Przejdź do treści
Jakie zwierzątko dla dziecka?  Pierwsze zwierzę w życiu dziecka

Jakie zwierzątko dla dziecka? Pierwsze zwierzę w życiu dziecka

Zastanawiasz się, jakie zwierzątko dla dziecka jest najbardziej odpowiednie? Maluchy, które dorastają w otoczeniu psów, kotów czy innych, mniejszych lub większych, stworzeń, często są bardziej empatyczne i od małego uczą się odpowiedzialności za drugą, żywą istotę. Zwierzęta mają również wpływ terapeutyczny. Jednak zwierzątko domowe dla dziecka to nie zawsze dobry pomysł. Co warto mieć na uwadze zanim zgodzimy się na błagania brzdąca?

Zwierzątko dla dziecka, czyli dla rodziców

Dzieci zaczynają prosić o pieska, kotka czy króliczka w wieku 3-4 lat. Zaczynają wówczas doceniać miły dotyk zwierzęcej sierści, z ciekawością podchodzą do psów i chętnie je głaskają, rozpoznają stworzenia podczas układania puzzli czy zajęć edukacyjnych w przedszkolu.

Psy są niezwykle popularnymi zwierzętami domowymi w naszym kraju. Maluch nieustannie obserwuje je podczas spacerów, na placach zabaw i w parkach. Niezależnie jednak od tego, czy wybór padnie na wesołego psiaka, niezależnego kota lub malutkiego chomika, zwierzę zawsze będzie dodatkowym obowiązkiem przede wszystkim dla rodzica. Nie można wymagać od przedszkolaka, by wyprowadzał psa na spacer, woził kota do weterynarza albo obcinał pazurki gryzoniom. Jeśli więc jako rodzice nie lubicie zwierząt lub jesteście zabiegani, lepiej nie brać na siebie tej dodatkowej odpowiedzialności, nawet gdy maluch zarzeka się, że będzie zajmował się zwierzakiem. Takie deklaracje, nawet w ustach bardziej samodzielnych nastolatków, nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości.

Jakie zwierzątko domowe dla dziecka?

Najpopularniejszy wśród stworzeń domowych pies będzie idealnym towarzyszem dla ruchliwego malca. Jeśli mieszkacie w dużym mieszkaniu albo w domu z ogródkiem można pomyśleć o większym psie (np. golden retrieverze czy border collie). W przypadku małego mieszkania lepiej wybrać mniejszą rasę (np. West Highland white terriera czy buldoga angielskiego).

Psy mają znakomity wpływ na dzieci ze spektrum autyzmu, a także na maluchy wyjątkowo nieśmiałe lub te, które często czują się zagubione. Duży, łagodny pies może dodawać dziecku odwagi, mały towarzyszyć mu w zabawach na świeżym powietrzu. Warto wybierać psy o łagodnym usposobieniu i cierpliwe, a szczeniaki wychowywać zgodnie z zaleceniem tresera. Dziecko należy nauczyć, że pies potrzebuje przestrzeni, miejsca na wypoczynek i zdecydowanie nie lubi szarpania oraz zaczepiania.

Kot jest zwierzęciem niezależnym, bardzo samodzielnym, czystym i nie potrzebuje wyprowadzania na spacery. Do szczęścia wystarcza mu miska karmy, woda, kuweta ze żwirkiem i zaciszne miejsce, w którym może się schować. Spokojny i cierpliwy kot lub żwawy kociak to znakomity zwierzak nawet dla noworodków. Wiele kotów chętnie towarzyszy niemowlakom podczas popołudniowych drzemek, mrucząc uspokajająco.

Jakie małe zwierzątko dla dziecka?

Wśród małych zwierzątek dla dzieci przodują chomiki i świnki morskie.

W przypadku tych pierwszych gryzoni trzeba pamiętać, że są to zwierzęta lubiące samotność i najbardziej aktywne stają się w nocy. Są bardzo delikatne na ewentualne ściśnięcia, dlatego należałoby poinformować dziecko, że ma się obchodzić z nim ostrożnie. Chomiki rzadko dają się oswoić.

Z kolei świnki morskie mogą ważyć ponad 1 kg, trudno więc zgubić je gdzieś w domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że świnki są zwierzętami stadnymi, dlatego nie powinno się ich trzymać w klatce pojedynczo. Dwie świnki potrzebują dużo miejsca do biegania. Nie są jednak trudne w utrzymaniu – jedzą tanie siano i zwyczajne, polskie warzywa.

Zwierzątko domowe dla dziecka z alergią

Każde zwierzątko może uczulać. Dzieci miewają alergię na sierść psów, gryzoni, kotów, a nawet na pióra ptaków. Stworzenia, które zamiast sierści posiadają włosy, również mogą uczulać, gdyż alergeny znajdują się w ślinie. Maluch wykazujący intensywną reakcję na alergeny (tzn. kaszle, łzawi, ma suchą skórę) nie powinien przebywać w otoczeniu zwierząt, zwłaszcza futerkowych. W takim przypadku można pomyśleć o żółwiu albo o akwarium z rybkami. Istnieją jednak rasy psów czy kotów, które uczulają w mniejszym stopniu, więc mogłyby być wspaniałymi towarzyszami szkraba. Wśród kotów są to np. koty syberyjskie, norweskie lub Meine Coony, natomiast wśród psów: pudle, terriery (Yorkshire lub West Highland white), sznaucery czy Shih tzu.

Kiedy dziecko nie może mieć zwierzątka…

Sytuacje, kiedy maluch nie może stać się właścicielem czworonoga, są trudne. Jeśli dziecko jest zbyt małe na opiekowanie się żywą istotą, ma mocną alergię, czy też rodzina z różnych powodów nie jest w stanie przygarnąć do domu zwierzaka, pozostaje jedno rozwiązanie: interaktywna zabawka. Sympatyczny piesek lub kotek na baterie to zwierzaki, których nie trzeba wyprowadzać na spacer, karmić i wozić do weterynarza. Jednak maluch może się z nimi bawić, pielęgnować je, karmić z miseczki i dobrze bawić się w ich towarzystwie.

Komentarze

Dodaj komentarz
Papużka #

Moim zdaniem papugi (faliste ) są dla dzieci odpowiednie sama mam taką papugę i mój 4 letni brat ją kocha ciągle się z nią bawi papużka jeszcze nigdy nie zrobiła mu krzywdy jak i on jej . Ale np. chomik mój 9letni młodszy brat nie potrafi zaopiekować się chomikiem zapomina o nim zapomina go nakarmić jak i dać wodę wgóle go nie wyciąga bo boi się że go ugryzie ja sama mam chomika miałam już 4 inne i każdego udało mi się oswoić więc ( moim zdaniem ) kłamstwem jest że chomiki rzadko dają się oswoić.

Marta

Mój 4 latek ma psa i dwa koty. Z psem bawi się cały dzień, a wieczorem śpi ze swoją ukochaną kotką, która jest z nim bardzo związana. . Nie robi krzywdy zwierzakom bo jest z nimi od małego, wie jak postępować jest delikatny. Chomik to głupi pomysł małe dziecko nawet przez przypadek może zrobić mu krzywdę. Najlepszy pies albo kot. Warto pamiętać że nie każde dziecko może mieć zwierzę i to z takiego powoduj, że zdarzają się dzieci które celowo robią krzywdę zwierzęciu… Więc wszystko zależy od danego dziecka

Foxy

ja mam 12 lat i miałam trzy chomiki dwa z nich udało mi się oswoić ale trzeci był agresywny od początku

Hela-chcę zwierzaka

Mogło by być tak że ktoś nie moze bo rodzice jie pozwalają, jak namówić rodziców na zwierzę?

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania