbkowania. Ten etap rozwoju dziecka jest trudny nie tylko dla dziecka, które często kwili, ale także dla rodziców. Dlatego dodatkowe wsparcie przyda się w szczególności.

Gryzak dla dziecka to nie tylko pomoc podczas ząbkowania. Owszem, przynosi malcowi ulgę i pomaga złagodzić objawy wyrzynania się uzębienia. Jednak wpływa również pozytywnie na mózg! Dzięki gryzakom szkrab poznaje otaczający go świat za pomocą kilku zmysłów naraz (uaktywniają się przede wszystkim dotyk i smak, ale również wzrok). To normalne, że tak małe dziecko próbuje gryźć wszystko, co akurat trzyma. Nie jest to niczym dziwnym nawet w momencie, gdy ząbkowanie już ustało lub jeszcze się nie zaczęło. Zadbaj więc o to, aby szkrab miał zawsze pod ręką zabawki stworzone z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów, jak chociażby gryzaczek. Pamiętaj także, że w tym wieku nauka odbywa się poprzez zabawę. Gryzak jest dla niemowlaka przede wszystkim interesującym przedmiotem. Fakt, że może pomóc w złagodzeniu ząbkowania, szkrab odkrywa przy okazji.

Jaki gryzak dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając gryzak, warto wziąć pod uwagę jego wielkość i grubość, a także samą rączkę i umiejętności dziecka. Jedne maluchy mają większe paluszki i łatwiej przychodzi im chwytanie przedmiotów, podczas gdy inne uczą się tego po dłuższym czasie. Zabawka powinna też przyciągać wzrok malca, być kolorowa, inaczej mówiąc – powinna mu się podobać.

Gryzak musi być wykonany z bezpiecznego tworzywa. Nie może być pokryty substancją toksyczną ani taką, która odpryskuje. Sprawdzenie, czy zabawka posiada odpowiednie atesty, uchroni Twoje dziecko przed zagrożeniami.

Gryzaczek nie może zawierać małych, niestabilnych elementów, które mogłyby odpaść i zostać połknięte przez brzdąca. Również gdy zabawka ma ostre krawędzie, odłóż ją na półkę.

Kolejną ważną rzeczą jest to, by był łatwy w czyszczeniu. Nie raz trafi z buzi na dywan, chodnik, trawę czy też w piach. Nie powinniśmy mieć zatem problemu z jego zdezynfekowaniem. Aby nie gubić gryzaka podczas spaceru, wybierz taki w formie zawieszki.

Podczas samego ząbkowania rodzicom przyda się również duża liczba śliniaków. W tym okresie pracują one wyjątkowo intensywnie – dziecko potrafi „zmoczyć” nawet kilka śliniaków dziennie.

Rodzaje gryzaków

Wiesz już na co zwrócić uwagę podczas wyboru gryzaczka. To jednak nie wszystko. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tej zabawki – różnią się między sobą użytym do ich wykonania materiałem. Jaki gryzak dla dziecka będzie najlepszy – miękki czy twardy?

Miękkie

1. Jednym z najpopularniejszych miękkich gryzaków dla niemowląt jest smoczek-gryzak. Zwykle jest wykonany z silikonu. Materiał ten wspiera odruch ssania i nie wymaga ciągłego trzymania w rączce. Maluch może zająć się innymi zabawkami, przy okazji walcząc z uporczywym swędzeniem. Taki gryzak często posiada specjalne wypustki, w które rodzic może dodatkowo wlać np. łagodzące krople.

2. Innym typem miękkiego gryzaka jest taki z żelowym lub wodnym płynem w środku. Jest zazwyczaj wykonany z nieprzepuszczalnego silikonu, a zawarta w nim substancja jest całkowicie bezpieczna. Można go schłodzić w lodówce, a następnie podać dziecku – zimna zabawka powinna przynieść większą ulgę.

3. Coraz większą popularnością cieszą się również gryzaki z naturalnego kauczuku. Są wyjątkowo estetyczne, a w dodatku mają pyszny smak, który dzieci uwielbiają. Często wykonuje się je ręcznie, a następnie barwi farbami spożywczymi. Co więcej, kauczuk naturalny jest materiałem antybakteryjnym i nie pleśnieje. Oznacza to, że gryzaki tego rodzaju mogą przydać się przez cały okres dorastania malca.

4. Funkcję gryzaków równie często pełnią po prostu zabawki wykonane z tkaniny. Zazwyczaj mają kształt kostki, przytulanki, kocyka lub książeczki. Gryzaczek z tak delikatnego materiału przyda się zwłaszcza w przypadku wyjątkowo wrażliwej pociechy, dla której nawet silikon czy kauczuk są zbyt twarde. Co więcej, książeczka czy kostka wpływają na rozwój zmysłów i wspomagają edukację malca. Zawierają różne wyszywanki, np. przedstawiające zwierzątka, i zwykle mają doczepione elementy, które ćwiczą motorykę małą.

Twarde

Spośród twardych gryzaków na ząbkowanie, godne polecenia są przede wszystkim drewniane – najlepiej wykonane z drewna klonowego lub jesionowego. Słyną z naturalnych właściwości antybakteryjnych. Nie pokrywa się ich żadnymi sztucznymi farbami lub lakierami, czasami jedynie substancjami na bazie wody lub oliwy z oliwek.

Drewniane gryzaki dobrze wpływają na zmysły dziecka. Nie mają skomplikowanych kształtów, dlatego też są łatwe do wyczyszczenia. Jeśli maluch je pobrudzi – zazwyczaj wystarczy przemyć je czystą wodą.

Co na ząbkowanie – oprócz gryzaka – wybrać dla niemowlaka?

Gryzak to nie jedyny sposób na to, jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu. W aptece znajdziesz specjalne krople, płyny, żele lub maści łagodzące. Po wtarciu ich delikatnie w dziąsła smyka, powinny przynieść mu chwilową ulgę. Czas ich działania jest jednak zazwyczaj krótki, nie wolno też przekraczać określonej dziennej dawki. Powinny natomiast pomóc np. w zaśnięciu. Najlepiej, by taki specyfik przepisał pediatra – mamy wówczas pewność, że jest odpowiedni dla malca.

Innym sposobem jest karmienie dziecka zimnymi fragmentami owoców czy warzyw, o ile maluch jest już na tyle duży, że potrafi przeżuwać i połykać większe porcje. Powinno to nieco zmniejszyć opuchliznę i złagodzić ból. Oprócz nich warto podawać szkrabowi specjalną herbatę z melisy czy rumianku.

Można również ostrożnie masować zaczerwienione dziąsła czystym palcem lub silikonową szczoteczką. Jednak jeśli dziecko się sprzeciwia, nie rób tego na siłę. Czasami wystarczy sam masaż przez policzki, który jest mniej inwazyjny i przyjemniejszy dla szkraba.

 

Gryzakiem dla dziecka, zwłaszcza podczas ząbkowania, może być dosłownie wszystko: jego własne paluszki, różne zabawki, a nawet ręce czy ubranie dorosłych. Dlatego uważaj na to, co trafia do rączek Twojej pociechy, bo niemal na pewno będzie próbowała to ugryźć. Wszystkie zabawki powinny być czyste, powinniśmy również pamiętać o higienie własnej i dziecka. To trudny czas dla całej rodziny, jednak mama i tata muszą wykazać się przede wszystkim cierpliwością oraz zrozumieniem. Najważniejsze, żeby dziecko otrzymało dużo ciepła i miłości. Częste noszenie, przytulanie i karmienie to podstawa, o której nie wolno zapominać.

Komentarze

Dodaj komentarz
mombella.pl

Bardzo ciekawy wpis. Faktycznie ząbkowanie Maluszka to bardzo trudny czas, na szczęście można ulżyć mu w cierpieniu. Artykuł wyczerpuje w znacznym stopniu temat. My jedynie od siebie dodalibyśmy informację, że powinno się unikać gryzaków zawierających BPA i ftalany.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Zabawa w dom sposobem na naukę emocji
Pomysły na zabawy dla dzieci na dworze